Kosovo i zavisnost od direktiva Vašingtona

0
967

Štampa sa nemačkog govornog područja analizira političke prilike na Kosovu, osvrće se na vest o formiranju vlade u Prištini, ali i na problem korupcije u redovima misije Euleks.

0,,17872617_303,00

Bečki Standard ovako komentariše razvoj situacije na Kosovu: „Kosovo dobija vladu. To je bilo moguće samo zato što su se umešale SAD […] Najmlađa evropska država je i dalje faktički zavisna od direktiva iz Vašingtona […] EU ima podređenu ulogu iako investira mnogo novca. Ali njen imidž je narušen zbog optužbi za korupciju u redovima Euleksa. Te optužbe upravo ispituje zaštitnica građana Evropske unije Emili O’Rejli. Ali slabost Evropske uniej se temelji još na nejedinstvu prilikom proglašenja kosovske nezavisnosti 2008. Do sada pet zemalja EU nisu priznale Kosovo, dok se od Srbije indirektno traži da to učini. To ograničava i transformacionu snagu EU. A ona je posebno važna s obzirom na to da stranke slede isključivo svoje interese.“

Magazin Cajt onlajn prenosi da su Demokratska partija premijera Hašima Tačija i Demokratska liga bivšeg gradonačelnika Prištine i sadašnjeg predsednika parlamenta Ise Mustafe „ostavili za sobom pat situaciju. Politički zastoj je doveo zemlju do ivice bankrota kada poslanici nisu mogli da se dogovore oko budžeta. Opozicija nije htela da podrži Tačija jer ga opružuje za korupciju. Ovaj dogovor će, kako se predviđa, izazvati i kritike drugih opozicionih grupa. One su podržavale Mustafin pokušaj svrgavanja Tačija na osnovu optužbi za korupciju. Tači je 8. juna pobedio na izborima, ali nije uspeo da osvoji apsolutnu većinu za formiranje vlade.“

0,,17698622_403,00

„Veliku koaliciju“, piše dalje Cajt, „mora sada da izabere i 120 članova kosovskog parlamenta. Oni dosada nisu mogli da se sastanu, jer rivalske stranke nisu mogle da se dogovore oko formiranja vlade. Parlament će na početku mandata morati da glasa o budžetu i o spornom zakonu koji predviđa otvaranje specijalnog suda koji će voditi EU. taj sud bi mogao da optuži Tačija i njegove saborce da su počinili zločine u ratu protiv Srbije…“

Da Vas podsetimo:  Rudno bogatstvo Kosova i Metohije - da li ćemo uspeti da ga sačuvamo?!

Kada je reč o istrazi protiv Euleksa, ekonomski portal Dojče virtšafts nahrihten objavio je članak u kome piše da zaštitnica građana EU Emili O’Rejli gaji velike sumnje u to da su službenici Evropske unije na Kosovu u stanju da samostalno rasvetle taj skandal. Portal navodi reči britanske državne tužiteljke Marije Bamijeh koja se žalila da su službenici Euleksa na Kosovu primali mito od tamošnjih kriminalaca.

„Nešto kasnije, Bamijeh je smenjena, jer je sama optužena da je listu Koha ditore doturila tajne dokumente u vezi sa slučajevima korupcije. Ona odlučno odbacuje te optužbe. Prema njenim rečima, interna istraga samog Euleksa je – vic. Sada i Emili O’Rejli smatra da toj istrazi ne treba pokloniti poverenje: Euleks je stalno odbijao da joj da informacije o stanju istrage.

Saša Bojić

DW

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime