Predsedniče, prestanite da nas volite više od MMF-a

1
1612
Foto: pinterest/Udruženje sindikata vojnih penzionera Srbije

Misije MMF koja ovih dana pregovara sa Vladom Srbije oko novog aranžmana, predložila je da se ukine Zakon o privremenom uređivanju načina isplate penzija. Predsednik Srbije i Predsednica Vlade Srbije su to iskoristili da ponovo manipulišu javnošću i penzionerima Srbije.

Predsednik Srbije, umesto o ukidanju neustavnog i nemoralnog zakona, govori da MMF traži da se „drastično“ povećaju penzije za one koji primaju više od 50 000 dinara.

Kada su penzije smanjivane 22-25%, tada nije bilo „drastično“ a sada bi po njemu uvećanje penzija za procente za koje su smanjene bilo drastično. I, naravno, ponovo govori o „zaštiti najugroženijih“ penzionera, ali kao i uvek na račun „bogatih penzionera“.

MMF svojim predlogom o ukidanju Zakona nije zabranio redovno usklađivanje penzija sa rastom cena na malo. Predsednik Srbije još uvek nije „otkrio“ da se socijalni položaj penzionera sa manjim penzijama može popraviti posebnim socijalnim programima Vlade Srbije koji se ne bi ostvarivali na račun fonda PIO i penzionera koji su po osnovu uplata u PIO ostvarili veće penzije. Istina je da MMF Vladi Srbije nije zabranio sprovođenje ovakvih programa.Predsedniče prestanite da nas volite više od MMF, vratite nam naše penzije!

Predsednica Vlade Srbije u komentarima na predlog MMF pokazuje da uopšte ne razume problem. Ona govori da bi ukidanje Zakona dovelo do smanjivanja penzija za 80% penzionera, što kao Vlada ne želi. Predsednica ne „razume“ da bi ukidanje Zakona trebalo da znači uvećanje svih smanjenih penzija za procenat za koji su od 1.11.2014. godine po Zakonu smanjivane i da to nikako ne znači smanjivanje penzija koje 2014. godine nisu smanjene a koje su u međuvremenu usklađivane sa porastom cena.

Da Vas podsetimo:  Iznenadna hitrost

Predsednica takođe ukidanje Zakona o privremenom uređivanju načina isplate penzija meša sa redovnim usklađivanjima penzija koja su obustavljena 2014. godine, brisanjem člana 80b. Zakona o PIO. Ukidanjem Zakona, MMF ne traži „vraćanje tamo gde smo bili“, kako je razumela Predsednica Vlade Srbije. Predsednica Vlade očigledno ostaje dosledna nameri da godišnje usklađivanje penzija sa rastom cena prikazuje kao delimično vraćanje smanjenih penzija. Još uvek nije razumela da je u isto vreme povećanje penzija jednima i vraćanje smanjenih penzija drugim penzionerima diskriminacija ovih drugih.

Poznato je da MMF nikada od Vlade Srbije nije tražio smanjivanje penzija i da je u svojim izveštajima stalno potencirao da ključne mere finansijske stabilizacije u Srbiji, reforma javnih preduzeća i javne uprave, nisu sprovedene i pored najava.

Činjenica je da deo budžeta Republike Srbije koji se izdvaja za dotaciju obaveza fonda PIO nikada nije prešao 11% BDP. To što se Zakonom o budžetskom sistemu Srbije od 2011. godine doprinosi PIO tretiraju kao budžetski prihodi je neustavno podržavljenje fonda PIO, pljačka imovine fonda i njegovo korišćenje za rešavanje socijalnih problema penzionera.

Očigledno da donošenje Zakona o privremenom uređivanju načina isplate penzija nikada za cilj nije ni imalo finansijsku konsolidaciju fonda PIO, jer stvarnim podacima o uplatama doprinosa zaposlenih nije dokazana tvrdnja nekih ministara da su dotacije fondu PIO od strane budžeta Republike Srbije oko polovine rashoda. Finansijski efekti primene navedenog zakona su minimalni u odnosu na sredstva budžeta koja su neosnovano trošena po drugim osnovima, ili zbog nerada i korupcije nadležnih državnih organa nisu ušla u budžet po osnovu poreza na profit, carine, poreza na ukupno utrošenu a nenaplaćenu električnu energiju, PDV na akciznu i drugu robu koja se prodaje na crno i drugo.

Da Vas podsetimo:  Slobodan Vladušić: Koga briga kojim jezikom pričaju mrvice?

U Udruženju smo posle četvrte godine od donošenja i primene zakona o smanjenju i obustavljanju redovnog usklađivanja penzija shvatili da zakoni i nisu doneti da bi se obezbedila finansijaka stabilnost države nego pre svega da se:

– Pripremi reforma penzionog sistema u kojem država neće biti garant stečenih prava po osnovu uplata u fond PIO;

– Odloži reforma javnog sektora i stvore uslovi za nastavak zapošljavanja stranačkih kadrova u njemu;

– Obezbedi veći profit poslodavcima i investitorima po osnovu manjeg izdvajanja za PIO i

– Podele penzioneri na „bogate“ i siromašne i manipulacijama smanjenjem i minimalnim povećanjima penzija, obezbede glasači za opstajanje aktuelne koalicije na vlasti.

U tom smislu je izvršeno i podržavljenje upravljanja fondom PIO, tako da umesto predstavnika zaposlenih i penzionera, njime većinski upravljaju predstavnici aktuelne vlasti i tako omoguće nastavak pljačke imovine fonda uz učešće Upravnog odbora fonda PIO.

Postupci aktuelne vlasti u vezi produžavanja primene Zakona o privremenom uređivanju načina isplate penzija i ignorisanja odredbi Ustava Srbije i važećeg Zakona o PIO dokazuju da je Udruženje sindikata penzionisanih vojnih lica Srbije opravdano taj problem postavilo u prioritet svog delovanja.

Udruženje je, pored protesta organizovanih u saradnji sa Udruženjem sindikata penzionera Srbije, pokrenulo kampanju Stavimo tačku na pljačku penzionera Srbije sa ciljem upoznavanja oštećenih penzionera sa razmerama pljačke i pokretanjem sudskih postupaka za zaštitu njihovih i prava njihovih naslednika. U kampanju se za sada uključilo preko 200 000 oštećenih penzionera zahtevima fondu PIO za izdavanje uverenja o neisplaćenim delovima penzije i potvrda o načinu isplate penzije u periodu smanjenja. Državnom pravobranilaštvu sa predlogom za mirno rešenje spora obratilo se preko 30 000 oštećenih penzionera a pokrenuto je i nekoliko hiljada parničnih tužbi sa zahtevom naknade pričinjene štete.

Zauzdani i zaustavni Ustavni sud Srbije nas neće sprečiti da dođemo do pravde pred ESLjP i Komitetom za socijalna prava Saveta Evrope u Strazburu. U sklopu kampanje, oštećeni penzioneri će se posle obraćanja Državnom pravobranilaštvu obratiti i Komitetu za socijalna prava saveta Evrope zbog diskriminacije i ugrožavanja socijalnog položaja. Zakonom o privremenom uređivanju načina isplate penzija oštećeno je pored 700 000 penzionera koji imaju penzije veće od 25 000 oštećeno je i preko 100 000 naslednika oštećenih penzionera koji su u međuvremenu preminuli. Njihovi naslednici, stavljanjem prava po osnovu neisplaćenih delova penzije u Rešenje sa ostavinske rasprave, stiču mogućnost da u sudskom postupku traže naknadu štete.

Da Vas podsetimo:  Od pisma do memoranduma: Srbija i EU odavno ugovaraju partnerstvo za litijum

Priprema reforme penzionog sistema u Srbiji i izmena zakona o PIO bez učešća i uvida javnosti i najnovije bahato i manipulativno ponašanje predstavnika aktuelne vlasti prema penzionerima će sigurno biti povod skorom protestu svih penzionera Srbije.

Jovan Tamburić, predsednik

UDRUŽENjE SINDIKATA PENZIONISANIH
VOJNIH LICA SRBIJE

1 KOMENTAR

  1. Da bi premijer(ka) objasnio(la) MMF po pitanju penzija, prvo treba njoj da je jasno šta hoće, drugo, da li joj objasnio mentor ΛV. Njoj nije jasno, ako se ukine njihov nakaradni i polpulistički zakon o otimanju penzija, da će oni koji imaju penziju ispod 25.000 rsd, njima se ništa ne menja. Čarobno povećanje penzija od 7,53% za period od četiri godina, ostaje, ako drugačije vlasti ne izmisle. Ešalon penzionera, kojima se otima penzija, vratili bi se na nivou 2014. godina sa pomenutim povećanjem, a realno mnogo niža od stadašnje. Penzije nisu usklađivane, a troškovi života su porasli 20-30%. Ovo premijer(ka) prenebregava ili ne zna.

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime