Pokret slovenskog bratstva

0
2500

slet Prvi slovenski kongres održan je 1848. u Pragu. Drugi kongres održan je 1867. u Moskvi, povodom Slovenske etnografske izložbe. Treći u Pragu 1908. Četvrti u Sofiji 1910. Od svog osnivanja u Pragu 1864. sokolski pokret je nastojao da nastavi rad na slovenskoj uzajamnosti. Sokolstvo je po svojoj tradiciji bilo organizacija slovenskog bratstva. Na svojim sletovima Savez Sokola Kralјevine Jugoslavije pozivao je sokole ostalih slovenskih naroda. Na sletu u Beogradu 1930. učestvovali su sokoli iz Čehoslovačke, Polјske kao i ruski i lužičkosrpski sokoli. Sokoli iz Čehoslovačke pristigli su na slet 20. juna 1930. U takmičenjima su učestvovali čehoslovački, polјski i sokoli iz Jugoslavije. Na Vidovdan, na stadionu, u prisustvu 50.000 gledalaca, češki sokoli izveli su program pod nazivom “Češka beseda”. Zatim su nastupili polјski sokoli sa “polјskom mazurkom”. Sokoli su organizovali sađenje slovenskih lipa.

Za vreme i posle Drugog svetskog rata komunističke vlast su podržavale pokret slovenske uzajamnosti. Peti kongres održan je u Moskvi 1941, a šesti i sedmi isto u Moskvi 1942. i 1943. Vlasti Jugoslavije organizovale su Osmi Slovenski kongres u Beogradu 1946. Povodom kongresa izdate su marke sa slikama glavnih slovenskih gradova. Posle toga zbog sukoba sa Infobiroom 1948. dugo vremena u Jugoslaviji preovladala je ideja nesvrstavanja. Od uvođenja višepartijskog sistema 1990. pokret slovenske uzajamnosti obnovio je svoj rad. U njemu je učestvovao Slobodan Đorđević, jedan od starešina obnovlјenog Saveza Sokola Jugoslavije. Sokoli su nastavili svoju saradnju sa ostalim slovenskim narodima u duhu slovenske uzajamnosti.

Posle Slovenskog kongresa u Beogradu 1946. održan je 7. sveslavenski kongres u Pragu 1998. Na njemu je učestvovao Soko Srbije. Srpsku delegaciju od 27 članova na Sveslovenskom kongresu 1998. činili su predstavnici srpske Crkve, srpsko-slovenskih društava, Sokoli, naučne institucije i pojedinci, među njima i Milić od Mačve. Na organizaciji kongresa učestvovali su Svetska srpska zajednica, Srpsko-srpskolužičko društvo, Srpsko ukrajinsko društvo, Srpsko-bugarsko društvo, Društvo prijatelјstva Jugoslovena, Čeha i Slovaka, Društvo prijatelјa južnoslovenskih Muslimana, Srba i Crnogoraca i drugi. Savez Sokola na Sveslovenskom kongresu predvodila je Gabrijela Kragujević.

Da Vas podsetimo:  Draži kao izdajniku i saradniku okupatora i Titu kao maršalu i heroju rata

Na osnovu predloga Izvršnog odbora Međunarodnog sveslovenskog komiteta održanog 30. i 31. oktobra 1998. u Pragu u Beogradu je 4. novembra 1998. na sednici Srpsko-lužičkog društva formiran inicijativni odbor za organizovanje Sveslavenskog kongresa mladih. Prvi sveslavenski kongres mladih održan je u Aranđelovcu 8, 9 i 10. septembra 2000. u okviru manifestacije „Mermer i zvuci”.

Od kongresa u Beogradu 1946, preko Praga 1998. održan je niz naučnih konferencija i naučnih tribina u Pragu, Moskvi, Kijevu, Beogradu, Užgorodu … . U Moskvi je od 2 do 5. 4. 2001. održan 8. sveslovenski kongres. Na kongresu su učestvovali Sveslovensko društvo Crne Gore, Srpsko-srpsko-lužičko društvo, …. . Predsednik jugoslovenske delegacije bio je dr. Vlada Janković, član Predsedništva kongresa. U delegaciji iz Srbije bili su : Ljudmila Smilјković, dr. Mila Alečković-Nikolić, dr. Veselin Đuretić, Vladimir Karić, …. Iz Crne Gore bili su dr. Pavle Radusinović, mr Milenko Šaranović, …. .
Sokolska društva davala su svoj doprinos pokretu slovenske uzajamnosti. Sokolsko društvo Beograd-Matica je zajedno sa Društvom prijatelјstva Jugoslovena, Čeha i Slovaka organizovalo ciklus predavanja o Češkoj, Slovačkoj… u Beogradu 2001, 2002, …(Kolarac, Biblioteka Srbije, Češka ambasada, Narodni muzej). Sokolsko društvo Beograd-Matica primalo je u zgradi Gradskog centra za fizičku kulturu (stari DIF) Maticu Slovačku iz Kovačice. Organizovalo je predavanja književnika dr. Vlade Jankovića, člana Izvršnog odbora Međunarodnog sveslovenskog komiteta o Slovenstvu. Vlada Janković je držao predavanja i o Lužičkim Srbima.

poljaci
Poljski sokoli na sletu u Beogradu 1930.

Povodom proslave „150 godina sokolstva u Češkoj” 4. novembra 2011. u Gradskoj galeriji Centra za kulturu opštine Bela Crkva otvorena je izložba dokumenata i fotografija „Sokolstvo slovenskih naroda u 19 i 20 veku”.

U ambasadi Češke republike u Beogradu otvorena je 14. 2. 2012. izložba posvećena Sokolskom pokretu sa podnaslovom „Dr. Vojislav Rašić – začetnik sokolstva u Srbiji” i promovisana knjiga o životu dr Vojislava Rašića čiji je autor Jevđa A. Jevđević, starešina Saveza srpski soko. Ceremoniji su prisustvovali g-đa Hana Hubačkova, ambasadorka Češke Republike u Srbiji, dr Jan Varšo, ambasador Slovačke Republike, g-din Franc But, ambasador Slovenije, kao i predstavnici Saveza srpski soko i Sokolske opštine Češke. Izložba je otvorena u svečanom salonu ambasade a organizovana je povodom 120 godina od kada je Beogradsko gimnastičko društvo uzelo ime Soko.

Da Vas podsetimo:  FK Partizan u ambisu neuspeha

Od sokola iz Srbije na izložbi prisustvovali su Gordana Rajnović, Jevđa Jevđević i dr. Nikola Žutić. Najveći deo izložbe bio je posvećen Vojislavu Rašiću. Postavka je kasnije izložena u galeriji Zavičajnog muzeja u Jagodini. Izložbu u Jagodini organizovali su Zavičajni muzej, Savez srpski soko i Ambasada Češke Republike. Povodom proslave 150 godina od osnivanja Sokola u Češkoj postavka je izložena 15 aprila 2012. u Pragu.
Povodom proslave „150 godina sokolstva u Češkoj” Savez Soko Srbije organizovao je odlazak sokola iz Srbije na slet 2012. u Prag. U delegaciji su bili članovi društava Batajnica (27 članova), Smederevo (24 člana), Beograd Matica (12 članova), Bor (4 člana), Pančevo (2 člana) i Sokolski košarkaški klub Stari Dif (6 članova) na čelu sa predsednicom saveza dr. Gordanom Rajnović. Grupa je krenula na put 29. juna 2012. Posetili su 30. juna Beč, obišli grad i nastavili za Prag. Učestvovali su 1.7.2012. u svečanom defileu ulicama Praga. Defile je započeo na Vaclavskim Namestima i centralnim ulicama Praga do Staromestskih Namesti od 10 do 13 časova. Građani Praga su povicima „Nazdar Srbi!” i „Živeli” pozdravlјali svaki korak i svaku akrobaciju koju su izvodili sokoli iz Srbije. Naročito burno su pozdravlјane gimnastičke akrobacije koje su na ulicama Praga izvodili članovi sokolskih društava Beograd-Matica i Batajnica.

Sokole Srbije je 2 jula 2012. primila Maja Mitrović, ambasador Republike Srbije u Pragu. Dr. Gordana Rajnović upoznala je ambasadorku sa radom sokola u zemlјi i učešću u programu proslave jubileja u Pragu. Posle susreta u ambasadi delegacija Saveza Soko Srbije prisustvovala je prijemu u Parlamentu Češke Republike koji je organizovan za delegacije svih zemalјa koje su učestvovale u proslavi.

Saša Nedelјković, član Naučnog društva za istoriju zdravstvene kulture Srbije

Da Vas podsetimo:  Bolna ispovest majke heroje sa Košara

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime