Naime, u svom poslednjem intervjuu, Ćosić je prilično sumornim tonom opisao celi 20. vek, zaključno sa aktuelnim trenutkom, što se nikako ne može pripisati duhovnoj malaksalosti čoveka u dubokoj starosti, nego se zaista radi o mnoštvu nepobitnih činjenica. Dakle, otac nacije, kako su ga često nazivali, posebno je naglasio da se odnos velikih evropskih sila prema Srbiji suštinski uopšte nije menjao, s obzirom da je skrenuo pažnju na to da su njihovi ultimatumi uoči svetskih ratova 1914. i 1941. godine imali mnogo sličnosti, a tu misaonu nit je završio zaključkom – da se takav odnos evropskih prestonica prema Srbiji nastavlja i u sadašnjem vremenu. On je to dodatno pojasnio, doslovno rekavši – „Naravno, niko nam ne postavlja ratne ultimatume, ali mislim da su danas ti pritisci perfidniji u svojoj metodologiji jer se prenose na ekonomsku sferu, na celokupan život naroda.“
Međutim, Dobrica Ćosić se nije pri tom zaustavio samo na iznošenju pukih konstatacija, već je u skladu sa svojim bezmalo stogodišnjim iskustvom ponudio i rešenje za izlazak iz takve nezavidne situacije, a ono se sastoji u njegovim rečima da je neophodno – „svim silama raditi na novim savezništvima da se taj pritisak podnese ili umanji.“
Dakle, kao ključ rešenja za izlazak iz začaranog kruga cikličnih zapadnih pritisaka na Srbiju i posledičnog stradanja, najpoznatiji srpski akademik je prvenstveno naveo – uspostavljanje novih strateških savezništava, na kojima po njegovom mišljenju, treba raditi iz sve snage. Ali ni tu ključnu misao nije ostavio nedorečenom, već se precizno odredio šta je tom prilikom imao u vidu.
Konkretno, on je isključio mogućnost dogovora sa nemačkom kacelarkom Angelom Merkel, rekavši za nju da je previše agresivna, te da nastupa prema Srbima „sa revanšističkom strašću“, čime je mogući izbor srpskih strateških saveznika u budućnosti sveo na samo jedno ime, a to je potvrdio u nastavku svog poslednjeg intervjua, kada je zaključio – „da jedini realni saveznik Srbije danas može da bude samo Putin, i to dok je putinovac“.
Ako to poslednje obraćanje srpskoj javnosti Dobrice Ćosića možemo shvatiti kao njegov amanet, zasnovan na iskustvu čoveka koji je u poslednjih stotinak godina bio ne samo pažljivi posmatrač, nego i aktivni kreator istorijskih događaja, onda bi se bez imalo suvišne patetike moglo zaključiti da je njegova poruka za budućnost takoreći istovetna sa rečima Svetog Petra Cetinjskog koji je u poslednjim ovozemaljskim trenucima poručio naslednicima: „Moli se Bogu i drži se Rusije“. Takođe, kada se tome doda i njegovo nedavno obraćanje studentima u kome je konstatovao da je univerzalni postulat našeg opstajanja borba za velike i razumne ciljeve, onda se stiče celovitija slika o tome kako je Dobrica Ćosić video mogućnost srpskog preporoda.
Ratko Paić