Pozdrav iz Sarajeva Srbima u BiH

0
1210

naser oric © AFP 2016Ako Vlada u Sarajevu imenuje Nasera Orića na državnu funkciju, a u isto vreme optužuje Republiku Srpsku i Milorada Dodika da svojim ponašanjem destabilizuju Bosnu, kako se onda zove njihov postupak?

Umesto u zatvor, u fotelju. Za Nasera Orića, ratnog komandanta Vojske BiH i čoveka kome se sudi za pokolj nad Srbima tokom rata u Bosni devedesetih godina, ruka pravde izgleda da je previše kratka.

Naime, Orić je, po pisanju zagrebačkog „Večernjeg lista“ koji izlazi u BiH, imenovan za zamenika savetnika ministra boraca Federacije BiH. Prema informacijama RTRS-a, Orić je „samo“ dobio posao u federalnoj vladi. Angažovan je po ugovoru o delu u Ministarstvu boraca, rekao je prvi čovek ovog ministarstva Salko Bukvarević, demantujući da je Orić imenovan za njegovog savetnika.

Posle dočeka kao „ratnog heroja“, posle prijema kod najviših bošnjačkih zvaničnika i medijskog linča tužioca Mladena Janjića koji je potpisao optužnicu protiv Orića, ratni komandant Bošnjaka sad je još i uhlebljen na račun federalnog budžeta.

Da li je moguće da neko protiv koga se vodi proces za ratne zločine bude imenovan na bilo koje mesto u bilo kojoj vladi u svetu? Ako je bošnjačka strana u BiH htela da na ovaj način Srbima dospe so na na ranu za onih 3.200 Srba ubijenih tokom Orićeve komande u srebreničkom kraju, a za koje niko nije odgovarao, onda je u tome i uspela.

Ako Vlada u Sarajevu istovremeno imenuje Orića na državnu funkciju, a Republiku Srpsku i Milorada Dodika optužuje da svojim ponašanjem destabilizuju Bosnu, kako se onda zove njihov postupak?

Možda je ponašanje Sarajeva i očekivano, ali veoma je čudno da ovo imenovanje nije zasmetalo Srbima u sarajevskoj vlasti. Da se niko nije protiv toga pobunio, makar ne javno. Ko zna, možda su se usudili da bošnjačkim zvaničnicima nasamo šapnu da je Orić za Srbe u BiH sinonim za ratni zločin.

Da Vas podsetimo:  Plate u državama bivše SFRJ: Srbija na četvrtom mestu

Neobjašnjiv je i muk visokog predstavnika u BiH, koji sebe vidi kao svetionik zapadnih demokratskih standarda u BiH. Setimo se da mu je, ne tako davno, zasmetao Dan Republike Srpske — 9. januar. Doduše, sumnja li iko da bi Valentin Incko skočio kao oparen da je, recimo, nekom u Banjaluci palo na pamet da stavi na državne jasle nekog sa mrljom ratnih zločina?

Ipak, da ne grešimo dušu, možda će reakcija ipak stići. Možda će 15. februara, kada BiH bude predavala kandidaturu za pristupanje EU, neko iz te Unije priupitati: „Izvin′te, je li ono u vašoj vladi sedi optužen za ratne zločine što ga onomad Švajcarci strpaše u apsanu, jer je tamo nekad pobio neke ljude, slučajno su to bili Srbi?“ Premda, iskustvo nas uči da su srpske žrtve i prava Srba nešto što briselska birokratija radije ne primećuje.

Orić jeste bio uhapšen po nalogu Haškog tribunala 2003. godine i to po dve optužnice — za individualnu i komandnu odgovornost za ubistvo sedam Srba i nehumano ponašanje prema još 11 civila, ali su obe optužnice povučene godinu dana kasnije. Godine 2006. Tribunal ga je proglasio krivim jer nije „preduzeo odgovarajuće korake“ da svoje podređene spreči da izvrše zločin. Osuđen je na dve godine zatvora. Ali pošto je toliko već odležao u istražnom postupku, odmah po izricanju presude pušten je na slobodu. Naravno, u Sarajevu je dočekan uz pokliče i slavlje.

Tužilaštvo BiH vodi protiv Orića i Sabahudina Muhića proces po optužbi za zločine nad srpskim zarobljenicima 1992. na području Srebrenice i Bratunca.

Podsetimo, premijer Srbije Aleksandar Vučić je na jednoj konferenciji za novinare pročitao izvode iz materijala dostavljenih Tužilaštvu BiH sa svedočenjem, kako je rekao, živog svedoka o tome da je Orić ubijao ljude svojim rukama i na najsuroviji način.

Da Vas podsetimo:  Nije sve u muzici

Rat oružjem u Bosni je završen, ali rat za pravdu trajaće sve dok oni ubijeni Srbi iz sela Kravice, kod Bratunaca, na Božić 1992. i Petrovdan 1993, i oni proterani iz više od 50 srpskih sela u području Srebrenice, ne pod Orićevom komandom nego njegovom rukom, ne dobiju pravdu.

U mitologiji Južnih Slovena po legendi koja vekovima kruži ovim našim prostorima postoji stvorenje koje se zove drekavac. Priča se da žrtve davi u snu, a zbog nepravdi nanetih mu za života urla mešavinom vučjeg zavijanja i dečjeg plača. Veruje se da je ono manifestacija mrtvog mladog čoveka koji posle smrti ne može da nađe svoj mir, pa proganja one koji su mu za života učinili nažao. Ostaje nada da Srbi u BiH neće morati da čekaju da Orića kazni drekavac, nego da će ga stići ovozemaljska pravda.

Brankica Ristić

rs.sputniknews.com

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime