O čemu se javnost Srbije obmanjuje, a o čemu se ćuti?

Osnovni ekonomski postulati…

1
1306

telekom

Na portalu www.rtv.rs (Radio televizija Vojvodine) u rubrici ”Stav četvrtkom”, objavljen je pre mesec dana, 02. jula 2015. tekst ”Ostajte ovđe”, potpisan imenom Mijat Lakićević. Ispod ovog teksta je i napomena da je ”Ovaj tekst nastao je u okviru projekta „Privredne reforme iznad svega“ Radio-televizije Vojvodine”. Kako se o temi koja se odnosi na eventualnu prodaju “Telekoma“ uglavnom ćuti, ili se javnost selektivno informiše (kako Vučić kaže) naš portal objavljuje oštar demant ekonomskog analitičara mr Danijele Ružičić:

Ne vređajte osnovne ekonomske postulate

O samom projektu “Privredne reforme iznad svega“ ne može se mnogo toga naći na internetu. Kada je projekat započeo, ko ga finansira, zašto ga finansira i koji su njegovi ciljevi? Nema ni reči o tome. O navedenom “projektu“ jedino se mogu naći informacije na sajtu Radio-televizije Vojvodine i dotičnom gospodinu, koji piše razne tekstove. Očigledno se radi o pojedinim tekstovima. Tekstovi nisu projekti, već lična mišljenja.

U navedenom tekstu na vrlo subjektivan način predstavljeno je mišljenje koje je utemeljeno na običnoj narodnoj poslovici “što je babi milo, to joj se i snilo“, ali i ogromnom neznanju. Ne postoji ništa objektivno napisano, osim iste priče koja se plasira svaki put kada treba da prodamo nešto najvrednije što imamo. To je vređanje zdravog ekonomskog rasuđivanja! Takođe, izdvojena je samo mobilna telefonija, a pri tome se u tekstu govori o celom “Telekomu“. Dakle, selektivno posmatranje kompanije i njenog poslovanja. “Telekom“ Srbija u svom vlasništvu nema samo mobilnu telefoniju, odnosno MTS. Nije na odmet kada se piše neki tekst prikupiti i izneti malo više relevantnih informacija. MTS koji se pominje u tekstu ne može biti “Telekom“.

Da Vas podsetim, osnovna delatnost preduzeća “Telekom“ je pružanje telekomunikacionih usluga, od kojih su najznačajnije usluge domaćeg i međunarodnog telefonskog saobraćaja, fiksne telefonske usluge, tranzitiranje saobraćaja, prenos podataka, zakup linija, usluge na celom mrežnom području i dodatne usluge u oblasti fiksne i mobilne telefonije, internet i multimedijalne usluge! Dalje, zavisna preduzeća “Telekoma“ su:

Da Vas podsetimo:  Srećna vam Julijanska, Pravoslavna, Srpska Nova godina!

1. “Telekomunikacije Republike Srpske“, a.d., Banja Luka, Republika Srpska sa učešćem od 65% akcijskog kapitala,
2. Mtel d.o.o, Podgorica, Crna Gora sa učešćem u kapitalu od 51%
3. Telus, a.d., Beograd, Srbija sa učešćem od 100% akcijskog kapitala,
4. Fibernet d.o.o, Podgorica, Crna Gora sa učešćem od 100% kapitala
5. TS:net bv., Amsterdam, Holandija sa učešćem od 100% kapitala
6. HD-win d.o.o, Beograd, Srbija sa učešćem od 51% kapitala
7. DIMEDIA GROUPS“, Ženeva, Švajcarska sa učešćem od 100% kapitala
8. “Dunav banka“, a.d., Beograd, Srbija sa učešćem od 56% kapitala

Sledeće, sama analiza “Telekoma“ ukazuje upravo na suprotno, a to je da je i kompanija svake godine konkuretna na tržištu i da pored svoje konkurencije ostvaruje bolje finansijske performanse. To se najbolje može videti u odnosu ostvarenih prihoda i na kraju pozitivnog finansijskog rezultata, odnosno neto dobitka koji se ne može porediti sa ostale dve kompanije.

2015-07-30_051641

Takođe, vrlo zaprepašćujuće je porediti ostvarenu neto dobit sa brojem zaposlenih. Radi podsećanja, taj pokazatelj se koristio davno i danas nema nikakvu upotrebnu vrednost. Korišćen je u industrijama i na proizvodnim linijama kako bi se utvrdila produktivnost zaposlenih. Upotreba ovog pokazatelja u analizi “Telekoma“, pravdajući se takvim dobijenim podacima samo još više govori o nepoznavanju analize uspešnosti poslovanja, slučajno ili namerno.

Iz Srbije su „oterani“ mladi, a sad po nečijem „dobronamernom“ savetu, iz Srbije treba „oterati“ i ono malo vrednog što je u njoj ostalo. Prodaja “Telekoma“ je još jedan korak ka ekonomskoj kolonizaciji. Srbija je premalena da ne bi imala svoju imovinu! Zašto Norveška može, a mi ne? “Telekom“ je jedina svetla tačka u ovom predatorsko-kapitalističkom bezumlju. Referendum o prodaji “Telekoma“! Dosta je priča o tome kako neki vredni i nadahnuti moraju da donose teške odluke u ime svih nas. Jedan mozak je lako sludeti, sedam miliona mozgova, malo teže! Ovo samo ako smo u demokratiji, a ako nismo, onda ništa. Možete kako hoćete, ali ne i dokle hoćete! Tačnije, trajaćete kao i prethodni, dok ne obavite posao zbog koga ste dovedeni. Pitajte novinare kako se osećaju danas u vezi procesa privatizacije i da li bi danas pisali onako kako su pisali.

Da Vas podsetimo:  Srbima najbliža Rusija, Putin iznad svih

Za kraj, ovde je očito u pitanju na delu ozbiljan pritisak da se proda “Telekom Srbija“. Na osnovu svih pokazatelja i uporedne analize vidimo jasno da je “Telekom Srbija“ i dalje dominantna kompanija u sektoru Telekomunikacija na našem tržištu. Ali ovde prikazane činjenice ne mogu da se menjaju, da se zamene i da se kaže da nije tako! Pored toga, treba reći i imati u vidu sledeće, a to je da upravo konkurencija “Telekoma“, pomenute dve kompanije izvoze svoju dobit iz Srbije, a domaća kompanija “Telekom“ reinvestira u sopstvenoj državi. Nadalje, razlika u broju zaposlenih koja se forsira u navedenom tekstu jeste ogromna, ali to upravo ukazuje na činjenicu na “Telekom“ zbrinjava puno više porodica koje svoje zarade troše u Srbiji, a stranci kapital ušteđen na radnoj snazi izvoze u matične zemlje.

danijela

Mr Danijela Ružičić, ekonomski analitičar, Beograd

Putem donjeg linka možete progledati tekst na koji je cenjena mr Danijela Ružičić napisala njenu kratku i sažetu istinu:

http://www.rtv.rs/sr_ci/ekonomija/stav/stav-cetvrtkom-ostajte-ondje_616159.html

1 KOMENTAR

  1. Srbije je pod okupacijom jos od 1918 pa na ovamokada je izgubila kao i njena deca svoje ime ,cast i ostalo, te se imovina njene dece vrlo lako otima i poklanja kome se god stigne. Naravno.colj je unistenje Srbskog jezika i svega ostalog pored toga. DA nebih previse oduzio pricu o Telekomu iznecu kazivanje mog ucitelja NArodne odbrane kako se to nekada svalo u skoli. Oni mi je kazo ovako “ kada je italija kpitulirala onda su nemci poceli da grade prugu- drugi kolosek od Stalaca do Nisa 1943. I taj drugi kolosek bio je prema Moravi dok je drugi ostao u danasnjem tunelu. Ali 1953 Tito i ostal su skinuli to i kompletnu prugu poklonili Enveru Hodzi i tako je nastala prva pruga u Siptariji“. TAko je tada to bilo a i danas se isto nastavlja samo povecanog obima

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime