„Krađa beba“ i oslobađanje od krivične odgovornosti

0
1849

REAGOVANJE: „Novim zakonom o `krađi beba` je predviđeno oslobađanje od krivičnog gonjenja svih počinilaca u lancu organizovane trgovine bebama, što je i razlog za njegovo donošenje“.

Prilikom pregleda statistike sajta, pronađen pedofil

baby-784608_960_720Statistika sajta kradjabeba.org redovno beleži pojmove koje su posetioci sajta koristili da bi na naše stranice dospeli. Prilikom pregleda te statistike u januaru 2016. primećen je pedofil, koji je tragao za određenim slikama.

Podsećamo da se isključivo političkim odlukama o blokadi tužilaštva i policije tokom 2003. i 2004. godine, kao i izmišljanjem zastarelosti za slučajeve otmice naših beba, nepotrebno odugovlače istrage koje bi otkrile počinioce ovih krivičnih dela već definisanih postojećim zakonom i sudskom praksom.

ks

Umesto da kupce i prodavce beba pod hitno pronađu i stave iza rešetaka, vlasti se svim silama trude da među porodice ukradenih beba poseju razdor propagiranjem potpuno nepotrebnog i kriminalnog novog zakona. Država godinama dogovara donošenje tog leks specijalisa sa nelegitimnim samozvanim predstavnicima roditelja od kojih su neki i bivši ili sadašnji policajci koji se predstavljaju kao vođe lažne Beogradske grupe roditelja.

Nacrt novog zakona, leks specijalisa, koji su ta lica predala vlastima i čiju jednu od verzija činovnici drže na nevidljivoj javnoj raspravi već duže od pola godine, oni planiraju da donesu narednih nedelja pod pritiscima Saveta Evrope zbog presude evropskog pseudo-suda za ljudska prava u Strazburu iz 2013. u slučaju „Zorica Jovanović protiv države Srbije“.

Tim novim zakonom je predviđeno oslobađanje od krivičnog gonjenja svih počinilaca u lancu organizovane trgovine bebama, što je, naravno, i razlog za njegovo donošenje. Usvajanjem tog leks specijalisa u skupštini Srbije bi bio pogažen sadašnji dobar zakon koji već reguliše ove zločine. Problem je, dakle, u tome što se postojeći zakon ne sprovodi, a ne nedostatak zakona kao što tvrde malobrojni zagovornici leks specijalisa.

screenshot-facebookreporter org 2016-02-09 05-37-52

Blokadom tužilaštva, sudova i policije, zaposleni u državnoj upravi već 14 godina direktno podstiču dalju organizovanu trgovinu novorođenim bebama u porodilištima Srbije i omogućavaju ko zna kakvim sve kupcima da se domognu naših beba. Da li je ovaj pedofil koji je uočen na sajtu jedan od takvih kupaca? Slučaj je prijavljen policiji, ali od njih odgovora do danas nema.

Ova statistika je otkrila kakvi ljudi su zainteresovani za bebe u Srbiji i šta bi da čine sa njima kada ih se dočepaju. Zdravstveni radnici, pravnici, državni službenici, policajci, političari, kao i lažni predstavnici roditelja ukradenih beba koji učestvuju u prljavim političkim igrama oko novog nepotrebnog i štetnog zakona, svojim delima upravo ovakvim zločincima omogućuju da nesmetano jure svoj plen. Oni tako postaju saučesnici u zločinima. Kada bi žrtve bile njihova novorođena deca, drugačije bi se ponašali.

Da Vas podsetimo:  Američki model decenijama urušava srpsko školstvo – kako se osloboditi „poslušnih robova“

Trgovina bebama na Balkanu: Grci plaćaju i po 12.000 evra za novorođenče

Samo preko jednog kanala iz Bugarske u Grčku mesečno bude prodato desetak beba, a za novorođenče Grci izdvajaju između 8.000 i 12.000 evra, pokazalo je istraživanje bugarske Nove televizije.

Ova televizija je prikazala majke i trgovce decom, navodeći da jedan broj dece bude usvojen, dok jedan broj mališana, koji ima zdravstvene probleme, završi kao deo lanca trgovine organima.

Jedan od učesnika trgovine bebama Plamen Dimitrov rekao je da su devojčice više tražene i da niko ne traži dokumentaciju o poreklu deteta.

Prema njegovim rečima, neki klijenti u kriminalnoj šemi kupuju decu jer ne žele da trudnoćom kvare izgled.

Ukoliko je reč o blizancima, Dimitrov kaže da postoji velika verovatnoća da budu razdvojeni jer se od posebne prodaje dobije više novca.

„Uzimaju trudnice iz stanova i vode ih bolnicu da se porode. Ti stanovi su kao fabrike za decu gde po nekoliko žena čeka porođaj“, kaže Dimitrov.

Prema navodima bugarske televizije, grčka policija u Solunu počela je istragu skandalozne prodaje beba.

Bugarska javnost bila je šokirna kada je grčka policija u oktobru 2013. godine u jednoj ciganmali u Farsali u Grčkoj pronašla plavokosu bugarsku devojčicu nazvanu „Plavi anđeo“.

Elektronske narukvice – veća sigurnost za porodilje i bebe

Iz Udruženja roditelja nestalih beba Srbije kažu da je za 40 godina iz porodilišta „nestalo“ do 10.000 novorođenčadi. Iako se još čeka da država donese poseban zakon – leks specialis – u slučaju nestalih beba, GAK Narodni front je postala prva ustanova u kojoj se uvodi novi način identifikacije beba kako bi sigurnost u porodilištu bila što veća.

Naime, po dolasku na porođaj majka dobija narukvicu na kojoj je njeno ime i jedinstveni matični broj, a po rođenju, beba dobija svoju narukvicu povezanu sa majčinom preko kompjuterskog softvera. Kada se jednom stavi narukvica može da se ukloni samo ako se iseče, a osim identiteta majke i bebe preko softvera će se pratiti i ceo put od porođaja do izlaska iz porodilišta.

Da Vas podsetimo:  Nezabeleženi teror SNS nad opozicijom u Kraljevu, Glišić otvoreno preti

Iako Ministarstvo zdravlja u načelu podržava uvođenje novog sistema, nezvanično smo saznali da za ovaj pilot projekat ministarstvo nije dalo odobrenje, već su u GAK-u Narodni front na svoju ruku odlučili da ga pokrenu. Kako kažu, za tako nešto i nije potrebno neko posebno odobrenje ministarstva.

Dr Radomir Aničić, specijalista ginekologije i akušerstva iz GAK Narodni front je, gostujući u Novom danu, rekao da je uvođenje elektronskih identifikacija samo nadogradnja već postojećeg softvera u toj zdravstvenoj ustanovi.

Onog momenta kad porodilja uđe u bolnicu ona je zavedena u zdravstveno-informacioni sistem i tu se nalaze svi podaci i sve intervencije, pojašnjava doktor.

Štampaće se identifikacioni brojevi koji se stavljaju majkama i bebama, a identifikacija majke se vrši preko JMBG i povezana je sa bebom.

„Ovaj sistem obezbeđivanja podataka je već zaživeo na Zapadu, od ponedeljka krećemo sa upotrebom… Ovo smo mi sami želeli da vidimo kako će da funkcioniše… Izabrali smo firmu koja je imala sluh da nam da ovo na korišćenje i testiranje… Videćemo kako će se pokazati“, kaže dr Aničić, naglašavajući da je ovo pilot projekat.

On dodaje da je u pitanju samo „digitalna“ tehnologija zaštite, za razliku od dosadašnje, koja je, kako tvrdi, bila jednako uspešna. I na stari način je, kako ističe, naprosto bilo nemoguće da se beba izgubi ili ukrade, i dodaje da to tvrdi na osnovu svog iskustva od 2000, od kada je doktor.

beba

Međutim ima i onih koji ne smatraju da će ove narukvice povećati sigurnost i da je biometrijski način bolji. Naime, doktorand biometrije Komlen Lalović osmislio je patent koji bi mogao da spreči u budućnosti krađu beba u porodilištima. Reč je o aparatu koji bi prilikom porođaja skenirao otisak prsta majke i bebe. Podaci se šifruju, smeštaju se na memoriju uređaja, a majci se izdaje pin kod. Pri izlasku iz porodilišta, majka unosi taj pin kod, otisci se ponovo skeniraju i ukoliko se podaci podudaraju garantuje se identitet.

U Narodnom frontu i niškom Kliničkom centru bili su raspoloženi da uvedu Lalovićev sistem, a od Ministarstva zdravlja dobio je načelnu podršku. Finansijska podrška, međutim nije stigla. Lalović tvrdi da je njegov sistem, zasnovan na očitavanju otiska prsta i majke i bebe, koji je jedinstevna karakteristika svakog čoveka, jedini 100 odsto siguran način da se spreči zamena ili krađa beba.

Da Vas podsetimo:  Nastavlja se bahatost direktora Doma zdravlja Palilula prema zaposlenima

Ukoliko bi primenila biometriju na ovaj način Srbija bi po tome bila jedinstvena u svetu. Lalović je na ideju o pravljenju ovakvog uređaja, inače, došao kada je saznao da će postati otac, a biometrija je bila i tema njegovog doktorskog rada.

Dr Aničić kaže da je biometrija takođe dobro rešenje, ali i da su elektronske narukvice koje uvode jednako pouzdan sistem..

Onog momenta kad ste uneli podatke u informativni karton žene, oni tu ostaju, kao i svaka izmena, dakle ostaju i stari i novi podaci, i vidi se ko je ulazio nešto da promeni, jer svako ima šifru za pristup, kaže dr Aničić.

Za to što biometrijski patent nije „prošao, kaže da je verovatno u pitanju to što nema dovoljno novca za tako nešto, i da je to problem a ne zato što u Ministarstvu i zdravstvu nemaju sluha za tako nešto.

Komentarišući stanje u profesiji, dr Aničić ističe da problemi nisu od juče, da traju više od 20 godina. Zdravstveni radnici su obezvređeni i nisu adekvatno plaćeni za ono što rade, a najviše zabrinjava to što studenti kad završe Medicinski fakultet sada i ne razmišljaju da ostanu u zemlji, i odmah gledaju kako da odu u inostranstvo, priča doktor. On navodi primer jednog volontera koji mu je ispričao da je, kad je polagao B2 ispit za nemački, od 45 onih koji su došli da polažu, 42 su bili lekari.

Kako dodaje, to će biti veliki problem za zemlju u narednom periodu, i mora se sistemski rešiti.

Govoreći o slučaju u Šapcu, kada je jedan pacijent ubio medicinsku sestru, kaže da to nije prvi slučaj.

„Ovo je samo kulminacija jedne situacije koja se godinama gomila… Smatram da lekari treba da dobiju status službenog lica, jer se otvara mogućnost da će počinilac da se adekvatno kazni“, zaključuje dr Aničić.

—————-

REAGOVANjE: „Novim zakonom o `krađi beba` je predviđeno oslobađanje od krivičnog gonjenja svih počinilaca u lancu organizovane trgovine bebama, što je i razlog za njegovo donošenje“

kradjabeba.org, za FBR priredila Biljana Diković

;

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime