O čemu se ćutalo u zapadnim medijima… (165)

0
1131

The first witness at the Slobodan Milosevic trial, Mehmet Bakali, continues his testimony before the U.N. court at The Hague, Tuesday Feb.19, 2002 in this image made from television. Bakali, head of the Communist Party in Kosovo during the last years under Josip Broz Tito, told the court on Monday that the Yugoslav leadership under Milosevic had a "scorched earth policy" to wipe out 700 Muslim settlements in Kosovo. (AP PHOTO/ICTY via APTN)PREKRAJANJE SR JUGOSLAVIJE (1)

Takozvani „okrugli sto“ o Kosovu i Metohiji, koji se pod pokroviteljstvom američke strane održava u Njujorku, i na kojem učestvuju i Šiptari sa Kosmeta, koalicija „Zajedno“ i jos neke opozicione stranke iz Srbije, ima sve odlike pregovora o prekrajanju Savezne Republike Jugoslavije.

To sasvim jasno proističe iz izjave Mahmuta Bakalija koji je juče, pre početka „druge runde“ pregovora razgovara iza strogo zatvorenih vrata, izjavio da je potrebno izvršiti „reorganizaciju drzave u prostoru SRJ“. „Albanci sa Kosova koji učestvuju na Njujorškom skupu zastupaju tezu o nezavisnosti Kosova“, rekao je Bakali koji je pre petnaestak godina morao da ode sa vlasti zbog otvorene podrške i saradnje sa ljudima koji su zagovarali nezavisnost Kosmeta od Srbije i Jugoslavije.

Bakali je, govoreći šire o stavu koji šiptarska strana zastupa na „okruglom stolu“ u Njujorku, naglasio da postoji podela na one koji žele potpuno otcepljenje, kao i one, među kojima je i on, koji smatraju da Kosmet mora da postane nezavisna država, ali da nije neophodno povlačiti međunarodnu granicu između te nove drzave i Srbije.

Spajanje te dve kontradiktornosti Bakali, koji se ovde predstavlja kao „nezavisni učesnik“, pomiruje frazom o stvaranju neke vrste Unije, umesto sadasnje SRJ.

U toj novoj tvorevini sve države bi bile nezavisne – „Srbija, Crna Gora, Kosovo, pa ako hoće i Vojvodina“, rekao je Bakali. Za Srbe na Kosmetu Bakali kaže da ne bi bili manjina već narod kao i Albanci, Turci i Crnogorci. Takve stavove on je, kako je istakao, predočio na „okruglom stolu“ i to je, prema njegovoj oceni, naišlo na dobar prijem kod jednog broja učesnika. Doduše, kaze Bakali, među srpskom opozicijom ima onih koji su „fleksibilni i onih koji to nisu“, ali preovlađuje ocena da „Kosovo mora da se rešava mirno i da se spreči izbijanje sukoba“.

Da Vas podsetimo:  Ekonomski tigar: Od lažireči do spina

Kada Šiptari sa Kosmeta ostave svoj cilj – onda će oni garantovati prava Srbima na Kosovu, a to je, prema Bakaliju, značiti i bezbednost i zaštitu prava i samih Srba u Srbiji.

Uz ovakvu zaštitničku ponudu srpskom narodu Bakali je ponovio da su radikalne promene neophodne pošto je „Ustav sa Žabljaka nelegalan“. Na pitanje zašto se čitav skup odrzava u uslovima bezbednosti i tajnosti kao da se radi o nekom samitu, Bakali je rekao da na tome insistiraju organizatori.

Americka privatna organizacija „Projekat za nacionalne odnose“ i njen predsednik Alen Kasof ne učestvuju mnogo u diskusiji, ali je povremeno „usmeravaju“, rekao je Bakali.

„Amerikanci su krajnje pragmatični i samo gledaju konkretne stvari, pa su tako više puta insistirali da se na skupu u Njujorku donese odluka da Albanci izađu na predstojeće izbore u Srbiji“, rekao je, takođe, Bakali.

(Tanjug, 9.4.1997.)

Nastaviće se…

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime