Dva izveštaja o kršenju ljudskih prava u Hrvatskoj uvrštena su danas kao zvanični dokument za raspravu na 53. godišnjem zasedanju komisije UN za ljudska prava u Ženevi.
Prvi dokument je izveštaj specijalnog izvestioca za ljudska prava na prostoru prethodne Jugoslavije E. Ren, a drugi je izveštaj Generalnog sekretara UN K.Anana koji je 5. Marta upućen SB. U oba izveštaja se od vlade u Zagrebu traži da preduzme korake ne bi li se stalo na put nasilju nad Srbima, odnosno kršenju međunarodnog humanitarnog prava.
Generalni sekretar UN:a i specijalni izveštač tvrde da je u Krajini došlo do izvesnog ”napretka“, ali da i dalje postoji mnogo razloga za zabrinutost, pošto se nastavlja uznemiravanje Srba, pljačka srpske imovine i fizičko zlostavljanje.
Posebno brine sto u flagrantnom kršenju ljudskih prava učestvuju i pripadnici hrvatske armije.
Pozivajući se na najnovije podatke hrvatske vlade, Ren i Anan navode u svojim izveštajima da je do sada odobren povratak 14.459 srba, ali da se, prema procenama međunarodnih posmatrača, do danas u Krajinu vratilo manje od 3.000 Srba.
Navode se i zvanični podaci UNHCR podaci prema kojima je ta humanitarna organizacija bila u mogućnosti da do danas organizuje povratak svega 55 Srba.
U svom izveštaju K.Anan podseća da je od 337.000 srpskih izbeglica u SRJ samo 10 odsto izrazilo želju da se odmah vrati u Krajinu. On, medutim, zaključuje da bi zasigurno mnogo više njih želelo da se odmah vrati svojim kućama pod uslovom da im se garantuju lična bezbednost i određena ekonomska sigurnost.
Generalni sekretar UN sasvim jasno ukazuje na problem srpskih izbeglica koji ne poseduju hrvatska dokumenta, odnosno domovnice. Anan konstatuje da je njihova jedina šansa za povratak u okviru akcije ”sjedinjavanje porodica”.
Za one koji sem domovnica nemaju u Krajini ni porodicu, povratak je praktično nemoguć, konstatuje generalni sekretar UN-a. (YU 11.03.1997.)
Nastaviće se…