Most na Ibru i izgradnju džamije

0
1290

Briselski dijalog, po kome se vrši revitalizcija mosta i omogućava protok saobraćaja, ohrabrila je i druge zahteve Šiptara sa KiM koji se sve masovnije javljaju.

xhamiaibrit
Foto: „Ditori“

Kako su započeli radovi na revitalizaciji glavnog mosta u Kosovskoj Mitrovici, uporedo sa tim Šiptari su pokrenuli inicijativu za izgradnju džamije na severnoj, srpskoj obali. Oni ovo vide kao deo revitalizacije mosta i potpunog sprovođenja projekta njegovog „oporavka“.

Kampanju je pokrenuo mujezin džamije u naselju „Bair“, Naser Gaši, kako šiptarski mediji prenose a kroz ovu kampanju on želi da što pre pokrene i rad na obnovi džamije u (srpskom delu) grada.

Od samog početka, kako kaže, ova inicijativa je na društvenim mrežama dobila ogromnu podršku i deli se na stotine tokom dana.

„Sećamo se da je džamija na Ibru izgorela tokom rata na Kosovu i Metohiji“, kaže Gaši, i dodaje da uprkos naporima za obnovu, ona do sada nije obnovljena.

Gaši „primećuje“ da su „gotovo sve srpske pravoslavne crkve oštećene tokom marta 2004. godine do sada popravljene“ prenosi „Ditori“. Gašiju izgleda ništa ne znači što je do sada preko 135 crkava i manastira porušeno, neke potpuno zbrisane sa lica zemlje, preko 10.000 nadgrobnih spomenika polomljeno, potpuno uništeno ili odneto kao građevinski materijal za zidove i staze, kulturni i istorijski spomenici svi gde je bilo moguće, da su gotovo sva srpska grblja uništena gde južno od Ibra, da je preko 5000 srpskih domova samo tokom martovskog Pogroma uništeno i spaljeno, veliki broj spskih nekretnina uzurpiran kao ni to što je još uvek oko 300 hiljada Srba proterno sa KiM.

Sve ovo najbolje oslikava „uspeh“ Briselskog dijaloga i kome su šta do danas rezutati doneli. Jasno je da do „parafiranja“ sporazuma ništa od ovoga nije bilo izvodljivo. Niti obnova srpskih svetinja koje su uništene pre martovskog Pogroma, a oko stotinak ih je, kao ni povratak raseljenih dok posle potpisivanja to i dalje ostaje nemoguće ali je zato ekspanzija šiptarskog esktremizma na severu pokrajine konačno dobila krila.

Da Vas podsetimo:  Izazovi i iskušenja srpske dijaspore u Nemačkoj

Budući da su, prema Briselskom sporazumu, kvazi-izbori po „zakonima“ separatista održani i na severu Pokrajine, bez obzira što su lažirani, što je narod ucenama i pretnjama primoran da glasa, na kraju ipak uspostavljene šiptarske opštine koje zakone i zadatke dobijene iz tzv., „vlade“ u Prištini, sasvim je moguće da i ovaj zahtev bude ostvaren u dogledno vreme. On će samo uticati da Srbi postanu još odlučniji da napuste i ovaj deo Kosova i Metohije.

kmnovine.com

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime