Otac ubijene Milice Rakić: „Želeo dam da tužim NATO, zabranio mi Vuk Drašković“

1
256
Milica Rakić – jedno od dece koje je ubio NATO

Na današnji dan pre 24 godine ugašen je život trogodišnje Milice Rakić. Tog 17. aprila 1999. stradala je u kupatilu svoje kuće, dok je sedela na noši i majka je spremala za spavanje. Pogođena je gelerom NATO projektila i postala simbol stradanja čak 79 mučki ubijene dece (među kojima je bilo i beba).

Na dan pogibije nacrtala je cvetiće, lale, i zalepila ih na zid. Te večeri oglasila se vazdušna opasnost nad Beogradom i NATO avioni su krenuli da opet seju smrt.

Stradanje Milice i svih mališana ne sme nikad da se zaboravi ni olako oprosti. Da nije bilo NATO agresije na našu zemlju, ona bi danas imala 27 godina, tri meseca i osam dana.

Milica je bila u kupatilu, na noši, dok je mama Dušica u sobi spremala njen krevetić za spavanje. Vrata kupatila su bila otvorena.

– U daljini su odjekivale NATO bombe. Plašila se moja devojčica. „Mama, požuri. Dođi da me čuvaš“, rekla mi je Milica, a onda – prasak – ispričala je majka Dušica.

Začula se strašna detonacija, lomljava stakla i kupatilskih pločica, fasade… Tata Žarko je utrčao i zatekao dete bez svesti. Svuda oko nje bila je krv. Probao je da je spase. Uzeo ju je u naručje, sjurio se niz stepenice, pa u automobil, odvezavši je do Zemunske bolnice. Dežurni lekari su je primili…

Rupe od gelera na fasadi zgrade u Batajnici i danas su vidljive.

Roditelji ih ne diraju, već tamo stoje kao nemi podsetnik na ovaj strašni zločin. Dugo posle tragedije nisu imali snage da govore, a svojevremeno je otac Žarko za Novosti rekao:

– Želeo sam da tužim NATO zbog ubistva moje Milice, ali mi je tadašnji ministar spoljnih poslova Vuk Drašković to zabranio. Od tada ne pričam javno o pogibiji naše Milice. Izlazimo svakog 17. aprila na groblje da obiđemo naše dete i potom nastavljamo da živimo. Koliko-toliko normalno.

Da Vas podsetimo:  Ostalo je još malo vremena! Zašto države širom sveta kriju od naroda ono što se potpisuje sa Svetskom Zdravstvenom Organizacijom

Rakići imaju dvoje dece, Aleksu i Anđelu, ali bol za Milicom nikad neće proći.

„Ne mogu da plačem. Jednostavno, suze nekud idu. Plakali smo, Aleksa dugo nije prestajao da plače. Mnogo je voleo Milicu, on se njoj najviše radovao. I ne sanjam je, a volela bih. Žarko je sanja. Kad ga, ponekad, vidim ujutro gotovo samlevenog, ja i ne pitam. Znam da je sanjao Milicu“, rekla je majka Dušica u ranijim intervjuima.

„Mojoj mrvici“…

Milica Rakić sahranjena je 19. aprila na batajničkom groblju. Na crvenom mermeru je njena slika, a ispod sveže cveće, uglavnom roze boje. Na poleđini spomenika je urezan potresan tekst.

„Mojoj mrvici. Znaš, mrvo moja, kad vidim tvoje drugare, pustoš mi u duši vlada! Oprosti mi zbog toga. Reci mi, mrvice moja, kako to Bogu ponestaju anđeli? Znam da si zbog toga otišla, ali kako kada si i anđeo bila i ovde! Reci mi, anđele moj mali, gde da idem, gde da te tražim…

„Bili smo samo deca“

Spomenik sa epitafom „Bili smo samo deca“ u beogradskom Tašmajdanskom parku, u znak sećanja na 79 stradalih mališana, a na kom se nalazi bronzana bista devojčice sa lutkom, izvajana po liku Milice Rakić, više puta je skrnavljen. Vandali su poslednji put upravo njenu skulpturu odlomili i bacili u grmlje u februaru ove godine, ali je ubrzo spomenik saniran.

Majka trudna sahranila Milicu

U trenutku tragedije, 17. aprila 1999, majka Milice Rakić je bila trudna. To je saznala tek posle nesreće. Sledeće godine, 12. aprila 2000, rodila je ćerku, s razlikom od samo pet dana od Miličinog datuma smrti i dala joj je prelepo ime Anđela verujući da joj je Milica poslala anđela da je uteši nakon njene smrti i najvećeg bola koji majka može da doživi. Rakići su pre Milice dobili sina Aleksu, koji je izuzetno teško podneo sestrinu pogibiju.

1 KOMENTAR

  1. Вук Драшковић је јалови мулац (без деце), зато је Милицу Ракић
    подвео под “колетаралну штету“ и забранио оцу да тужи НАТО.
    Ако отац има икакве могућности, требало би, сада, да покуша
    са тужбом поново,
    Ако има икакв писани траг или сведоке, да га је Вук Драшковић
    спречио у томе, требало би подићи тужбу и против њега,
    чак и председника Владе (Владу) из тог времена, чији је члан
    био и Вук Драшковић као министар спољних послова.

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime