-
Dr Filip Rake Vukajlović / Foto: printscreen U Beogradu je krajem prošle godine održana “Četvrta međunarodna konferencija o budućem obrazovanju” sa nejasnim motivima i ciljevima.
- Svetski problemi budućeg obrazovanja, koji su nametnuta i nepotrebna tema, a ovog puta i potpuno nepripremljena od organizatora, mogli su i morali sačekati bolja vremena. A naši očevidni problemi se moraju rešavati samostalno, u sopstvenom interesu, a ne da se simulira burna delatnost i snaga i vreme rasipa sa, u velikoj većini, prestarelim “čobanicama i čobanima” i “kaplaricama i kaplarima” zapadne neoliberalne globalizacije okupljenih u Libinterni (asocira na nekadašnju Kominternu), koja se kodirano zove SAUN i koja bi da okupi što više “intelektualnih ovaca” i odgovarajuće pešadije po belom svetu.
- Koje su probleme srpskog obrazovanja i nauke hteli da reše ostaje potpuno nepoznato
- Glavni organizator ove Konferencije je nevladina organizacija SAUN sa Nebojšom Neškovićem na čelu
Prethodna napomena:
Pre skoro godinu dana, 12. novembra 2019. godine, jedan prijatelj me obavestio da je predsednica Vlade Srbije otvorila u SANU neku međunarodnu konferenciju o budućem obrazovanju i da se u prvim redovima, među glavnim organizatorima, nalazi i moj stari poznanik Nebojša Nešković, fizičar 70-ogodišnji naučni savetnik Instituta “Vinča” u penziji, inače član “Nacionalnog saveta za naučno tehnološki razvoj” Srbije i generalni sekretar “Svetske akademije umetnosti i nauke”.
Lako sam pronašao program te “Četvrte međunarodne konferencije o budućem obrazovanju”, pažljivo ga pregledao i potrudio se da shvatim o čemu je tu, u stvari, reč. Malo je ko od istraživača u Beogradu tada bio obavešten da se takva konferencija uopšte održava. Poslušavši naknadno veliki broj predavanja (posredstvom interneta), pristupio sam pisanju ovog ogleda (studije) koji, zajedno s najvažnijim podacima o konferenciji, ličnostima koje su učestvovale u radu, i svojim zaključcima o njoj, nudim svima vama na znanje (i dalju distribuciju), naravno, ako nađete da moj spis to zavređuje.
Pišem o ovoj Konferenciji jer ova Konferencija dobro ilustruje haos, krizu, neznanje i besmisao u kojem se nalazi srpska nauka i posebno SANU, kao što pokazuje i šarlantanstvo i nekompetentnost SAUN (Svetske akademije umetnosti i nauke), nevladine organizacije i sličnih institucija –prirepaka, a ORGANIZATORA učesnika ove cirkuske i amaterske konferencije: Svetski univerzitetski konzorcijum (SUK), Savez ekonomista Srbije (SES) i Srpska Podružnica Rimskog kluba (SPRK).
***
–Lav Nikolajevič, da li ste vi intelektualac?
–Bože me sačuvaj!Sadašnja inteligencija – to je prava duhovna sekta. Ono što ih karakteriše je da: oni ništa ne znaju, ništa ne umeju, ali o svemu sude i potpuno odbacuju drugačije mišljenje.
Lav Nikolajevič Gumiljov (1912–1992) istoričar, etnolog i geograf
Leta 2012. godine sam prvi put video da je Nebojša Nešković član međunarodne nevladine organizacije SAUN. Tada sam se, saznavši da je kolega Nebojša Nešković podneo zahtev da mu se plati put na konferenciju u Hrvatsku, tome usprotivio i svoj stav obrazložio u pismu poslatom većini kolega istraživača Instituta za nuklearne nauke Vinča (INN), gde smo radili. Naziv konferencije je bio: „Međunarodna konferencija o nuklearnim pretnjama i bezbednosti“, a organizator skupa u Dubrovniku bila je:Svjetska Akademija umjetnosti i nauke, a konferenciju je ko-sponzorisao niko drugi nego NATO!
Dotični ‘stahanovac’, potpuno neuk za pitanja bezbednosti, otišao je ipak tada da izlaže rad pod naslovom: „Transformacija Instituta za nuklearne nauke „Vinča“u Naučni park „Vinča“, umesto da danonoćno radi ne bi li u rad pustio projekat “Famu” – za šta mu je država Srbija još 2010. godine, kao direktoru projekta, uplatila više od pet miliona američkih dolara da je završi za obećane tri godine – što ni do dana današnjeg nije urađeno.[1] Treba naglasiti da je pod Neškovićevim četvrtvekovnim rukovodstvom u Institutu u Vinči upropašćeno nekoliko velikih naučnih investicionih projekata, od kojih je najveći Projekat izgradnje ciklotorona (nikad izgrađenog). Na ove projekte je straćeno desetine miliona evra bez ikakvih rezultata. Kao da navedeno nije bila dovoljna opomena nadležnim vlastima o nesposobnostima i neznanju Neškovića.

Umesto da se ovako „uspešan“ kadar zauvek skloni sa svih projekata i programa desilo se da je njegovo štetočinsko delovanje presudno uticalo na odluku Ministarstva za nauku i tehnološki razvoj da se on reaktivira i primi na posao u Institut u Vinči, početkom jula 2019. godine.
Pa , može li iko bolje od njega znati da ih posavetuje kako veliki novac da ulupaju, a da „sve konce u vodu sakriju“?
SAUN – Akademija za celu porodicu
SAUN inače ima više stotina članova u svetu, a svi su pobrojani na linku: http://worldacademy.org/view/general– listing. Ako u polje: “city” napišete: “Belgrade” naći ćete deset srpskih članova SAUNe. Pored ‘genseka’ Nebojše Neškovića, zvanog „Neško“, tu je i akademik SANU, teorijski fizičar Đorđe Šijački, zvani “triling Đoka” (jer je član tri Akademije nauka: SANU, SAUN i Evropske akademije nauka; tu je i Neškovićeva supruga Vesna Vučinić Nešković, etnolog, prof. na Filozofskom fakultetu, ali i njihova ćerka Marta Nešković, 27 godina, (juniorfellow– što je na srpski moguće prevesti kao: komsomolka Marta). To ovoj belosvetskoj nevladinoj organizaciji (SAUN) daje pravo da se na planeti Zemlja reklamira kao “akademija za celu porodicu”. [2]
Imajući u vidu ovu činjenicu, najblaže rečeno je neuverljivo sve to veliko o čemu pišu i zbore «očevi osnivači» ove «akademije»u «Povelji o osnivanju» i na svojim reklamnim stranicama.
Akademici SANU s naučnim đilkošima
U Beogradu je u svečanoj sali Srpske akademije nauka i umetnosti, 12. novembra 2019. otvorena dvodnevna “Četvrta međunarodna konferencija o budućem obrazovanju”. Konferenciju su organizovali:
- SAUN , “Svetska akademija umetnosti i nauke” u saradnji sa
- Svetskim univerzitetskim konzorcijumom (SUK)
- Srpskom akademijom nauka i umetnosti (SANU)
- Univerzitetom u Beogradu (UB)
- Savezom ekonomista Srbije (SES) i
- Srpskom Podružnicom Rimskog kluba (SPRK).
Na ovoj konferenciji je bilo predviđeno da bude šest plenarnih sesija i 15 paralelnih panel diskusija s 93 predavača iz 29 zemalja! [3]
Iz novina je bilo moguće nekako saznati da je ova 4. konferencija o budućem obrazovanju organizovana na icijativu “udruženja građana” Srpske Podružnice Rimskog kluba(SPRK), koje je registrovano na beogradskoj adresi Molerova 11, istoj onoj koja stoji na prvoj strani biografije Marte Nešković (ćerke N. Neškovića). Pre godinu dana sam zabeležio da Srpska podružnica Rimskog kluba ima ukupno 16 članova i da je osnovana 15. jula 2015. godine. [4]

Postavlja se opravdano pitanje:
- Kome je u SANU i na BU moglo pasti na pamet da u Beogradu organizuju konferenciju o budućem obrazovanju?
- Otkud im ideja da to bude međunarodna konferencija koja treba da okupi predavače s gotovo svih kontinenta?
- Zašto im je buduće obrazovanje baš u ovom trenutku zagolicalo maštu?
- Ko je trebalo da budu predavači, a ko zainteresovani slušaoci?
- Koje su probleme srpskog obrazovanja i nauke hteli da reše?
- Da li su zvali upomoć kad su videli da ne znaju zašto bi takvu konferenciju organizovali, niti su mogli da zamisle koga bi to u Srbiji uopšte interesovalo?
Ili je, možda, kod čelnika SANU i BU došao da urgira sam “veliki kombinator” i manipulator Nešković sa titulama generalnog sekretara SAUNe i predsednika Srpske podružnice Rimskog kluba u Beogradu?
Slutim da je tako i da mu, verovatno, nije bilo teško da za to “preduzeće” privuče i nagodi se s predsednikom SANU Vladimirom Kostićem, koji je i sam veliki ljubitelj i učesnik mnogih pompeznih okolonaučnih događaja koji u izgledu imaju druženje s vlašću i pojavljivanje na TV programu nacionalnih emitera u udarnom terminu.
Posle toga su, skoro sam siguran, zajednički privukli i rektora BU Ivanku Popović. Sve je to, najverovatnije započeto, u toku prošlogodišnjeg “Kopaonik biznis foruma”, kome je glavni organizator bio još jedan član Rimskog kluba, prof. Dragan Đuričin, koji je predstavljao SES (Savez ekonomista Srbije), koji je bio u organizacionom komitetu nedavne neuspešne burleske navodno posvećene obrazovanju. Ne malu ulogu u organizaciji je imao i starina Geri Jakobs (Garry Jacobs), predsednik međunarodne SAUNe i punopravni član pravog Rimskog Kluba (RK).
S kim su se u kolo uhvatili predsednik SANU i rektor BU? Ako Vladimir Kostić nije «baš dobro znao» ko je Nešković, potpredsednik SANU i predsednik “Nacionalnog saveta za naučno tehnološki razvoj” Zoran V. Popović, naučni savetnik Instituta za fiziku i redovni profesor Elektrotehničkog fakulteta, je sigurno znao da je svaki graditeljski posao koji je započeo Nešković, posle “ogromnih napora” na polju simulacije burne delatnosti, neslavno propao.
Fizičari starije generacije vole da Nebojšu Neškovića, poznatog i po nadimku «Neško», upoređuju s Ostapom Ibrahimovičem Benderom, čovekom koji je poznavao “bar četiri stotine relativno poštenih načina otimanja novca”, pri čemu većina prednost daje Neškoviću, zbog jake usredsređenosti na ličnu udobnost i korist, a i zbog odsustva bilo kakvog smisla za šalu. Alavost je, izgleda, poželjna osobina i dobra preporuka za rukovodstvo naučnim projektima u Srbiji …
Neznalačko i štetočinsko delovanje Neškovića
U naučnim krugovima Beograda, a i šire u Srbiji, Nebojša Nešković je poznat kao čovek koji je godinama vodio i odveo u propast najveći ikad započeti naučni projekt. Reč je o projektu izgradnje ciklotrona u Institutu “Vinča” na čijem čelu je najduže bio Nešković: od 1991. do obustavljanja gradnje 2007. godine. Umesto da odgovara za ogromne promašaje i rasipničko trošenje ogromnih sredstava, naučna vlast ga je ostavila (posle ukidanja projekta 2007. godine) da i dalje rukovodi i mešetari sve do odlaska u penziju 2016. godine, kad ga je druga/ista vlast, kao “privrednika”, postavila u “Nacionalni savet za naučno tehnološki razvoj”. Nešković je daleko najodgovorniji za proćerdanih preko 40 miliona evra,državnih para ni u šta.
Nema spora da je ciklotronski projekat najveći i najskuplji projekat u istoriji srpske nauke koji je u potpunosti neslavno propao. Treba srpsku javnost da upoznamo, i starije potsetimo, da je sve sa ciklotronom počelo pre četiri decenije (1981. godine). Moglo bi se reći da je u težnji da se izgradi i u rad pusti ciklotron potrošeno pola ‘istorijskog vremena’ Instituta Vinča (osnovan je 1948. godine). [5]

Ako je tako, a jeste, kako se onda moglo dogoditi da tzv. “najveći projekat u istoriji srpske nauke”, u koji je ‘skrckano’ preko 30 godina i toliki novac (1989. godine započeta je izdradnja zgrade ciklotrona), a koji je kao rezultat potpunu i apsolutnu nulu, do dana današnjeg ostane, ne samo bez kompetentne finasijske revizije i naučne i ocene SANU i resornih ministarstava, nego i bez ikakve ocene?
A , ovaj propali i neuspešni projekat nije doveo ni do kakvih novih znanja i veština, ne postoji nikakav proizvod, ne postoji tehnologija, ne postoje kvalifikovani ljudi. Danas Institut Vinča nema nijednog solidnog nuklearnog fizičara, a još manje u njemu ima ciklotronskih fizičara i inženjera.
Dok su naši „graditelji“ predvođeni nestručnim i halapljivim Neškovićem četvrt veka „gradili“ ciklotron, tehnički inferioran, za pogon i održavanje skup, a za nauku aktuelan davnih sedamdesetih godina prošlog veka, još u martu 2009. godine je u časopisu Američkog fizičkog društva PhysicsToday objavljeno da se sada za oko 30 miliona dolara može napraviti/kupiti superprovodni ciklotron, koji staje u malo veću dnevnu sobu i koji protone ubrzava do energija 300 mega elektron volti. Znači, danas je moguće kupiti, za primetno manje novca od onog koji su potrošili naši razgraditelji (40 miliona evra), skoro deset puta moćniji ciklotron, jeftinijeg pogona i smestiti ga u prostor sto puta manjih dimenzija od onog koji su oni izgradili za smeštanje svog ‘prepotopskog’ ciklotrona!
SAUN – manipulatori javnim i naučnim mnenjem
Ako Vladimiru Kostiću, predsedniku SANU i Ivanki Popović, rektoru BU nije gore rečeno bilo poznato, u šta je meni teško poverovati, kao ljudima koji vode institucije s vekovnom tradicijom (SANU obeležava 178 godišnjicu od osnivanja, a BU postoji već više od 2 veka, osnovan 1808. ) trebalo je da im bude neprijatno/neudobno da se udružuju sa 16 građana, većinom “naučnih đilkoša” okupljenih, pre nešto više od četiri godine, u nevladinu organizaciju Rimski klub. Jesu li bar pogledali čime se to bave organizacije tako pretencioznih imena: SAUN i SUK?
Pročitaše li nešto o članovima SAUN, ili možda o kontroverznom Rimskom klubu i njegovoj misiji? Mogli su se, takođe, veoma lako upoznati o čemu se govorilo na pomenute tri prethodne konferencije o budućem obrazovanju, jer je kompletna dokumentacija o njima dostupna preko Interneta.
S malo truda o SAUNi su mogli pročitati i sledeće: “Akademija služi kao forum za refleksivne naučnike, umetnike i naučnike koji razgovaraju o vitalnim problemima čovečanstva nezavisno od političkih granica ili ograničenja, bilo da su duhovna ili fizička, forum gde se o tim problemima može razgovarati objektivno, naučno, globalno i neopterećeno posebnim interesima ili lokalnom vezanošću s jedinim ciljem da se dođe do rešenja koja afirmišu univerzalna ljudska prava i služe interesima celog čovečanstva. SAUN je zasnovana na veri u moć originalnih i kreativnih ideja, realnih ideja sa efektivnom snagom da promene svet.Njen moto je:«Vođstvo u mislima koje vode akciji.»
Ne manje “pozitivni” i “proaktivni” su i oni iz SUK-a (Svetski univerzitetski konzorcijum): “Misija Konzorcijuma je da razvija i promoviše razvoj pristupačnog, dostupnog i kvalitetnog visokog obrazovanja širom sveta koje je zasnovano na pristupu koji je usredsređen na ljude i koji premešta naglasak sa specijalizovanih ekspertiza na kontekstualizovano znanje u transdisciplinarnom konceptualnom okviru odražavajući tako složenost i integracijurealnog sveta.”
Sa ovakvim ispraznim parolama i opštim frazama koje ništa ne govore ove organizacije pokušavaju i manipulišu i varaju sve oko sebe. Kad se čovek, koji malo zna istoriju i društveni kontekst i ima trunku soli u glavi, sretne s ovakvim zapadnim organizacijama, koje su “za sve dobro protiv svega lošeg na svetu”, ne može a da se ne zapita: da nije njihova osnovna misija da po svetu organizuju i vode marionete na žici? Koja je njihova stvarna misija: da nameću suluda globalistička rešenja u procesu digitalizacije obrazovanja?
SUK otvoreno predlaže formiranje:
“Međunarodne mreže naučnika i učenih ljudi, mreže slične onoj koju je predložila SAUN, kroz koju određene grupe intelektualaca na svetskim univerzitetima mogu biti jedna s drugom direktno u kontaktu, a sa svim ostalim preko jedne centralne kancelarije”, onda sumnje u prave ciljeve ovih nestručnih “dobrotvora” globalizatora ne bi trebalo da bude.
Imajući u vidu gore pomenuto, kao i mnoge javno ozvučene nepodopštine u prosveti, nauci i visokom školstvu Srbije, kao što su na primer: skoro dve decenije “reformskih” eksperimenata ‘in vivo’ po osnovnim i srednjim školama s katastrofalnim rezultatima, decenija neproveravanih naučnih istraživanja, potpuna divergentnost ciljeva i suprostavljenost interesa nauke u institutima i na univerzitetima i druge, zar se nije našlo dovoljno prečih problema koje su SANU i UB trebalo hitno da precizno formulišu , pobroje po važnosti i dogovore se kako da ih zajednički rešavaju?
Svetski problemi budućeg obrazovanja, koji su nametnuta i nepotrebna tema, a ovog puta i potpuno nepripremljena od organizatora, mogli su i morali sačekati bolja vremena. A naši očevidni problemi se moraju rešavati samostalno, u sopstvenom interesu, a ne da se simulira burna delatnost i snaga i vreme rasipa sa, u velikoj većini, prestarelim “čobanicama i čobanima” i “kaplaricama i kaplarima” zapadne neoliberalne globalizacije okupljenih u Libinterni (asociraju na nekadašnju Kominternu), koja se kodirano zove SAUN i koja bi da okupi što više “intelektualnih ovaca” i odgovarajuće pešadije po belom svetu.
Ali, za to je potrebno zasukati rukave i teško raditi, a ne zanimati se ‘trešenjem vazduha’ i praznoslovljem na neobavezne teme uz dobro “iće i piće”. Zato su na Konferenciji iznošene fikcije, a ne realna rešenja u savremenom obrazovanju.
Ako predsedniku SANU i rektoru UB nisu izgledale sumnjivo već pomenute inostrane nevladine organizacije i jedna od njihovih lokalnih podružnica s desetak članova, šta je to moglo da ih natera da konferenciju o “budućem obrazovanju” organizuju sa srpskim ekonomskim “liberalnim cvećem”, okupljenim u SES-u (Savez ekonomista Srbije) . Njihovi su se najistaknutiji članovi tako usrdno “trudili” za vreme «oslobađanja» Srbije da je «oslobode» za bedne novce od većine vrednih aktiva tokom jedne od najzverskijih privatizacija obavljenih u postkomunističkim zemljama (i to posle 2000. godine) .
Treba li oni da nas pripremaju za budućnost? Zar već nisu dali sve od sebe da budućnosti nemamo?
Kvazi naučna fešta u Akademiji
Da vidimo, u daljem tekstu, koliko se čelnicima SANU i UB isplatilo stavljanje ugleda svojih institucija na kocku i da li se baš sve alavosti za jeftin publicitet, naivnosti, duhovnoj lenjosti i neznanju može pripisati.
Poći ćemo redom.
Ko je finansijski omogućio ovaj, sigurno ne jeftin, skup mnogobrojnih gostiju s gotovo svih kontinenata?
Da učesnici konferencije ni u čemu ne oskudevaju pobrinuli su se: Svetska Banka-Grupa, Evropska Investiciona Banka; SAGA- nova napredna grupa -najsavremenija softverska i IKT infrastrukturna rešenja); Italijanski Institut za kulturu Beograd; ( World Bank Group; European Investment Bank; SAGA new frontier group (state– of– the– art software and ICT infrastructure solutions);Instituto Italiano di Cultura Belgrado).
Prvo o sponzorima konferencije, potom o tome ko su članovi SAUN i Rimskog kluba.
Zatim o predavačima s posebno detaljnim osvrtom na domaće učesnike i najverovatnije razloge za njihov izbor.
Treće , osvrnućemo se na određena plenarna predavanja i neke panel sekcije s prezentacijama, što će nam pomoći da naslutimo prave ciljeve ovog gala okupljanja.
Četvrto, ponudićemo, takođe, neka drugačija viđenja digitalizacije obrazovanja i jedan interesantan pogled na ciljeve Rimskog Kluba.
Na kraju ćemo se, u najkraćem , osvrnuti na zaključke koje su izvukli organizatori i za to zaduženi učesnici ove konferencije o budućem obrazovanju.
U zaključnom razmatranju daću svoje viđenje razloga za ovakve kvazi naučne fešte sa slobodnim sastavima, fikcijama, propovedima, i pojanjem na zadate teme.
Dr Filip Rake Vukajlović,
naučni savetnik Instituta „Vinča“ (u penziji)
Napomene:
[1] Što je još čudnije, poslednjih meseci saznajemo, iz novina, da će sadašnji „mudraci“ koji upravljaju srpskom naukom, najstariji i najveći nacionalni naučni institut da pretvaraju u „Park“. Pripremaju se, izgleda, da za tako nešto podignu kredit od blizu 30 miliona evra.
[2] Svih 10 članova SAUN u Srbiji su: Nebojša Nešković,generalni sekretar srpskog ogranka, naučni savetnik Instituta Vinča u penziji: Vesna Vučinić Nešković, prof. na Filozofskom fakultetu u Beogradu; Marta Nešković, naučni istraživač,Ivana Lazarovski; Radmilo Pešić, prof. Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu; Mirjana Radović Marković,naučni savetnik u Institutu ekonomskih nauka; Marija Todorović, Fakultet Kijung He,Seul, J. Koreja, Nebojša Radunović, istraživač, Fakultet Kijun He, J. Koreja; Đorđe Šijački, redovni član SANU.
[3] Prva konferencija o budućem obrazovanju održana je u Berkliju, u Kaliforniji, u oktobru 2013. godine, druga u Rimu u novembru 2017. godine, treća u Rio de Žaneiru u novembru 2018. godine.
[4] Članovi Rimskog kluba iz Srbije su: Nebojša Nešković, (predsednik podružnice) elektroinženjer-fizičar; Jasna Atanasijević, ekonomista; Miroslav Vesković, fizičar; Branislav Grujić, biznismen; Dragan Đuričin, ekonomista; Radomir Žikić, fizičar; Milo Lompar, profesor Filološkog fakulteta; Dejan Novaković, ekonomista; Radmilo Pešić, profesor Poljoprivrednog Fakulteta; Ilija Plećaš, tehnolog; Luka Popović, astronom; Nada Popović Perišić; profesor univerziteta; Nebojša Radunović, lekar; Dragan Simeunović, politolog; Đorđe Vukotić, pravnik; Vladan Čelebonović, fizičar.
[5] Upoređujući ovaj period sa periodom razvoja ljudske civilizacije (Stari vek, Srednji vek, Novi vek i Savremeno doba), to bi otprilike vremenski odgovaralo Novom veku i Savremenom dobu u razvoju ljudske civilizacije. (Jer , kao što Kolumbo otkrio Ameriku 1492. godine označivši početak Novog veka, tako i najuticajniji srpski fizičari 1981. godine otkriše da bi trebalo praviti ciklotron u cilju podizanja nivoa nuklearnih istraživanja i ulaska u ‘novi institutski vek’.)
Moram da odam priznanje Neskovim organizatorskim sposobnostima za realizovanje koktela (dobri cevapi). Uvek je zavrsavao koktele sa recenicom da ce ciklotron da proradi sledece godine u maju ili junu…….