Prvo su im odlično krenuli državni poslovi, nadovezalo se netransparentno skupljanje novca za fondaciju a, kako se u poslednje vreme čuje, sada šire i privatne poslovi. Zajednički imenitelj za sve ovo je porodica Nikolić, na čelu sa bivšim predsednikom Srbije Tomislavom.
Međutim, on nije jedini koji je u sve ovo uključen, jer u javno-privatnim poslovima je cela porodica, od supruge Dragice, do sina Radomira, aktuelnog gradonačelnika Kragujevca. Osim toga što i dalje živi u državnoj vili na koju inače nema pravo, Nikolić se u poslednje vreme posvetio novom poslu, pored onoga koji obavlja kao prvi čovek Nacionalne kancelarije za saradnju sa Rusijom i Kinom.
Naime, kako je „Blic“ pre nekoliko dana pisao, nekadašnji predsednik Srbije je ušao u posao sa minihidroelektranama, od kojih je jedna već izgrađena na reci Panjici u Arilju, a druga bi trebalo da se gradi.
Izvori „Blica“ navode da su građani zbog divlje gradnje upravo na ovom mestu prijavljivali investitore, ali da inspekcija iz Arilja nije smela da postupi onako kako zakon nalaže.
I to je samo deo priče o Nikolićima.
Penzioner i „volonter“
Nakon što je završio mandat, i iako ima uslov za penziju, Nikolić ipak ostaje „u igri“. Penziju prima, a u Kancelariji za saradnju sa Rusijom i Kinom radi „volonterski“. Međutim, šta tačno, i sa kakvim rezultatima, nije poznato.
Ipak, ono što se zna jeste da je u Kancelariji zaposleno oko 30 ljudi, da su im kancelarije u centru grada, i da je njen prošlogodišnji budžet iznosio oko 50 miliona dinara.
Ono malo što javnost sazna, uglavnom se dešava preko saopštenja koja Kancelarija izdaje, i odnosi se na putovanja i sastanke Tomislava Nikolića u Kini i Rusiji, ali ništa konkretnije od toga.
Život u državnoj vili
Još jedna stvar u vezi sa Tomislav Nikolićem zagolicala je srpsku javnost – kada je umesto da se iseli po prestanku predsedničkog mandata, ostao da živi u državnoj vili u Užičkoj 23 na Dedinju.
I ne samo što i dalje u njoj živi sa suprugom, pored stana koji poseduje u glavnom gradu i kuće u svom rodnom mestu Bajčetini, već je ovaj objekat dok je on u njemu i renoviran, naravno novcem građana Srbije.
Tender je raspisan u drugoj polovini 2017. godine, kojim se tražilo saniranje krovnog pokrivača, podkonstrukcije i unutrašnjosti pomoćnog objekta u ovom kompleksu u vrednosti od nekoliko miliona dinara.
Pre ovog renoviranja, takođe o trošku države, na istom mestu je renoviran i bazen, a plaćeno je i ispitivanje vode.
Posebno treba napomenuti mesečne izdatke za funkcionisanje i održavanje vile od 800 kvadrata, koje u proseku staje oko 5.000 evra.
Fondacija pod velom tajne
Kada je reč o njegovoj najužoj porodici, ni tu nije situacija sjajna, jer i njihovi poslovi svako malo procure u javnost, uglavnom sa nekim problematičnim prizvukom.
On je oduvek pratio fondaciju Nikolićeve supruge Dragice, koja nikada nije obznanila ko su njeni donatori, i tako je od samog početka. Iako je novac skupljan, i iako je korišćen i za neke dobre stvari, tajna oko donatora i iznosa koje su donirali ostala je „zapečaćena“.
Mediji su pisalo da su, recimo, donatori bile firme koje su potom izvodile radove na raznim projektima koje je finansirala upravo Fondacija. Zanimljivo je i da je Fondaciji Dragice Nikolić novac je uplaćivala i Srpska fabrika stakla iz Paraćina, i to u isto vreme dok je državi dugovala pare za struju i gas.
Rad Fondacije svojevremeno je „češljala“ i Agencija za borbu protiv korupcije, ali nalazi nisu poznati. Inače, Fondacija je bila jedan od najvećih investitora kada je Kragujevac u pitanju, grad u kom je gradonačelnik Radomir Nikolić.
Posao za prijateljice
Da od poznastva sa Nikolićima itekako može biti koristi, svedoči i slučaj vlasnice agencije „Rojal turs“ Dragice Pantović, čija agencija posluje sa Skupštinom Srbije.
Upravo ova agencija, čija je vlasnija prijateljica Dragice Nikolić, u dva navrata birana kao najpovoljniji ponuđač za rezervacije i posredovanja u „obezbeđivanju avio-karata i hotelskog smeštaja na službenom putu u inostranstvu, i prevoza u zemlji i održavanja međunarodnih konferencija“.
Međutim, kako je „Blic“ pisao, ovaj posao je „Rojal tursu“ donosio i vrlo dobru zaradu. Naime, izvori „Blica“ su pojašnjavali kako je, ilustracije radi, za putovanje u Strazbur ova agencija ponudila smeštaj po ceni od 162,45 evra za noćenje i doručak, dok je istovremeno na jednom od sajtova za rezervisanje smeštaja stajala ponuda od 90 evra.
Crkva u Bajčetini
Ktitor Crkve svetog Dimitrija u Bajčetini je upravo porodica Nikolić, što je sasvim u redu, da nije otvoreno pitanje od kog novca je finansirana njena izgradnja. Agencija za borbu protiv korupcije je najavljivala da će izgradnja crkve biti predmet provera koje se vrše u okviru praćenja imovine funkcionera.
Tokom više od tri godine gradnje, mediji su samo nagađali koliko koštaju radovi, pa se moglo pročitati da će Crkva Svetog Dimitrija biti podignut za milion evra, a da samo oslikavanje fresaka košta 350.000 evra. Crkvu je osveštao patrijarh Irinej, a izgrađena je u rodnom mestu Tomislava Nikolića.
Nameštanje tendera
Kako je „Blic“ pisao nedavno, gradonačelnik Kragujevca i sin Tomislava Nikolića Radomir, obustavio je tender za održavanje higijene vredne 18 miliona dinara, da bi u pregovaračkom postupku posao dao firmi čiji su vlasnici bliski njegovoj porodici.
Razlog za ovakvo postupanje krije se u činjenici što se neočekivano na raspisanu javnu nabavku javila neočekivana kompanija, koja je poremetila dogovoren „dil“, zbog čega je obustavljen otvoreni postupak da bi ona bila eliminisana iz igre. U zatvorenom postipku posao je, pak, dobila druga firma, koja inače sarađuje sa Nikolićima. Zanimljivo je, međutim, da ta izabrana firma ima samo tri zaposlena.
Izvor: blic.rs
Lopova nam nikada nije falilo. Setaju 2 babe po groblju i citaju sa spomenika mudrosti : gle sta pise, pera peric dobar covek, politicar ? Te ce druga, iju sahranili dva coveka u ovako mali grob !
Вредни људи. Раде, не дангубе. Улепшавају Србију.