Mali manifest srpske pobede

0
46

Srbija pobeđuje, ali samo zajedno sa braćom, saveznicima i prijateljima, u ljubavi sa bližnjima, a nikako zavisna od onih koji moć zasnivaju na uništavanju i zloupotrebi ljudi

Getty © Umi Di

Da, Srbija pobeđuje. Evo kako:

Srpski narod je jedan od utemeljivača i stubova pravoslavne civilizacije. Nadahnjujući se dostignućima Romejskog carstva i učenjem Svetog Save, stvorio je moćnu, i u duhovnom i u materijalnom smislu, državu na Balkanu, kojom su upravljali svetitelji Nemanjići i koja je pod Dušanom, zakratko, ponela svu veličanstvenost pravoslavnog sveta i onda je predala najmoćnijem nosiocu, Rusiji. Ali svojim podvigom, Srbija je zauvek ostala najpouzdaniji stub pravoslavne civilizacije na Balkanu – kolevci Evrope, a time i jedan od najznačajnijih u Evropi i svetu.

Srpski podvig je, o čemu svedoče i naša epska narodna i novovekovna lirska poezija, ponavljan bezbroj puta, jer je smisao svetitelja i stubova upravo u tome da uvek sačuvaju svoju čvrstinu.

Pravoslavna civilizacija je jedini dosledni i trajni nosilac evropskog humanizma i kulture. U dugotrajnim istorijskim suprotstavljanjima, čija su paradigma Prvi i Drugi Kosovski boj, 1389. i 1999, Srbija je odolela najvećim jeretičkim projektima savremene istorije – Otomanskoj i najgoroj od svih, Angloameričkoj imperiji, koje su pokušale da unište pravoslavni svet, i trasirala put za njihovo konačno rušenje.

Da, Srbija pobeđuje, ali kao slobodna, a ne kao zavisna od onih koji su pokušavali da je unište, i duhovno i fizički.

Srbija pobeđuje, ali samo zajedno sa braćom, saveznicima i prijateljima, u ljubavi sa bližnjima, a nikako zavisna od onih koji moć zasnivaju na uništavanju i zloupotrebi ljudi.

Nezavisnost nije ekvidistanca između dobra i zla.

Srbija, kao i Rusija, ali i čitav svet, u današnjem vremenu najčvršći oslonac ima u Velikoj Pobedi nad fašizmom, kojoj su dale tako veliki doprinos. Ta pobeda je stvorila duhovne, moralne, socijalne i pravne temelje Novog, pravednog sveta i predstojeće konačne pobede nad nosiocima oligarhijske diktature koji su stvorili fašizam i koji ga ponovo oživljavaju u naše vreme – fašizam, sa kojim je Srbija ratovala 90-ih, a Rusija ratuje danas.

Da Vas podsetimo:  Kosovo, Krim i Grenland kroz prizmu Orvela

Ovo su pitanja razuma, časti, istorijske istine i opstanka – ne samo našeg, već i čitavog čovečanstva. Ona se ne smeju zamagljivati. O njima ne sme biti spora.

Duhovne, moralne, socijalne i pravne tekovine Novog sveta su visoko uzdigli glavni nosioci Velike Pobede – SSSR, SFRJ i NR Kina. Čvrsto oslonjene na te tekovine, Ruska Federacija i NR Kina danas predvode Novi svet, čekaju da im se pridruži vesnik Novog sveta – Srbija, i spremne su da joj pomognu da zaleči rane i ispravi nepravde koje joj je nanela zapadna agresija.

Srbija pobeđuje kada prestane da bude deo neokolonijalnog sistema EU u kome se nije uzdigla ni jedna od zemalja Centralne i Istočne Evrope, a pogotovo od onih pravoslavnih. Sarađivati sa EU na osnovama principa demokratije, zaštite ljudskih prava i vladavine prava – da, naravno! Ali izvan neokolonijalnog sistema koji sa navedenim principima nema nikakve veze! A pogotovu nema sa osnovnim principom suverene jednakosti država, garantovanim u Članu 1. Povelje UN.

Mirko Kuzmanovic / Getty

Kada nas uteruju u neokolonijalni EU tor, usput nas podsećaju da su ratovi strašni. Jesu, bez sumnje i treba ih izbegavati, ali ne po svaku cenu.

Jugoslavija je uoči Drugog svetskog rata imala blizu 16 miliona stanovnika, a za 4 ratne godine je izgubila 1,7 miliona. Taj gubitak je u socijalizmu nadoknadila već za prve 3 posleratne godine, da bi do svog nestanka 1991, narasla do blizu 24 miliona, tj. za gotovo 50 odsto!

Procenjuje se da je u ratovima 90-ih u celoj SFRJ poginulo do 140.000 ljudi. A samo stanovništvo Srbije se u prvoj četvrti 21. veka (otkako idemo „evropskim putem“) smanjilo za 1,3 miliona! Svake godine u Srbiji umre 36.000 ljudi više nego što se rodi (osim za vreme kovida, kada je umiralo još više). Srbija svaki dan ima 100 ljudi manje!

Da Vas podsetimo:  NATO-art

Dakle, može li nešto biti gore od ratova? Može, položaj neokolonije, ili kako se to danas lepše kaže – biti na „evropskom putu“!

Tačno je, što su potvrdili najviši tadašnji predstavnici Stejt Departmenta, NATO agresija na SRJ/Srbiju je izvršena zato što nismo hteli da budemo kolonija, tj. da stavimo svoju državu, privredu, finansije i resurse pod kontrolu Zapada. Međutim, danas kada su Rusija i Kina ojačale (a i mi smo, u saradnji sa njima, ojačali svoju odbranu), takva agresija više nije moguća.

Dakle, baš hoćemo da pobedi Srbija! Da skine sa svog vrata ponižavajuće haške i evrounijatske omče, da ponovo slavi svoje heroje, da obnovi svoju duhovno-moralnu snagu i socijalnu pravdu, da krene u ubrzani napredak i razvoj i zauzme svoje zasluženo mesto u prvim redovima slobodnog i pravednog – Novog sveta, rame uz rame sa bratskom Rusijom i prijateljskom Kinom.

Za Srbiju – do pobede!

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime