PREKRAJANJE SR JUGOSLAVIJE (2)
Većina učesnika se ne slaže ni sa predlogom da se na kraju izda zajedničko zvanično saopštenje u kojem bi se sumiralo sve što je postignuto.
Učesnici se plaše da bi takav korak mogao da bude opasan po srpsku opoziciju koja učestvuje u razgovorima u Njujorku.
„Tako bi se dalo oružje Miloševiću u borbi protiv opozicije“, kaze Bakali, što samo potvrđuje neke ranije ocene da se na „okruglom stolu“ faktički razgovara o statusu Kosova i Metohije.
Očigledno, to nisu samo konsultacije, razmena mišljenja, kako je to pokušao da predstavi lider Srpskog pokreta obnove Vuk Drašković.
On je, naime, juče rekao da će se na „okruglom stolu“ voditi „obični razgovori, a ne pregovori“.
Njegova partnerka iz koalicije „Zajedno“ Vesna Pešic je, takođe, ocenila, komentarišući domete „okruglog stola“, da od tih „razgovora ne očekuje ništa naročito“.
U Njujorku, medutim, prema svim dostupnim informacijama i izjavama, iza zatvorenih vrata Šiptari sa Kosmeta i koalicija „Zajedno“, želela to da prizna ili ne, sa još nekim opozicionim strankama iz Srbije, razgovara, u stvari, o prekrajanju mape SRJ.
Nije na odmet podsetiti se da je upravo jedan od ucesnika njujorskog sastanka, čuveni siptarski separatsta Adem Demaći, početkom decembra minule godine, uputio pismo „puno ljubavi prema srpskom narodu“, a zbog toga što je konačno „izašao na ulice“, da se pobuni protiv režima koji, eto, nema razumevanja za njegove sunarodnike.
Demaći je tom prilikom istakao da voli srpski narod jer se u njemu „rađa jedan slobodoljubivi, toleratni, svetli i evropski duh“.
Posle njujorških razgovora valjda je jasno šta Demaći podrazumeva pod svetlim, slobodoljubivim i tome slično, a to je, valjda, sve ono, ili možda svi oni koji su spremni da rade u korist drugih, a protiv sopstvene zemlje i njene suverenosti.
(Tanjug, 9.4.1997.)
Nastaviće se…