Kako fudbalski klubovi posluju pod blokadom

0
994

Stara Pazova, 20.05.2016. - Dosadasnji predsednik Fudbalskog saveza Beograda Slavisa Kokeza imenovan je danas za novog predsednika Fudbalskog saveza Srbije (FSS). Kokeza je jednoglasno izabran na sednici Skupstine FSS u Staroj Pazovi, posto je za njega glasalo 77 prisutnih delegata. On je na mestu predsednika zamenio Tomislava Karadzica, koji je osam godina, u dva mandata predvodio FSS. Na fotografiji Slavisa Kokeza i Tomislav Karadzic. (BETAPHOTO/BRANISLAV BOZIC/DS)Fudbalski savez Srbije dobio je juče novo rukovodstvo, a jedan od glavnih testova za čelnike FSSa je da li će uspeti da finansijski disciplinuju fudbalske klubove koji na različite načine izbegavaju zakonske obaveze. Klubovi naime funkcionišu i kada su im računi u blokadi, a na kršenje zakona ne reaguju ni nadležne državne institucije.

Finansijsku kontrolu poslovanja klubova dužan je da vrši Fudbalski savez Srbije. Savez klubovima izdaje licencu – dozvolu za takmičenja – samo ako su izmirili obaveze prema igračima i drugim srpskim klubovima od kojih su recimo kupili nekog igrača.

Kokeza na čelu FSS-a

Posle osmogodišnjeg mandata Tomislava Karadžića, na čelo FSS-a došao je Slaviša Kokeza, i to sa funkcije predsednika Fudbalskog saveza Beograda.

Rođen je 7. jula 1977. u Sarajevu. Fudbalsku karijeru je započeo u FK Čelik iz Zenice, igrajući u mlađim kategorijama od 1985. do 1991. U seniorskoj konkurenciji igrao je za FK Brodarac iz Novog Beograda.

Još kao aktivni fudbaler u periodu od 2009–2011. postao je direktor FK Brodarac, a od 2011 do 2012. bio je generalni direktor FK Zemun. Za predsednika FS Beograda izabran na vanrednoj Skupštini, u decembru 2014.

Kokeza je od kraja 2012. do sredine 2015. bio potpredsednik FK Crvena zvezda. Ovaj klub bio je u blokadi od 13. decembra 2013. do 4. maja 2015, odnosno 507 dana.

Za sada nijedan klub nije izgubio licencu bez obzira na to što su im računi u blokadi. Pojedini klubovi godinama rade u ovakvim uslovima, kršeći zakon. Ovo nezakonito poslovanje država ne samo da toleriše, već prema našem istraživanju klubovima novac na ime sponzorstva uplaćuju čak i državna i javna preduzeća.

Kada je klub u blokadi prema zakonu sva primanja moraju ići za vraćanje dugova poveriocima, a ne za poslovanje.

Da Vas podsetimo:  Ko uči Tomu Monu da se zemlja prodaje strancima?

Zato se postavlja pitanje kakve finansijske konstrukcije pravi klub koji ima aktivan samo račun za isplate plata. Kako isplaćuje troškove organizacije utakmica, kako isplaćuje novac iznajmljenim agencijama za obezbeđenje, kako plaća odlaske na utakmice, pripreme u inostranstvu, smeštaj fudbalera na putovanjima…

Račun FK Crvena zvezda je u blokadi i u poslednja dva meseca. Od 13. decembra 2013. do 4. maja 2015. bili su neprekidno u blokadi 507 dana.

Račun FK Partizan od 16. decembra 2015. nije bio u blokadu, ali je i Partizan prethodnih godina često imao ovaj problem, pa je račun kluba u jednom periodu bio u blokadi 135 dana, od 14. oktobra 2014. do 26. februara 2015. Svi ovi podaci se mogu naći na sajtu Narodne banke Srbije.

Cesije – „skok“ preko blokade

Upravo na primeru ova dva kluba Insajder.net je u svom ranijem istraživanju otkrio kako sportski klubovi posluju iako su im računi blokirani.

Jedan od mehanizama jeste preko ćerki firmi koje su klubovi osnovali.

Naime, uplate i isplate mogu da se vrše preko ćerki firmi putem takozvanih „cesija“, odnosno ustupanja potraživanja.

U tom slučaju, sponzori uplaćuju na račun ćerke firme umesto na račun kluba, a isplate poput troškova za premije igračima, putovanja i takmičenja, takođe se vrše sa računa ćerke firme.

Na ovaj način firme u blokadi obično izbegavaju plaćanje obaveza prema državi i ostalim povericima. I Zvezda i Partizan imaju najmanje po tri ćerke firme.

Firme u vlasništvu Crvene zvezde su Red Star Company, Zvezda Forever i Fondacija FK Zvezda.

Firme u vlasništvu Partizana: Party Trade, Partizan Travel i ITV Multimedia.

“Poslovanje suprotno propisima”

Pored FSS-a i država je dužna da reaguje na tu situaciju zato što se takav način poslovanja predstavlja kršenje zakona.

Da Vas podsetimo:  Izborna kampanja iz ugla Istinomera: Laži, manipulacije, targetiranje i navijanje

Ministarstvo finansija potvrdilo je Insajderu još pre godinu dana da je ovakvo poslovanje klubova protivzakonito, ali nikakvih sankcija nije bilo. U tumačenju zakona Ministarstvo navodi:

„U praksi su, u skladu s našim posrednim saznanjima, prisutni slučajevi stvaranja fiktivnog obligacionog odnosa između povezanih pravnih lica, upravo u situacijama kada su računi jednog od tih lica blokirani radi izvršenja prinudne naplate. Osim što se ovakvim postupanjem (pojedini) poverioci u prinudnoj naplati dovode u neravnopravan položaj, isto predstavlja postupanje koje je ne samo suprotno propisima o platnom prometu, već i drugim propisima, od kojih posebno izdvajamo poreske propise.“

Sponzorstva i od državnih firmi

Od sponzora Zvezda je tokom 2014, prema podacima iz finansijskog izveštaja, dobila oko 5,6 miliona evra. Najveći deo tog iznosa predstavlja iznos koji je uplatio Gazpromnjeft. Od jula 2010. Zvezda ima petogodišnji ugovor po kom Gazprom godišnje uplaćuje četiri miliona evra.

Zvezdin sponzor 2014. bilo je i javno preduzeće Telekom Srbija koje je uplatilo oko 550.000 evra. Sponzor je bio i Dunav osiguranje sa uplaćenih 56.000 evra. Zanimljivo je da je Zvezdin sponzor u godini kada je klub bio u blokadi bilo i preduzeće FAM Kruševac koje se nalazi u restrukturiranju posle neuspešne privatizacije u vlasništvu je države.

Kada su sponzori u pitanju prihodi Partizana daleko su manji od prihoda Zvezde, a Partizan u izveštajima ne prikazuje da među sponzorima ima javna preduzeća ili državne firme. Glavni sponzori su Adidas Srbija, Karlsberg Srbija i Acibadem Turska. Iznos koji su na ovaj način zaradili tokom 2014. je 773.000.

Finansijski izveštaji za 2015. još nisu objavljeni.

Insajder

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime