Kuvanje javnosti jer litijum je opet na stolu

0
104

Nakon (već zaboravljenih) aprilskih izbora nije se dugo čekalo na povratak, kako su naivniji pomislili, adaktirane teme – litijuma. Sa samog vrha vlasti počelo je da se govori o „neoprostivoj grešci“, „propuštenoj šansi“ i „narodu koji se odrekao svoje nafte“. Javnost je opet stavljena na termičku obradu na užarenoj medijskoj ringli. Rijalitijum – nova sezona. Počelo je…

FoNet/Instagram predsednika Srbije

Kada je u decembru prošle godine, posle masovnih protesta građana, predsednik Srbije Aleksandar Vučić saopštio da Skupštini vraća Zakon o eksproprijaciji zbog „sumanuto kratkih rokova“ i „zamolio“ Vladu Srbije da parlamentu predloži izmene Zakona o referendumu, čime su ispunjeni zahtevi zbog kojih su širom zemlje bili blokirani putevi, čuli su se glasovi koji su pozivali na oprez – on to radi samo zbog predstojećih izbora. „To je izlazak u susret građanima i ljudima koji su se uplašili da neko nešto radi protiv njihovih interesa, ne pada mi na pamet da išta radim protiv njih“tvrdio  je Vučić.

Blokada auto-puta, decembar 2021 / Foto: FoNet

Nedelju dana kasnije, predsednik Srbije poručio je da će Loznica ukinuti prostorni plan kojim je predviđena izgradnja rudnika litijuma, napominjući „da ćemo drugačije da razgovaramo sa Rio Tintom i sa svima drugima u budućnosti“. Kazao je da će svi u Srbiji „konačno razumeti“ da je vlast slušala ljude, a ne političare, posebno u trenutku, naglasio je, kad „protesti gotovo da ne postoje“.

 021.rs, 15. 12. 2021. godine

‘Naše je da slušamo ljude i da koliko god je moguće njihovu volju poštujemo. Kad nisu u pravu, onda da razgovaramo sa njima i pokušamo da objasnimo šta je to što možemo da uradimo’, rekao je Vučić.’

Da „Rio Sava Exploration“ planira da zastane sa projektom Jadar, izjavila je 23. decembra Vesna Prodanović, generalna direktorka te kompanije, ćerke firme britansko-australijskog rudarskog giganta „Rio Tinto“, a predsednik Zajedno za Srbiju Nebojša Zelenović izjavio je da je vlastima dat rok do 7. januara da „izbriše“ projekat „Jadar“, jer „Rio Tinto“ pritiska ljude da im prodaju imovinu. Vučić je odgovorio da projekat „Jadar“ neće biti povučen, iako to traže „pojedini opozicioni političari“.

 Slobodna Evropa, 27. 12. 2022. godine

‘Taj projekat stoji i nigde se pomerati neće. Oni su ga doveli, a mi smo uradili sve što je narod tražio i to je to’, kazao je Vučić.’

Za novogodišnji broj „Večernjih novosti“ Vučić je, između ostalog, odgovarao i na pitanje „kako gleda na komentare“ da je „šestim čulom“ osetio da bi „pobuna protiv litijuma mogla da se pretvori u mnogo jači front“ protiv njega i da je samo zbog toga „izašao u susret zahtevima protestanata“.

Aleksandar Vučić / Foto: FoNet

 Večernje novosti, 31. 12. 2021. godine

‘U svemu tome nema ničega fer. ‘Rio Tinto’ su doveli i preko Velike Britanije mu se obavezali oni koji danas pozivaju na proteste. Nema ničeg fer ni u tome da ograničavate zemlju da se razvija. Jedino što je fer jeste ono što razgovarate sa domaćinima koji tamo žive, a to je da ne možete da imate jalovište usred doline Jadra. Nisam se nikome dodvoravao, samo sam saslušao ljude. Ali, evo, hajde da sutra izbacimo ‘Rio Tinto’. Hoćete li vi da obezbedite milijardu evra, koliko bi trebalo da platimo zbog onoga što su oni potpisivali? Ili je bolje da se pronađe bolji način za rešavanje problema? Moram istovremeno da štitim državnu kasu i narod od neodgovornih izjava, poput one da ukinemo termoelektrane, i da se pritom suočavam s tim da se od ovoga pravi političko pitanje. Ni luk jeo ni luk mirisao, ni dinara nisam primio od ‘Rio Tinta’, a nisam siguran za one koji pozivaju da se ta kompanija otera. Važno je da postoji moratorijum, nema nikakvih daljih aktivnosti ‘Rio Tinto’. Šta će biti, videćemo.’

Na samom početku nove 2022. predsednik Srbije kazao je da očekuje da Vlada Srbije raskine sve ugovore sa „Rio Tintom“, ali i da je njegov stav da ne treba da “podilaze narodu”.

 Sloboda Evropa, 12. 1. 2022. godine

‘Ja mislim da će vlada da donese tu odluku. Mislim da bi trebalo da se donese moratorijum do kraja godine, kako država ne bi gubila šansu i novac’, rekao je Vučić.’

Naglasio je da je siguran da bi Srbija u slučaju raskida ugovora morala da plati nadoknadu Rio Tintu.

 Sloboda Evropa, 13. 1. 2022. godine

‘Morali bismo da idemo pred britanske i američke arbitraže, a oni (Rio Tinto) će vam izaći sa podatkom koliko su uložili, a onda će vam doneti taj zakon (o rudarstvu iz 2006. godine) i onda će vam reći kolika im je izgubljena dobit i sve ostalo“, dodao je Vučić. Ugovor između Vlade Srbije i kompanije nije javno dostupan. Predsednik Srbije je rekao da je bolje rešenje, prema njegovom mišljenju, da se donese moratorijum na iskopavanje litijuma, kako je objasnio, da država ne bi gubila novac. ‘Mislim da je trebalo da se napravi moratorijum (na odluke u vezi sa iskopavanjem litijuma u Srbiji)… do kraja ove godine, ili do kraja sledeće godine, nije važno do kada’, dodao je Vučić.’

Premijerka Ana Brnabić saopštila je da je Vlada ukinula uredbu i prostorni plan područja posebne namene za realizaciju projekta eksploatacije i prerade minerala jadarit, od 13. februara 2020. godine.

Ana Brnabić / Foto: FoNet

 Politika, 20. 1. 2022. godine

‘Prostorni plan je ukinut i on više ne postoji. Samim tim poništeni su svi upravni akti koji su vezani za Rio Tinto, sve dozvole, rešenja, odluke i sve ostalo’, rekla je Brnabić na pres konferenciji neposredno posle sednice vlade. Ugovore sa Rio Tintom nikada nismo imali, kao što smo više puta rekli, dodala je premijerka. Ukinuta je i odluka o obrazovanju radne grupe za implementaciju projekta Jadar iz 2021. godine. ‘Time smo ispunili sve zahteve ekoloških protesta i stavili tačku na Rio Tinto u Srbiji. Ovim je, što se tiče projekta Jadar, i Rio Tinta, sve završeno. Gotovo je’, rekla je Brnabić.’

A „Demostat“ je pisao da su iz diplomatskih krugova u SAD saznali da će Amerika nastavljati da ubeđuje  vlasti u Srbiji da ne „zatvaraju zauvek vrata eksploataciji litijuma“, ali tako da se prilikom eksploatacije vodi računa o poštovanju ekoloških standarda.

Da Vas podsetimo:  Predsednik i mali nuklearni reaktori

 Demostat, 25. 1. 2022. godine

‘Pošto je Rio Tinto osetljiva izborna tema, svakako da Vlada u naredna dva meseca neće donositi odluku o dodeli novih dozvola ovoj kompaniji. Sve u vezi s navedenim projektom biće na čekanju do 3. aprila, odnosno do održavanja izbora, kažu nezvanično izvori Demostata govoreći o narednim potezima vlasti u vezi sa spornim iskopavanjem litijuma u Srbiji.’

S druge strane, direktor kampanje „Kreni-promeni“ Savo Manojlović rekao je da se povlačenjem Prostornog plana za projekat „Jadar“ ništa suštinski ne menja, da se to tiče samo Rio Tinta, a da time nije otklonjena opasnost po životnu sredinu. Kako je istakao, zato treba insistirati na moratorijumu na 20 godina na eksploataciju litijuma i bora, a ne na godinu dana.

Ekološki protest / Foto: FoNet

Na Dan državnosti, 15. februara, dok je u Palati Srbija predsednik Vučić uručivao priznanja, održan je protest, a Manojlović je izjavio da još ima vremena da Vlada Srbije, pre raspuštanja Skupštine, po hitnom postupku dostavi na usvajanje zakon o zabrani eksploatacije litijuma.

Savo Manojlović / Foto: FoNet

U martu je Srpska akademija nauka i umetnosti (SANU) predstavila zbornik „Projekat Jadar – šta je poznato?“, a u predizbornoj kampanji, u kojoj litijum nije bio dominantna tema, lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj rekao je da će, ukoliko on postane premijer, biti iskopavani i litijum i bor, „ali uz sve mere ekološke zaštite koje se primenjuju u Nemačkoj“.

U tom periodu počelo je skupljanje potpisa za narodnu inicijativu kojom se predlaže usvajanje zakona za trajnu zabranu eksploatacije litijuma i bora. Pokret „Kreni – promeni“ saopštio je 1. aprila da je prikupljeno oko 32.000 potpisa.

Izbori su održani 3. aprila, a krajem tog meseca kanadska kompanija „Euro litijum Balkan“ saopštila je da je, zbog protesta građana i ekoloških aktivista u selu Lukovac kod Valjeva, obustavila geološka istraživanja litijuma na tom području. Naveli su da su istraživanja na prostoru Valjevo sever započeli 26. aprila na osnovu „važećeg Rešenja o odobrenju za istraživanje“ kao i da su istražne radnje izvodili „u smislu dinamike i tehnički, prema Projektu koji je odobren od strane Ministarstva rudarstva i energetike“. Mediji su navodili da su u  Rekovcu istraživači litijuma ponovo na terenu i da traže parcele od meštana.

Izbori su završeni, vreme je za nove pregovore

U maju „Rojters“ izveštava da „Rio Tinto“ želi da ponovo otvori pregovore sa Vladom Srbije o svom litijumskom projektu.

 Beta, 5. 5. 2022. godine

‘Kompanija Rio Tinto želi ponovo da otvori pregovore sa Vladom Srbije o svom projektu Jadar litijum, vrednom 2,4 milijarde dolara, koji je blokiran posle masovnih protesta, a uoči izbora, izjavio je izvršni direktor i predsednik kompanije Sajmon Tomson, objavio je N1. Kako je sajt N1 preneo pisanje agencije Rojters, Tomson je kazao da je Vlada Srbije oduzela dozvole za projekat Jadar u januaru ove godine, nakon masovnih protesta izazvanih zabrinutošću za životnu sredinu zbog planiranog rudnika. ‘Nadamo se da ćemo moći da razgovaramo o svim opcijama sa Vladom Srbije sada kada izbori nisu na putu’, rekao je Sajmon Tomson akcionarima na godišnjem sastanku kompanije u Australiji, u prvim javnim komentarima Rio Tinta posle izbora.’

Nedelju dana kasnije tadašnja potpredsednica Vlade i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović izjavila je da je litijum kritična mineralna sirovina na globalnom nivou i velika razvojna šansa za Srbiju „zbog činjenice da imamo jedinstveno nalazište minerala sa dokazanim rezervama od 158 miliona tona, ali da je zbog dezinformacija, neistina i pritiska javnosti Vlada donela odluku o prekidu projekta ‘Jadar’“.

Zorana Mihajlović / Foto: Instagram@zorana_zm

 Danas, 13. 5. 2022. godine

‘Verujem da nećemo donositi nikakve zakone niti stavljati bilo kakav veto na buduća istraživanja litijuma, jer ne postoji zemlja u svetu koja bi se odrekla takvog resursa. To je kritična mineralna sirovina i ozbiljan resurs za borbu protiv klimatskih promena i energetsku tranziciju. Bez litijuma nema zelene energije, nema zelene ekonomije, nema razvoja u budućnosti u celom svetu’, izjavila je Mihajlović za Insajder.’

Polovinom jula predsednik Vučić je u svom nastupu na TV Pink istakao da je zaustavljanje projekta iskopavanja litijuma bila velika greška i da je sebi nikada neće oprostiti.

 Tanjug, 14. 7. 2022. godine

‘Suočavamo se sa mnogo grešaka, ja sam kriv za jednu i to sebi ne mogu da oprostim – litijum, ja sam kriv za tu grešku, kao što sam pomalo zaslužan i za to što imamo najviše zlata, što su nam najveće devizne rezerve, ali sam kriv što sam prihvatio pod pritiscima i mojih saboraca i drugih da odustanemo od litijuma’, rekao je predsednik.’

Kada je 1. avgusta održavana konstitutivna sednica Skupštine Srbije, predstavnici ekoloških organizacija, naučne zajednice i organizacije „Kreni-promeni“ okupili su se ispred ulaza u zgradu parlamenta i ponovo predali inicijativu sa 38.000 potpisa građana kojom se traži zabrana iskopavanja litijuma i bora u Srbiji. Prema rečima Sava Manojlovića, ta inicijativa je predata pre mesec i po dana, ali Skupština nije u zakonskom roku od 30 dana razmatrala ili odgovorila na nju, čime je, naglasio je, prekršen Ustav, kao i Zakon o referendumu i narodnoj inicijativi.

Da Vas podsetimo:  Trg koji se radi “jednom u nekoliko vekova” već zreo za prepravku

„Idioti koji se odriču litijuma“

Polovinom avgusta predsednik Vučić još jednom ističe – napravili smo veliku grešku jer smo odustali do litijuma.

 TV Prva, 12. 8. 2022. godine

‘Mi smo jedini narod koji se odrekao svoje nafte, koje su strane službe lažima preko medija naterale da se odreknu bogatstva. To je klasičan primer kako su strane službe uspele da unište nešto što je moglo da bude kvantni skok za Srbiju. Oni su se tukli među sobom da li će Rio Tinto ili neka druga kompanija. Zato što je naš litijum najkvalitetniji’, kazao je Vučić.’

Tri dana kasnije, novi osvrt na „veliku grešku“ – „ispali smo jedini idioti na svetu koji su se odrekli litijuma“.

 Nova.rs, 15. 8. 2022. godine

‘Nemam problem da svakome sve u lice kažem. Sećate se kako ste bili svi oduševljeni revolucijom, a ta revolucija nam je donela da smo ispali jedini idioti na kugli zemaljskoj koji su se odrekli sopstvenog litijuma. Zamalo da me nateraju da se odreknom i uglja, da budemo najveći idioti na svetu zahvaljujući revolucionarima. Pa sad ne bismo imali ni struje, niti bilo čega drugog’, rekao je Vučić.’

Tih dana o litijumu je govorio i tadašnji ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Tomislav Momirović, koji je izjavio da „litijum bila naša šansa da izmislimo internet“.

Mesto: BeogradDatum: Tue Apr 13 17:19:15 CEST 2021Dogadjaj: POLITIKA – ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Tomislav Momirović sastao se danas sa ministrom komunikacija i transporta Bosne i Hercegovine Bojanom MitrovićemLičnosti: Tomislav MomirovićIzvor: FoNet/Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture

 Beta, 20. 8. 2022. godine

‘Ljudi moraju da razumeju, ako želimo da iskočimo, da se pozicioniramo i izađemo iz balkanske perspektive, moramo da se uhvatimo u neki novi industrijski talas. Litijum je bila naša šansa da izmislimo internet, litijum je bila naša nafta i svi mi snosimo deo odgovornosti zašto nismo imali snage, predsednik najmanje’, rekao je Momirović za TV Hepi.’

A tadašnja ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović izjavila je da je litijum „nafta 21. veka“ i da se očekuje da do 2050. godine tražnja za njim bude uvećana za 900 odsto.

 Beta, 15. 8. 2022. godine

‘To je mogla da bude velika razvojna šansa za Srbiju, jer imamo jedinstveno nalazište minerala sa dokazanim rezervama od 158 miliona tona. Sa rudnikom, fabrikom baterija i fabrikom električnih automobila to bi značilo povećanje BDP-a za više od 25 odsto i što je najvažnije, to je mogućnost da na takvim radnim mestima budu naši inženjeri, geolozi, naši ekonomisti’, rekla je Mihajlović.’

Aleksandar Vučić / Foto: FoNet

I tokom gostovanja na američkoj TV „Njuzmaks“ predsednik Srbije naglasio je da je „spreman da prizna da je pravio političke greške zbog litijuma“, a pohvalio se tada da američka kompanija za proizvodnju električnih vozila „Rivijan“ dolazi u Srbiju.

 Glas Amerike, 21. 9. 2022. godine

‘Najavili su jutros otvaranje razvojnog centra, sa 200 softverskih inženjera, za početak, a posle i do 1.000, a onda mislimo i nešto mnogo veće za Srbiju’, rekao je Vučić. Grenel je upitao da li je to zbog najvećeg rudnika litijuma u svetu: ‘Imali smo grozne probleme u prošlosti sa litijumom, napravio sam neke političke greške u vezi sa tim i spreman sam to da priznam, ali ne mislim da je to glavni razlog. Možda je to deo razloga, ne znam, ali verujem da je dobra poslovna klima glavni razlog zbog kojeg su doneli odluku. Tražili su atraktivnu lokaciju i pogodnosti koje smo im dali, uz veoma profesionalne ljude koji su predstavili naše programe, naš fiskalni i poreski sistem… odradili su sjajan posao’, odgovorio je Vučić i podsetio da je Srbija, kada se radi o stranim direktnim investicijama, bila najuspešnija u regionu i da je privukla 3,3 milijarde evra.’

U oktobru Vučić je izjavio da će „ceo život da ponavlja da je napravio najveću grešku“.

 Nova.rs, 20. 10. 2022. godine

‘Videli ste kakvih ludaka ima u svetu, shvatio sam da ludilo počinje da pobeđuju u svetu… Pojavile se dve budale, neznalice neke koje protestuju protiv uglja, kao i ovi ovde što su protestovali protiv litijuma i uglja na Gazeli, pa zaustavljali auto-put. Narod mislio da su to fini ljudi koji čuvaju našu Srbiju, a oni je uništili tim odlukama i ceo život ću to da ponavljam da sam napravio najveću grešku’, rekao je Vučić.’

A nova ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović je, odgovarajući na pitanje da li je litijum šansa za Srbiju, kazala da naša zemlja ima sreću što leži na rezervama jednog jako bitnog minerala koji je neophodan za obnovljive izvore, a koji su u fokusu celog sveta.

 Beta, 4. 11. 2022. godine

‘Mislim da Srbija treba da razmotri kako može taj potencijal da iskoristi. Moje je da sagledam, da razmotrim, da vidim šta je urađeno, šta nije i zašto nije. Ali, sve zemlje koje imaju neki prirodni resurs, a ne iskorišćavaju ga, na gubitku su’, rekla je ona. Navodi da nema nijednog korišćenja prirodnog resursa koje nije bezopasno za životnu sredinu, ali kaže da je samo pitanje koje će mere da budu preduzete da se rizici umanje. ‘Ako ćemo da se razvijamo i da radimo da imamo bolje uslove života za građane, privredu, bolje plate, onda treba da koristimo potencijale, ali sa svim faktorima koji mogu da minimalizuju rizike i da ih učine prihvatljivim, ako mogu’, rekla je Đedović.’

Da litijum kao temu tek očekuje medijska ofanziva svedoči i nastup predsednika Izvršnog odbora SNS Darka Glišića, koji je ponovio stavove predsednika Srbije, ali je kao dokaz da je počinjena greška umesto sintagme „ispali smo idioti“, upotrebio modifikovanu – „ispali smo kreteni“.

Da Vas podsetimo:  Kome smeta učešće generala Lazarevića u komemoraciji povodom godišnjice bombardovanja?

 N1, 4. 11. 2022. godine

‘Ceo svet eksploatiše taj litijum samo mi smo ispali kreteni što smo odustali od toga danas kada je taj litijum otišao u nebo, a taj deo Podrinja je tamo mogao da bude pravi Eldorado, da bude zlatna dolina, da bude mesto da poželimo da odemo. (…) Naslušao sam se priča da od litijuma opada kosa, trule kosti, masovno se umire. Vidim u Nemačkoj, tamo kopaju litijum, vade svaki dan tone i hiljade tona. Nisam video nikoga u Nemačkoj da mu je opala kosa, da su im istrulile kosti. Ljudi od toga žive, bogate se, samo mi to guramo u stranu, jer je neka budala rekla to treba da bude drveće lepo, zeleno, cveće, da cvrkuću ptice i mi živimo od lišća i sve super i milina’, rekao je Darko Glišić, funkcioner SNS.’

Ima li potrebe da se protestuje?

Kada je Savez ekoloških organizacija Srbije (SEOS) zatražio od vlasti da usvoji narodnu inicijativu o zabrani eksploatacije litijuma ili će do kraja novembra organizovati ulični protest, predsednik Vučić je izjavio da se projekat eksploatacije litijuma ne nastavlja i da „nema potrebe da se protestuje“. Ali, nije propustio priliku da ponovi da se „gorko kaje zbog te greške za koju ne vidi način kako da je ispravi“.

 B92.net, 20. 11. 2022. godine

‘Da trajno zabranimo istraživanje litijuma, tom bi trebalo staviti ludačku košulju jer bi se time odrekli 100 milijardi evra, time bismo se odrekli zapadne Srbije, ali taj se projekat ne nastavlja – ja samo govorim šta mislim. Ne možete da promenite moje mišljenje’, rekao je Vučić. On je dodao i da se ‘gorko kaje zbog te greške za koju ne vidi način kako da ispravi. ‘Pustio sam da neodgovorni i neozbiljni ljudi, koji su dobili ogroman novac spolja da razore taj projekat, pobede’, zaključio je Vučić.’

Protest je organizovan 27. novembra u Beogradu, na dan kada je prošle godine održan prvi u nizu masovnih protesta, a prethodno je, 23. novembra, pokret „Kreni-Promeni“ Ustavnom sudu predao žalbu protiv Skupštine Srbije zbog probijanja ustavnog i zakonskog roka da se izjasni o Narodnoj inicijativi.

Protest ispred zgrade Vlade Srbije / Foto: Facebook, Savski nasip

 Slobodna Evropa, 27. 11. 2022. godine

‘Sa protesta u nedelju ispred zgrade Vlade Srbije, Marijana Petković iz Udruženja ‘Ne damo Jadar’ poručila je da je uverena da projekat nije stavljena tačka, jer je, tvrdi ona, u međuvremenu ‘izdato još 178 istražnih dozvola da se buši sve što je naše’. ‘Nećemo ni ‘L’ od litijuma u Srbiji’, poručila je Petković sa protesta i dodala: ‘Zašto nam onda ne objasne kako se sad Rio Tinto bavi putem do rudnika, pa kupuje njive na trasi puta. Zašto je aktivno eksploataciono polje?“

Ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović ovih dana ističe da je litijum prepoznat kao ozbiljan resurs za borbu protiv klimatskih promena i energetsku tranziciju, navodeći da se u Srbiji odustalo od ideje da se taj potencijal iskoristi kao razvojna šansa.

Irena Vujović / Foto: Instagram@irenavujovic.official

 Beta, 25. 11. 2022. godine

‘Ministarka je u saopštenju navela da se od litijuma odustalo pre svega zbog nedovoljno znanja i naučnih činjenica, ali i velikog pritiska dela javnosti da se projekat obustavi i to pre nego što su urađene studije koje bi pokazale kakav bi to uticaj imalo na životnu sredinu. ‘Uredba Vlade Srbije za projekat ‘Jadar’ je ukinuta pre nego što su završene Studije procene uticaja na životnu sredinu, koje su trebale da se nađu na uvidu javnosti i da budu predmet javne rasprave’, kazala je ministarka na sednici skupštinskog Odbora za zaštitu životne sredine, na čijem je dnevnom redu bilo razmatranje pitanja iskorišćavanja litijuma na području Srbije, saopštilo je ministarstvo.’

Na značaj eksploatacije litijuma pažnju skreće i funkcioner Srpske napredne stranke, advokat Vladimir Đukanović, koji ističe da će tražiti ostavku predsednika države i Vlade Srbije, ali u slučaju da se ne dozvoli iskopavanje litijuma.

A iz Norveške, u kojoj se nalazi u zvaničnoj poseti, predsednik Vučić opet potencira da se kaje zbog donete odluke, uz napomenu da je „ispao najgluplji predsednik na svetu“.

 Beta, 28. 11. 2022. godine

‘Vučić je za TV Pink, komentarišući protest ekoloških aktivista ispred zgrade Vlade Srbije, rekao da vlada nije donela nikakvu odluku, već je o svemu odlučivao on sam. ‘Ne razumem zašto su protestovali ispred Vlade. Kad protestuju treba da protestuju ispred Predsedništva a ja ću da im se obratim i da im lepo kažem – ljudi, vi uništavate zemlju. Cena je danas 82.500 dolara po toni litijuma, sa ovim rezervama to je 100 milijardi, jer razumete šta radite Jadru, Osečini, Valjevu i celom Podrinju. (…) Kolovođe su primale novac i uništile zemlju zajedno sa nama koji bili glupi i naivni da prihvatimo taj bezobrazluk u tu ‘silu’ koja je umislila da može sve, i gorko se kajem zbog toga’, rekao je Vučić.’

Naslovna fotografija: FoNet/Instagram predsednika Srbije

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime