Kako će izgledati Srbija budućnosti?

0
1261

Za nešto više od mjesec dana premijer Aleksandar Vučić položiće zakletvu i postati predsjednik države. Time Srbija ulazi u novu političku petoljetku. Kako bi ona mogla izgledati?

svamFunkcija premijera neće biti ukinuta kao u Turskoj, ali će imati isti značaj. Ministri, naprotiv, mogu biti zadovoljni – njihov položaj političke služinčadi ostaće u potpunosti isti. Poduzeće se i sve što je u ljudskoj moći Aleksandra Martinovića i Marijana Rističevića, a pogotovo Maje Gojković da prenosi zasjedanja Skupštine dobiju oznaku „filma za odrasle”. Ne samo neupućeni stranci već i građani Srbije, živjeće ubjeđeni da je Vučić lično i formalno na čelu svih gradova, općina, javnih i tajnih službi i poduzeća, uključujući klub i navijače Crvene zvezde. To uvjerenje čvrsto će podržavati sjednice Glavnog odbora Srpske napredne stranke čija se dramaturgija nezustavljivo kreće ka praksi ustanovljenoj na kongresima sjevernokorejske Komunističke partije.

Sam Vučić na položaju šefa države neće ni malo olabaviti svoj veberovski režim života i radne navike. Naprotiv, više nego ikad gostovaće u rijalitima, voditi intervjue sa samim sobom, citirati „Tabloid” i pomno analizirati društvene mreže, te na konferencijama za štampu iznositi samo njemu poznate cifre rasta i razvoja oduševljavajući se, usput, nepoznatim terminimima iz investicionog bankarstva. O ugledu zemlje svjedočiće isluženi rent a političari od Šredera do Blera; koliko god da su plaćeni – malo je. U tom kontekstu, sasvim je realno očekivati da voditelji informativnih ali i svih ostalih emisija započnu sa „Dobro veče, gospodine predsjedniče…”

Zauzvrat, u ogromnoj većini medija novinari i analitičari neće imati dlake na jeziku. Britko i bez pardona čerečiće svakog Vučićevog oponenta, hvatati se za guše toga da li je on uvijek ili stalno u pravu, otkrivati zavjere i državne udare… Ovo sa jedne strane. Na drugoj, njihova uloga vodiča kroz paralenu stavrnost nikad neće moći biti dovoljno vrednovna niti će postojati adekvatna sinekura za ovaj dobrinos u borbi protiv zdravog razuma i elemantarnog morala.

Da Vas podsetimo:  Zašto je Beograd izgubio najlepšu kolekciju?

A što ja imam od svega toga, vjerovatno se pita čitalac ovog komentara.

Ima i te kako. Za početak može očekivati pad cijena kupljenih diploma i plagijata svih vrsta pošto će ponuda nadamašiti potražnju kao rezultat velikih ulaganja u obrazovanje. Na raspolaganju mu je i širok spektar ušćerene vodice i narodnih lijekova što je posljedica istog takvog razvoja zdravstva. Zarađivaće će manje uz čvrste garancije da će sve plaćati više.

Njegov porez i izdvajanja nalaziće se u temeljima Beograda na vodi, profitima subvencioniranih i firmi kumova i burazera, ali će u nadoknadu dobijati minimalac ili čak ispod njega. Stranački angažman i zapošljavanje vrednovaće se više nego ikad, jer u zemlji iz tog razloga više neće biti mladih i obrazovanih. Nastavak sistemskog razaranja institucija – sudova, tužilaštva, policije i svih ostalih – ukoloniće troškove pravne države i dodatno pojeftiniti ljudski život u Srbiji…

I da se ne nabaraja dalje. Budućnost je počela. Kako vam se sviđa i što po tom pitanju namjeravate da uratite?

Filip Švarm

www.vreme.rs

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime