Nova nelegalna deponija od ruševina hotela Jugoslavija?

0
23

Neformalno udruženje Odbranimo Jugu je objavilo video materijal za koji tvrde da je snimak odvoženja otpada sa lokacije rušenja hotela Jugoslavija na nelegalnu deponiju u Ostružnici.

Foto: Mašina

„Gde završava šut od rušenja hotela Jugoslavija? Naši sugrađani su hteli to da saznaju i odlučili su da urade nešto po tom pitanju. Pratili su kamione firme ‘Vlado Baumašinen’ “, konstatuje se na snimku u kom se tvrdi i da je to firma zadužena za rušenje hotela Jugoslavija.

„To rušenje se odvija mimo svih propisa, pa je logično da je i odlaganje otpada nezakonito“, dodaje se na snimku koji je na društvenim mrežama objavilo neformalno udruženje Odbranimo Jugu.

Iz Odbranimo Jugu na snimku tvrde da su građani pratili kamione do nelegalne deponije: „U pitanju su konvoji kamiona koji prevoze opasan šut. Deponija ima čuvare i bagere koji zatrpavaju šut zemljištem“.

Ovo nije samo krivično delo već i ekološki zločin, ocenjuju iz Odbranimo Jugu. Kako skreću pažnju, izmešani građevinski otpad je opasan. Podsetimo, nekoliko podzakonskih akata govori u prilog ovim tvrdnjama.

„Ova divlja deponija je okružena poljoprivrednim zemljištem. Nalazi se nadomak reke Save, na državnom zemljištu u blizini Ostružnice i to samo nekoliko kilometara od glavnog beogradskog vodoizvorišta u Makiškom polju“, konstatuje se na snimku.

Građani koji brane Revu pretpostavljali da se šut neće istovarivati tamo
Građani su 2021. blokadama, protestima i stražama zaustavili istovarivanje građevinskog šuta na Baru Revu na levoj obali Dunava u Beogradu i od tada pokušavaju da je zaštite. Građani koji i dalje brane Baru Revu su pretpostavljali da se šut sa Juge neće prevoziti kod njih.

„Savamala je sahranjena na Revi, nelegalnoj deponiji građevinskog otpada pod lažnim nazivom ‘Postrojenje za tretman i reciklažu građevinskog otpada’, a što znamo da definitivno ne bi bila. Naravno, sve je to da bi se oslobodio teren za Beograd na vodi. Istina je da od maja 2021. godine, od kako su zaustavljeni radovi na nelegalnoj deponiji na bari Reva, nije bilo slučajeva izbacivanja otpada. Danas, kada ruše hotel ‘Jugoslavija’, apsolutno imamo bojazan da će nekom od brilijantnih SNS umova sinuti ideja da vaskrsnu tu deponiju misleći da smo mi, kao i sve do sad, zaboravili na pređašnja zlodela. Ipak, uzimajući u obzir da uklanjanje i transport otpada vrši firma ‘Vlado Baumaschinen’, firma koja je upoznata sa aktivnostima udruženja sa leve obale Dunava, verujemo da neće sebi stvarati dodatne komplikacije ulazeći u klinč sa njima. Za sada, najveći problem u oblasti bare Reve imamo sa nelegalnim i nepismenim prevoznicima manjih gabarita“, izjavila je za Mašinu Ana Džakić iz udruženja Bela Čaplja ranije u novembru, kada je počelo rušenje hotela Jugoslavija.

Da Vas podsetimo:  Najnesigurnije mesto za ženu je njen dom

Podsetimo, u Srbiji po podacima koje iznose predstavnici vlasti ima više od 3500 nelegalnih deponija. Umesto da se taj problem reši, sve su češći sukobi predstavnika lokalne samouprave i građana zbog deponija. Kako smo ranije pisali, civilno društvo ističe da se otpadom zapravo upravlja sve neodgovornije.

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime