Kako je jedno istraživanje potvrdilo reči A. Fursova da su Rusima braća samo Srbi

0
103

Najnovije istraživanje Nove srpske političke misli pokazalo da se većina građana Srbije kategorički protivi uvođenju sankcija Rusiji

Ljiljana Bogdanović (Izvor: Pečat)

Da li ste uvereni da su nam svi Sloveni braća? Pre ću se složiti sa F. M. Dostojevskim i K. N. Leontjevom koji su još u 19. veku sve shvatili. Srbi su nam braća. Bugari su u oba svetska rata ratovali na strani Nemačke. Česi, takođe, nisu naši ljudi, a Poljaci, zajedno sa Britancima, dele prvo mesto u rusofobiji.

Navedenim ocenama nedavno je poznati ruski mislilac Andrej Fursov odgovorio publicisti Ilji Titovu na njegovo pitanje o aktuelnom zapadnjačkom antiruskom raspoloženju i „neprijateljstvu Anglosaksonaca, potom Evropljana, ali i ’naše braće Slovena’“.

Odgovor da su Rusima stvarno braća samo Srbi iznenađuje oštrinom i isključivošću, ali je Fursov u nastavku detaljno pojasnio svoje ubeđenje. Između ostalog i jednom, za Srbe nevezanom, tvrdnjom vrednom pedantnog ponavljanja:

„Poljaci su izgubili od nas u ’sukobu među Slovenima’, pri tome ne na poene već nokautom. Početkom 17. veka mi smo ih izbacili iz Moskve, 1667. godine smo vratili Ukrajinu i Kijev, a krajem 18. veka prisajedinili Poljsku (sredinom 19. veka to su samo privislinske gubernije Ruskog carstva). I Poljaci sa svojom gordošću ne mogu da oproste Rusima što su, za razliku od njih, stvorili veliku, centralizovanu vlast (samodržavnu Rusiju, SSSR) i ne manje veliku – evropsku kulturu moderne, jednaku zapadnoj verziji evropske kulture, a Poljska je uvek bila, jeste i biće periferija, zadnje dvorište – političko i, glavno, kulturno, iste te Evrope.“

Kako se dogodilo da je život ubrzo skockao i javnosti ispostavio „beogradsko“ objašnjenje da Fursov dobro zna zbog čega tako kategorički prosuđuje? Odgovorni su zapravo naši sociolozi – istraživači javnog mnjenja. Najnovije istraživanje Nove srpske političke misli pokazalo je da se većina građana Srbije kategorički protivi uvođenju sankcija Rusiji!

Da Vas podsetimo:  "Promene" lepo zvuče, ali se teško ostvaruju - jedno lično iskustvo

Konstatujući da su „o pitanju strateške orijentacije zemlje, temeljnih pitanja i vrednosnih stavova koji se tiču sankcija Rusiji, sukoba na istoku Evrope, Kosova i Metohije, NATO i EU, građani Srbije nedvosmisleno pokazali da Srbija nije podeljeno društvo koje neguje iluzije“, istraživači su na predstavljanju ovih važnih saznanja napomenuli da je „odgovor na najaktuelnije i najbolnije pitanje koje se tiče rusko-ukrajinskog sukoba kao i na uvodno pitanje – da li pratite događaje u Ukrajini – dao očekivan i istovremeno rekordan rezultat: naime, 82,1 odsto građana ne podržava uvođenje sankcija Rusiji zbog rata u Ukrajini, 6,9 odsto podržava, a 11 odsto građana nema stav“. Povodom činjenice da čak četiri petine građana nije za uvođenje sankcija Rusiji, protivi se ulasku u NATO i ne bi priznali Kosovo u zamenu za prijem Srbije u Evropsku uniju, glavni urednik NSPM Đorđe Vukadinović kaže: „Kod građana Srbije postoji neka saglasnost, neka fundamentalna saglasnost oko stavova, pa i vrednosti. To je osnovni nalaz i zaključak istraživanja. Podele oko nekih stvari i tema postoje, ali oko ključnih, zapravo, nema velike razlike i dramatične neizvesnosti.“

Ova srpska „fundamentalna saglasnost“ oko stavova i vrednosti uočena je, vidimo, s ruske strane, ali i od onih za koje je ovakav mentalni i vrednosni sklop duha jedne nacije sablazan visokog reda. Zapad je stoga proteklih meseci uložio ogromnu energiju i nebivale oblike pretnji i pritisaka da ovu situaciju promeni. Otuda nema dana da se Srbi, posebno zvanični Beograd, ne podsete da je u njihovoj opredeljenosti za bratstvo s ruskim narodom i podršku Moskvi protivljenjem izricanju sankcija ruskoj državi, reč o neprihvatljivoj činjenici koja se mora promeniti, tačnije – nedvosmisleno ukloniti.

Zato danas slušamo i to kako izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Vladimir Bilčik izjavljuje da „EU očekuje da se sve zemlje koje teže članstvu u Uniji pridruže sankcijama protiv Rusije“. Zato ovaj uzorni diplomata, kao razumljivu i „regularnu“, saopštava najnediplomatskiju i politički apsolutno skandaloznu konstataciju: „I to je prilika za novu izabranu Skupštinu i buduću Vladu Srbije. Razumemo da su bili izbori i da je potrebno vremena, ali ovo pitanje neće nestati sa stola, nego će ostati i već je važan deo u mom izveštaju o Srbiji o kojem će se raspravljati u junu i julu. Naravno, zavisno od toga šta će Srbija uraditi, jezik i zaključci u izveštaju mogu biti veoma različiti do jula.“

Da Vas podsetimo:  VLADIMIR JE SRPSKI LEDENI ČOVEK: Samo u šorcu po snegu i minusu osvaja planinske vrhove!

Istovremeno s razbuktavanjem na početku citirane direktne, a još više preko pomenute posredne diskusije o „bratskim pitanjima“ i rođačkim lojalnostima među Slovenima, uočavamo da Anglosaksonci, na način svojstven misaonom biću i vrednostima takozvanog kolektivnog Zapada, pokazuju kako bi se neka slična tema, recimo o „bratskoj podršci“, rešavala u njihovoj široj zajednici naroda i država.

Osim što je bezmalo deplasirano, patetično, gotovo provincijalno razmišljanje o bratstvu u univerzumu u kojem su interesi i profit vrednosni apsolut, u ovom delu sveta se o međudržavnim odnosima najčešće odlučuje usklađeno s pravilima poznate Kisindžerove maksime: „Biti američki neprijatelj je opasno, ali biti američki prijatelj je pogubno.“

Može li se uz promišljanja o bratstvu i uzajamnim naklonostima naroda, pre svega o onom jedinstvenom doživljaju istorijske, religijske i kulturne bliskosti, međusobnog razumevanja i osećanja zajedništva u deljenu stavova i vrednosti – što je temelj srpsko-ruske povezanosti – nešto slično pokrenuti kao pitanje i tema u odnosu Srbije i kolektivnog Zapada? Ili Amerike kao lidera ovog sveta? Pomenusmo da je pojam „bratstva“ u ovim relacijama neodgovarajući (američka nacija, koja veruje u svoju istorijsku jedinstvenost i izuzetnost kao bogomdano svojstvo, teško da bi druge narode „uzdigla“ do priznanja bratske i rođačke bliskosti), ali kako se odvijaju i do kojeg stepena mogu da napreduju one forme uzajamne saradnje koje su u ovom svetu poznate pod omiljenim frazama – „partnerstvo“ i „prijateljstvo“?

Evo šta nam povodom ovakvih upita otkrivaju prošlonedeljne izjave i razmišljanja (intervju „Politici“) „našeg brata“ Kristofera Hila, ambasadora SAD u Srbiji.

„Partnerstvo“ kako se samo poželeti može biva u srpsko-američkoj saradnji zapečaćeno izjavama poput ove: „Za razliku od prošlosti kad se u Srbiji mislilo da postoji treći put, da Srbija nije ni Istok ni Zapad, da je nekako posebna, da ide svojim putem, sad većina Srba misli da postoji pravi put i pogrešan put i želi da izabere pravi put. Srbi da odluče, a ja mislim da i jesu odlučili da im je budućnost na Zapadu, a ne na nekom nedefinisanom Istoku.“

Da Vas podsetimo:  Od radionice u Inđiji do vlasnika Fudbalskog kluba u Engleskoj: NEVEROVATNA PRIČA O USPEHU!

Nadmeni sagovornik izražava ubeđenje da „za Srbiju postoji samo jedan put i to je Zapad i Evropska unija (EU)“. Povodom odnosa Srbije s delom njene nasilno otcepljene teritorije, Hil takođe želi da bude jasno da su Ukrajina i Kosovo „veoma različite situacije“. Evo kako: „Kad je reč o Kosovu i Srbiji, to su susedske zemlje. Srbi žive na Kosovu i ima mnogo toga na Kosovu što je važno Srbiji. Dobri susedi to moraju da reše. Pravi način je dijalog koji se odvija posredstvom EU i pregovori u Briselu.“

Brutalnu provokaciju o „susedskim zemljama“ – Srbiji i Kosovu – zvanična Srbija nije komentarisala. Sa sigurnošću, međutim, možemo ovim povodom da zaključimo u kom pravcu i s kakvim rezultatima i procentima bi se mogla iskazati neka buduća „fundamentalna saglasnost“ stavova i opredeljenosti građana Srbije u nekom budućem istraživanju pulsa i raspoloženja javnog mnjenja.

autor:Ljiljana Bogdanović

https://stanjestvari.com/

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime