Veliki broj medija u Srbiji, 3. maja 2023. godine, pao je na testu profesionalnog i etičkog izveštavanja o masovnom ubistvu u beogradskoj osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“. U nizu primera loše medijske prakse, našlo se i plasiranje navodne „poslednje fotografije masovnog ubice”. Na fotografiji, međutim, nije K. K. (13), već mladić poreklom iz Rumunije. Njegovu fotografiju iz 2020. godine korisnici Tvitera, a potom i brojni tabloidni portali, preuzeli su sa društvene mreže Pinterest.
Portali Republika, Blic, Kurir, Pink, Informer, ALO, Mondo, Srbija Danas i Novosti su u toku prepodneva 3. maja 2023. godine objavili članke sa senzacionalističkim naslovima poput, „ISPLIVALA POSLEDNJA FOTOGRAFIJA DEČAKA KOJI JE POČINIO MASAKR“, „FOTOGRAFIJA DEČAKA PRE NEGO JE UČINIO MASAKR U ŠKOLI“, i „FOTOGRAFIJE KK NAGOVESTILA ZLO?“.
Do pisanja ovog teksta, svi pomenuti portali, osim Republike, ALO, Pinka, Slobodne Bosne i IBalkana su fotografiju uklonili. Međutim, o njenoj originalnoj postavci na tim sajtovima, i dalje postoji trag u keš memoriji internet pretrage.
Osim što je fotografija na koju se pomenuti tabloidi referiraju u većini slučajeva preneta bez zaštite identiteta maloletnog lica, na njoj nije K. K. (13), već 18-godišnji powerlifting junior iz Rumunije. Mladić Edvin Hotea (Edwin Hotea) živi u Dablinu.
Obrnutom pretragom fotografije na različitim pretraživačima, pronalazimo da je, pored masovne upotrebe u srpskim medijima, fotografija originalno postavljena na društvenim mrežama Pinterest i Tumblr pre tri godine.
(Čak je i ispod sporne fotografije na Pinterestu postavljeno je pitanje ko je dečak sa leve strane, na šta je odgovoreno „K.K. sigurno nije”.)
Mladića iz Irske smo u međuvremenu obavestili o zloupotrebi njegove fotografije u srpskim medijima i društvenim mrežama. Hotea je na kratko deaktivirao svoj Instagram nalog, dok je na TikToku objavio video u kome demantuje da je on „školski ubica iz Srbije”.
Hotea u videu navodi i da je fotografija nastala 25. januara 2020. godine kada je imao 15 godina, kao i da je snimljena njegovim telefonom.
Podsećamo na neke od odredbi Kodeksa novinara Srbije.
- Obaveza je novinara da tačno, objektivno, potpuno i blagovremeno izvesti o događajima od interesa za javnost, poštujući pravo javnosti da sazna istinu i držeći se osnovnih standarda novinarske profesije.
- Novinar je dužan da poštuje i štiti prava i dostojanstvo dece, žrtava zločina, osoba sa hendikepom i drugih ugroženih grupa.
- Novinar neguje kulturu i etiku javne reči, poštuje pravo na odgovor, izvinjenje i ispravku i dužan je da blagovremeno objavi odgovarajuću ispravku.
- Mediji su dužni da, bez odlaganja, objave tačnu i potpunu informaciju, čak i ako su nehotice plasirali informaciju za koju se naknadno ispostavilo da je neosnovana optužba, glasina, uvreda ili kleveta.
- Novinar nikada ne sme da zloupotrebi emocije drugih ljudi, njihovo neznanje ili nedovoljnu sposobnost rasuđivanja.
- Novinar poštuje privatnost, dostojanstvo i integritet ljudi o kojima piše. Pravo na privatnost je suženo kada je reč o javnim ličnostima, a posebno nosiocima javnih funkcija
- Novinari i urednici naročito treba da izbegavaju spekulacije i prenošenje nedovoljno proverljivih stavova u izveštavanju o nesrećama i tragedijama u kojima ima stradalih ili su teško pogođeni materijalni i drugi interesi građana.
- U izveštavanju o događajima koji uključuju lični bol i šok, novinar je dužan da svoja pitanja prilagodi tako da odražavaju duh saosećanja i diskrecije.