Može li Zapad oprostiti Jeremiću

0
767

© AFP 2016 HENNY RAY ABRAMSIako je kandidat Srbije za generalnog sekretara UN trenutno na drugom mestu, analitičari smatraju da bi Vuk Jeremić za pobedu morao da izgladi odnose sa Amerikancima. To će imati svoju cenu, pitanje je da li je Jeremić na nju spreman, kaže za Sputnjik bivši ministar spoljnih poslova SRJ i bivši šef jugoslovenske misije pri UN Vladislav Jovanović.

Srpski kandidat za budućeg generalnog sekretara UN bivši šef diplomatije Vuk Jeremić na drugom je mestu u procesu izbora za budućeg prvog čoveka te svetske organizacije. Kandidat Srbije je „za petama“ bivšem premijeru Portugalije Antoniju Guterešu, koji slovi za favorita. Analitičari ocenjuju da je plasman srpskog kandidata izvanredan rezultat zato što je Jeremić izbio na drugo mesto kao kandidat koji je iz Istočne Evrope, ali ne dolazi iz zemlje članice NATO-a.

„Pored toga što je bio predsednik Vlade Portugalije, Antonio Gutereš prošao je kroz sve testove provere u evroatlantskim organizacijama, praćen je, proučen i potvrđen u Evropskoj uniji i NATO-u, a ta činjenica svakako pojačava Jeremićev rezultat“, kaže za Sputnjik bivši ministar spoljnih poslova SRJ i bivši šef jugoslovenske misije pri UN Vladislav Jovanović.

„Činjenica da su to ime počeli da stavljaju u opticaj pre nego što su se istočnoevropske zemlje izjasnile o svojim kandidatima pokazuje kolika je ta namera da konačni izabranik bude čovek sa Zapada, a ne sa Istoka. Kao opravdanje se uzima to što istočnoevropska grupa ne može da se složi oko jednog kandidata, već ih ima koliko hoćete. Takvu situaciju, kad se dvoje svađaju, treći koristi. Ovde se istura neko van istočnog geografskog regiona ko je strategijski i geopolitički blizak Americi, pre svega“, kaže Jovanović.

Da Vas podsetimo:  EXPO 2027 i "Skok u budućnost": Šta je sve na spisku od velikih investicija?

On dodaje da je uspeh Vuka Jeremića veliki zato što je uspeo da se održi u vodećoj grupi, ali ipak dodaje da ga sa druge strane umanjuje činjenica da u dosadašnjim izvlačenjima nije izbio kao glavni kandidat. Činjenica da je Amerika glasala protiv njega u prvom, a verovatno i u drugom krugu, znači da u međuvremenu nije uspeo da izravna svoje nesporazume sa SAD, kaže sagovornik Sputnjika.

„Bez američkog pristanka nijedan kandidat ne može da prođe. Važan je i pristanak Rusije i Kine, kao stalnih članica SB UN, ali od kada su Ujedinjenje nacije na američkom tlu, njihov uticaj na izbor svih funkcionera, uključujući i generalnog sekretara je bio dominantan. ’Pogrešili‘ su samo dva puta, u slučaju Daga Hamaršelda i Butrosa Butrosa Galija. Činjenica je da se generalni sekretari nisu protivili vojnim intervencijama u poslednjih dvadeset godina“, ističe Jovanović.

On podseća da je, kad se NATO spremao da izvrši agresiju na našu zemlju, bio kod Kofi Anana, tražio hitnu intervenciju, jer je njegov glas mogao to da spreči. Anan nije hteo da bude prepreka nameri da se napadne SR Jugoslavija, U skladu sa tim, ako Vuk Jeremić izgladi svoje odnose s Amerikancima, to će imati svoju cenu, a pitanje je da li je na nju spreman.

I bivši diplomata i predavač na Diplomatskoj akademiji Ministarstva inostranih poslova Srbije Zoran Milivojević slaže se da je Jeremićev glavni protivkandidat ugledni diplomata svetskog ranga, ali da je u trci za generalnog sekretara UN ključna činjenica da potiče iz države koja je prilično neutralna, koja odgovara i Istoku i Zapadu.

Glasovi zapadnih centara moći i Kine i Rusije u nekom trenutku mogu da se pomire, jer Gutereš nigde nije ostavio loše tragove, sve što je radio, radio je dosta uspešno. Skroman je diplomata svetskog ranga i nije slučajno što ima simpatije u SB UN i što je dobio najviše pozitivnih glasova, kaže Milivojević.

Da Vas podsetimo:  Ukoliko je Srbija ekonomski tigar, zbog čega njeni đaci nemaju besplatne udžbenike kao što ih ima većina zemalja u regionu

„Sa druge strane, Vuk Jeremić je najuspešniji predstavnik Istoka, regiona koji je na redu da dâ novog generalnog sekretara po metodologiji po kojoj se biraju. Jeremić je bio dosta uspešan predsedavajući Generalne skupštine UN, poznat je široj međunarodnoj javnosti, jer je kao ministar spoljnih poslova bio veoma aktivan, poznat je na svim kontinentima, pa su mu i nestalni članovi Saveta bezbednosti dali većinsku podršku. On ima podršku Rusije i Kine, ona je nesporna“, kaže Milivojević.

On takođe misli da je za izbor Vuka Jeremića na tu važnu funkciju najvažniji stav Sjedinjenih Američkih Država, ali i Velike Britanije. Zapadni centri moći ne mogu da mu oproste što je, kada je izabran za predsedavajućeg Generalne skupštine UN, pobedio zato što je glasove dobio od većine članova UN i porazio litvanskog ambasadora — predstavnika Zapada, podseća Milivojević.

„Mogućnost da Vuk Jeremić bude izabran za generalnog sekretara UN je dosta otvorena i sporna zato što stalne članice SB imaju pravo veta. Plašim se da ako Vašington i London do sada nisu bili spremni da ga podrže, najverovatnije treba očekivati da će do kraja ostati dosledni tom stavu. Gutereš ima više šanse da dobije naklonost i većine stalnih članica Saveta bezbednosti Ujedinjenih Nacija“, zaključuje Milivojević.

Podsećamo, naslednik Ban Ki Muna treba da bude izabran do novembra, a prestižnu poziciju na Ist Riveru od svog prethodnika zvanično će preuzeti 1. januara 2017. godine.

Senka Miloš

Sputnjik

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime