Pet miliona nelegalnih objekata u Srbiji

1
984

U Srbiji ima pet miliona nelegalnih objekata, pokazuju najnovije procene Republičkog geodetskog zavoda (RGZ).

„Do sada se verovalo da je broj bespravno izgrađenih objekata oko milion i po, a RGZ, zahvaljujući satelitskom snimku Srbije, radi na formiranju registra bespravno izgrađenih objekata i već sada možemo da kažemo da će taj broj biti oko pet miliona. U pitanju je ogroman mrtav kapital na koji ne može da se podigne hipoteka niti može da se uloži u startap biznise i slično“, objasnio je direktor zavoda Borko Drašković za RTS.

Kako se precizira na sajtu RGZ, sistem satelitskih snimaka uveden je prevashodno radi realizacije projekta Masovne procene vrednosti nepokretnosti, ali se koristi i u postupku ozakonjenja nelegalno izgrađenih objekata.

„Na osnovu obrađenih podataka za 60 odsto teritorije, utvrđen je trend po kome je broj objekata koji nisu upisani u katastar nepokretnosti ili su znatno izmenjeni u odnosu na upisane približno jednak broju objekata koji su upisani u katastar nepokretnosti“, navodi se na sajtu.

Kako dodaje RGZ, imajući u vidu navedeno i činjenicu da je trenutno u katastru nepokretnosti upisano približno 4,75 miliona objekata, dolazi se do zaključka da postoji oko pet miliona objekata koji nisu upisani u katastar nepokretnosti, čak i pod pretpostavkom da 10 odsto objekata evidentiranih u Registru objekata ne bude predmet upisa u katastar nepokretnosti.

U RGZ ističu da je, na osnovu do sada obrađenih statističkih podataka, najviše objekata koji nisu upisani u katastar nepokretnosti na području opštine Čačak, prenosi Blic.

„Sličan trend imaju i opštine Kraljevo, Subotica, Valjevo, Šabac, Zrenjanin i Loznica. Interesantno je da za beogradske opštine Stari grad i Vračar statistika ne pokazuje isti trend, u tim opštinama je veoma mali broj objekata koji nisu upisani u katastar nepokretnosti“, navode u RGZ, preneo je Tanjug.

Upitan kako gleda na nove podatke do kojih je Zavod došao, specijalni savetnik u Privrednoj komori Srbije Aca Popović napominje da brojku treba uzeti s rezervom.

Da Vas podsetimo:  Da li treba da zamrzavamo cene u radnjama?

„U statističkim bazama umeju da se nađu duplirani slučajevi, ima tu i različitih dogradnji i sitnih intervencija… Trebalo bi napraviti detaljan uvid u dokumentaciju da bi se preciznije znalo o čemu govorimo“, upozorava Popović.

rs.sputniknews.com

1 KOMENTAR

  1. popisali su sva Srpska sela i razrezali porez.U planinska sela ponovo uveli poreze kao u ravnici,a u tim selima ne postoji katarstarski prihod,tako da se ta sela progresivno prazne,a kuće same od sebe propadaju,a nema puteva i ostalih uslova za život,tako da se ta sela progresivno isprazniše,to je pamet ovih titovih unuka,samo porez,po pitanju svi da odu.Biće kao sa miloševićem na njinom kongresu,kada je rekao,DRUGOVI I DRUGARICE,SVI DA ODU,SAVEZ KOMUNISTA ĆE OSTATI.I ostao je samo što su oni sebe ugradili u razne stranke i sakrili njihovu kpj.Oni ostaše,a ostali se odvojiše,a sad i Srbi odlaze iz Srbije,tako da ovi zaista ostaše,po cenu,SVI DA ODU MI SE NE POMERAMO.

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime