Sa Ljubišom Đuričićem o proizvodnji vina u Velikoj Hoči

0
2314
Foto: pixabay.com

Bolji dani za vinogradare i vinare

U okviru vinarije „Hočanska vina“ Đuričić godišnje proizvede 20 000 litara vina. Grožđe gaji na površini od jedan hektar, ali ga otkupljuje i od drugih vinogradara

Vest da će država Srbija da pruži veću podršku vinarima i vinogradarima i da će im pomoći iz sredstava Nacionalnog investicionog plana u dogovoru sa njima, odjeknula je ovih dana. Biće izdvojena i sredstva za razvoj infrastrukture, puteva i objekata koji su u funkciji vinogradarstva i vinarstva. Razmotriće se i mogućnosti administrativnih rasterećenja, boljih uslova prodaje vina na tržištu i drugih olakšica za vinsku industriju. To je bio razlog više za kratak razgovor sa poznatim vinarom Ljubišom Đuričićem iz Velike Hoče. On u okviru porodične vinarije „Hočanska vina d.o.o.“ kao prvom profesionalnom proizvođaču u opštini Orahovac na Kosovu i Metohiji, gaji grožđe na površini od oko jedan hektar, ali sarađuje sa vinogradarima od kojih otkupljuje grožđe, tako da godišnje proizvede 20 000 litara vina. Njegova porodica je uključena u posao oko vina, ima jednog stalno zaposlenog radnika, a često angažuje i mladu radnu snagu iz Velike Hoče.

-Jutros sam bio u vinogradu i veoma sam zadovoljan stanjem grožđa s obzirom da se puno kolega žale na rod i kvalitet. Ja očekujem jako dobru berbu. Imam distributera za sever Kosova i tu sam zastupljen u svim dobrim restoranima kao i marketima. Imam distributera i u Beogradu i vina su konačno zastupljena i u velikim sistemima na pojedinim lokacijama u Beogradu i Novom Sadu ( Tempo, Maksi, Univereksport), kaže Đuričić. On u okviru svoje vinarije gaji „vranac“ za proizvodnju crvenog vina, „game“ za proizvodnju rozea, a počeo je da gaji i belo grožđe domaću „smederevku“ radi proizvodnje belog vina. -Sarađujem sa nekoliko naših crkava u Zapadnoj Evropi, tako da se moja vina mogu pronaći i u: Frankfurtu, Strazburu, Briselu, Antverpenu, Cirihu, Vilingenu, Utrehtu…

Da Vas podsetimo:  Stari srpski ratnik iz Stalaća: Nikada nisam bio srećniji k’o taj dan kada oslobodismo Kosovo

Vina ovog istaknutog proizvođača iz Velike Hoče poznata su kao brend pod nazivom „Duša Metohije“ i pod tim imenom su se pojavila čak i na Kineskom zidu. Trećinu svojih vina Đuričić proda na severu Kosova i Metohije, trećinu centralnoj Srbiji a trećina ide za izvoz. Da podsetimo, u Velikoj Hoči se tradicionalno gaji grožđe i prave vina. Svaka porodica ima svoj vinograd. Tako je bilo pre rata 1999. godine a tako je i danas posle obnove vinograda. Porodica Đuričić je do rata proizvodila vino samo za svoje potrebe. Sa ocem Andrijom, Ljubiša je od detinjstva uzgajao vinovu lozu. Neki su vinogradi propali posle NATO – bombardovanja, a neki, koji su udaljeni, ostali su zapušteni jer se nije smelo da radi u njima. Ljubišin otac je do rata grožđe prodavao kombinatu PKB „ORVIN“ u Orahovcu. Danas Ljubiša gazduje vinarijom „Hočanska vina“ i prepoznatljiv je po brendu „Duša Metohije“. Pored ovog vina Đuričić je proizveo i vino sa etiketom „ Letalon noir” namenjeno inostranom tržištu. Francuski naziv je vezan za crnog konja, vranca, što dolazi od sorte crnog grožđa „vranac”. Ovo vino se pridružilo „Duši Metohije” i to je vino dospelo do tržišta u Prištini, Sarajevu, a već je i u Milanu prodato 200 boca. Na jednom sajmu vina u Beogradu ovo vino je i nagrađeno zlatnom medaljom.

*Legenda: Đričić u vinogradu u Velikoj Hoči

S. Đukić

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime