Plan B: Mogu li Kinezi da zamene Italijane?

1
1029

Samo dva dana pošto su ekonomski savetnik Vlade Srbije i državni sekretar u ministarstvu privrede najavili mogućnost seljenja „Fijata“ iz Kragujevca u Poljsku, ministar privrede Goran Knežević je rekao da Vlada nema takve informacije. A da li ipak postoji rezervni plan ako se to desi, i dalje je nepoznanica.

© AP Photo Darko VojinovicRadnici kragujevačkog „Fijata“ su danas odlučili da nastave štrajk, uprkos višednevnim upozorenjima da bi time mogli više da izgube nego dobiju. I ne samo oni, nego Srbija u celini. Danas se tim povodom iz Vašingtona, gde je u poseti SAD, oglasio i predsednik Srbije Aleksandar Vučić apelujući na radnike „Fijata“ i Vladu, iako je manjinski vlasnik, da reše problem u kragujevačkoj kompaniji, ocenivši da dalji štrajk nosi velike rizike.

Da li će odluka o nastavku štrajka otežati pregovaračku poziciju sa italijanskim poslodavcem, koji i dalje ćuti jer navodno ne pregovara dok je štrajk u toku. Kao da nije imao vremena, ali i obavezu po srpskim zakonima, da to učini dok je štrajk u dva navrata bio najavljivan. Kada je štrajk najavilo 10.000 radnika u tri „Fijatove“ fabrike u Kanadi, novembra 2016, kompanija je u poslednjem trenutku postigla dogovor sa radničkim sindikatom koji je tražio iste uslove ugovora kao što imaju i radnici u fabrici u Detroitu u SAD.

Da li to ćutanje „Fijata“ na zahteve srpskih radnika znači, kako neki tumače, da se „Fijat“ sprema za napuštanje Srbije i da li je Srbija čiji je „Fijat“ najveći izvoznik i sa tri odsto doprinosi BDP-u, spremna i za takav scenario?

Komentarišući pojedine medijske napise da bi „Fijat“ mogao da ode iz Srbije, ekonomski savetnik u Vladi Srbije Vladimir Krulj rekao je da bi izmeštanje proizvodnje modela „fijat 500L“ moglo da se desi, i to u Poljsku, koja je, podseća, jedna od zemalja koje se najbrže razvijaju.

Državni sekretar u Ministarstvu privrede Dragan Stevanović je bio još konkretniji.

„Ono što je činjenica jeste da kompanija ’Fijat‘ počinje ozbiljno da razmišlja o nekoj izlaznoj strategiji iz Srbije“, naveo je on, ocenivši da bi to za Srbiju imalo nesagledive posledice.

Da Vas podsetimo:  SRPSKI GLUMAC U JOŠ JEDNOM HUMANOM PODVIGU: Mikica će zbog sina koji boluje od autizma pešačiti do Moskve!

On je apelovao na radnike u kragujevačkom „Fijatu“ da budu svesni posledica koje dešavanja u poslednje dve nedelje mogu da imaju pre svega za „Fijat“, za grad Kragujevac i za celu Srbiju. Da, kako je rekao, ne dozvole „da se srpski inat u jednoj kompaniji i jednom gradu Kragujevcu obije o glavu celoj Srbiji“.

Dva dana posle državnog sekretara u ministarstvu privrede, danas se oglasio i resorni ministar Goran Knežević istakavši da Vlada nema informacije o mogućem odlasku „Fijata“ iz Srbije, da će insistirati da se ispune zahtevi radnika, ali i da je važno da „Fijat“ ostane u Srbiji.

A da su stvari u „Fijatu“ u poslednje vreme i znatno pre štrajka radnika u „Fijat Krajsler automobili Srbije“ (FCA) počele da se menjaju, bilo je nagoveštaja.

Tako je početkom septembra prošle godine bilo sve više govora da će se „Fijatove“ fabrike u Evropi, pre svih one izvan Italije, suočiti sa izglednim zaokretom u poslovnoj politici FCA koja se, kako su to primetili upućeni, sve više okreće Americi i tamošnjem tržištu. Tačnije, da će kompanija akcenat ubuduće staviti na proizvodnju džipova i većih automobila, koji imaju bolju prođu u Americi. Tada je iz stručnih krugova poručeno Vladi Srbije da ne sedi „skrštenih ruku“, već da krene u susret nagoveštenim promenama poslovne politike u FCA i počne pripreme za nove pregovore sa tom kompanijom koji će da odrede budućnost u Srbiji. Tim pre što ugovor s njom ističe na kraju 2018. godine.

Da to nisu bile prazne priče videlo se već u januaru ove godine kada je najavljeno otvaranja 2.000 radnih mesta u SAD. Američko-italijanska kompanija FCA je uoči sajma automobila u Detroitu saopštila da će do 2020. godine investirati milijardu dolara u svoje američke fabrike.

Da li se o svemu tome razmišljalo i da li je spreman plan za situaciju da „Fijat“ napusti Srbiju, sagovornici Sputnjika, sindikalci u fabrici u Kragujevcu ne znaju, ali i dalje smatraju da „Fijat“ nema razloga da odlazi iz Šumadije.

Poverenik Ujedinjenog granskog sindikata (UGS) Nezavisnost u fabrici u Kragujevcu Zoran Stanić kaže da apsolutno nikada nije čuo da je bilo ko pomenuo mogućnost odlaska „Fijata“, pa tako ni za eventualni scenario šta u tom slučaju.

Da Vas podsetimo:  Trese se Srbija, rađaju se rudnici

On kaže da to što se priča da je fabrika u Kragujevcu najmanja, pa tako i najmanje značajna za „Fijat“ nije tačno, jer je reč o jednoj od dve najmodernije „Fijatove“ fabrike koja, kaže on, ima duplo više robota nego japanske fabrike.

Stanić za Sputnjik odgovara kontrapitanjem — a gde bi „Fijat“ otišao? U Poljskoj su, dodaje on, plate tri puta veće. Znači, ako nama neće da povećaju za manje od 100 evra, kako će u Poljskoj da daju hiljadu evra po radniku? U Italiji su pet puta veće, ističe ovaj sindikalac. On smatra da je za „Fijat“ najjeftinije rešenje da se radnicima podignu plate za oko 70 evra neto. „To je najjednostavnije i najmanje košta. To bi godišnje koštalo oko dva miliona evra, a odlazak „Fijata“ bi koštao blizu milijardu evra, kaže Stanić.

On, ipak, glavni razlog za tvrdnju da ne očekuje odlazak „Fijata“ vidi u tome što se u dve smene radi punom parom i „fijat 500L“ izlazi sa trake na svaka dva minuta.

Stanić smatra da ni novi model još nije neophodan, da će biti potreban tek za dve godine.

„Novi model nije potreban dok se ovaj dobro prodaje, a ovaj se odlično prodaje. Taj redizajnirani ’fijat 500L‘ je bio planiran da krene u martu 2016, ali se osnovni model toliko dobro prodavao da su odložili pokretanje restajlinga za 15 meseci. I sigurno će se naredne dve godine proizvoditi restajling i onda može da se priča o novom modelu“, objašnjava za Sputnjik Stanić zašto veruje u opstanak „Fijata“.

Na isto pitanje, šef Štrajkačkog odbora, predsednik samostalnog sindikata metalaca FCA Srbija Zoran Marković, kaže da zvanično niko ništa na temu scenarija za odlazak „Fijata“ nije govorio, ali da se nezvanično svašta priča.

„Te odlazi ’Fijat‘ u Poljsku, odlazi tamo i ovamo, dolazi ovaj i onaj, ali zvanično ništa“, kaže Marković za Sputnjik.

Da Vas podsetimo:  Više para dobijamo iz dijaspore, nego od stranih investicija

I on smatra da bi „Fijat“ trebalo da ostane zbog velikih pogodnosti koje ima, jeftine radne snage, jeftinih energenata…

„Koliko bi samo izmeštanje koštalo, transport, pa montaža, demontaža. Ovde radnici rade za 300 evra, tamo za 950 evra. Ali ja nisam kompetentan jer ovo je multinacionalna kompanija, gleda neke svoje interese i određuje pozicioniranje svojih fabrika“, kaže Marković.

Ima li alternative za „Fijat“?

Ugovoru sa Italijanima prethodilo je pregovaranje za dolazak nemačkog „Opela“ u Kragujevac. U proleće 2006, poslovodstvo Grupe „Zastave vozila“ u Vladi Srbije je sa menadžmentom vlasnika „Opela“, „Dženeral motorsa“ za Evropu, potpisalo ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji dveju kompanija, kojim je, pored ostalog, bilo predviđeno i sklapanje određenog kontingenta modela „opel astra“. To nikada nije zaživelo, a zašto, nikada nije obelodanjeno. „Dženeral motors“ se, kao i „Folksvagen“, koji je za „Zastavu“ bio zainteresovan i početkom 1992, kada je otišao u češku „Škodu“, više se nije pojavio u Kragujevcu ni Srbiji. Ali od marta ove godine „Dženeral motors“ više nije vlasnik „Opela“, već francuski gigant „Pežo-Sitroen“ (PSA grupa).

Ne treba smetnuti s uma ni da je ambasador Kine u Srbiji Li Mančang pre mesec dana najavio da uskoro u Srbiju dolazi kineska kompanija koja sa srpskim partnerom želi da otvori zajedničku kompaniju koja bi pravila električne automobile koji bi se prodavali u celom svetu.

Prema podacima Međunarodne agencije za energetiku (IEA), broj hibridnih električnih automobila i vozila na jonsko-litijumske baterije na svetskim putevima porastao je u 2016. godini 60 odsto u odnosu na godinu ranije. Pritom je upravo Kina najveće tržište električnih automobila, u kojoj završi više od 40 odsto ukupno prodatih električnih vozila u svetu.

„I ja sam čuo te priče, ali to sve može da se napravi i pored ’Fijata‘. Mi imamo još hiljadu obučenih radnika koji su napustili ’Fijat‘, mogu i drugi da se obuče. Mogu ove da budu dve-tri fabrike i pet u Srbiji“, kaže Stanić za Sputnjik. I dodaje: Nije uslov da neko dođe da ode „Fijat“.

Mira Kankaraš Trklja

www.rs.sputniknews.com

1 KOMENTAR

  1. Bez straha o preselenju, u Poljskoj su plate vece nego u Srbiji i to je osnovni i jedini razlog zasto nece Fijat iz Srbije. Sve je ovo gluma latina.

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime