Prema Zakonu o elektronskim medijima, aktuelni Savet Regulatornog tela za elektronske medije mora da bude zamenjen do 4. novembra. Rok za pokretanje procedure njihove smene istekao juče, 4. avgusta
I pored zakonske odredbe koja predviđa da skupštinski Odbor za kulturu i informisanje treba do 4. avgusta da pokrene proceduru za izbor novih članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM), to nije učinjeno.
Kada će konkurs biti raspisan, nismo uspeli da saznamo, jer nam iz Odbora na to pitanje nisu odgovorili.
U Skupštini – niko ništa ne zna
Novi Zakon o elektronskim medijima (ZEM) predviđa da aktuelni saziv Saveta REM-a mora da bude zamenjen u roku od godinu dana od dana stupanja novog zakona na snagu. S obzirom na to da je ZEM počeo da se primenjuje 4. novembra 2023, novi članovi Saveta morali bi da budu izabrani do 4. novembra ove godine.
Prema zakonu, javni poziv za predlaganje kandidata za članove Saveta REM-a raspisuje odbor Narodne skupštine nadležan za informisanje (u ovom slučaju Odbor za kulturu i informisanje) i to najranije šest meseci, a najkasnije tri meseca pre prestanka mandata člana Saveta. To znači da je krajnji rok za raspisivanje konkursa istekao juče, u nedelju 4. avgusta.
Međutim, Odbor se dosad nije sastajao po ovom pitanju, a prema kalendaru događaja na skupštinskom sajtu, ni sledeće nedelje nema najavljenih sednica Odbora za kulturu i informisanje.
Članovi Odbora poslednji put su zasedali 24. jula, kada su razgovarali o povećanju pretplate za javni medijski servis.
Nevena Đurić, predsednica Odbora i poslanica iz poslaničke grupe Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane, nije odgovorila na naše pitanje kada će Odbor za kulturu i informisanje objaviti javni poziv za izbor novih članova Saveta REM-a.
Cenzolovka se obratila i članovima Odbora iz redova opozicije – dr Zoranu Lutovcu (Demokratska stranka) i Radomiru Lazoviću (Zeleno-levi front – Ne davimo Beograd). Lutovac nam je najpre rekao da nije informisan, da bi nam kasnije preneo da je njegova poslanička grupa u Skupštini postavila poslaničko pitanje o izboru novih članova Saveta REM-a. Lazović nam nije odgovorio.
Petrović Škero: Zakon se mora primeniti ako se Ustavni sud nije oglasio
Dok u Skupštini niko ništa ne zna o razrešenju aktuelnih članova Saveta REM-a, u Ustavnom sudu razmatra se Inicijativa za pokretanje postupka za ocenu ustavnosti zakona kojim se zahteva razrešenje članova Saveta REM-a. Kako je Cenzolovka pisala, nju su početkom juna podneli članovi Saveta.
Oni su zatražili ocenu ustavnosti odredbe kojom im mandat prestaje 4. novembra 2024. godine, navodeći da se ova zakonska odredba kosi sa četiri člana Ustava Republike Srbije.
Članovima Saveta REM-a smeta što im se skraćuje mandat i time „uskraćuje vršenje javne funkcije pod jednakim uslovima”. Takođe, tvrde da nije jasno objašnjen opšti interes koji opravdava njihovu smenu.
Iz odeljenja za odnose s javnošću Ustavnog suda do objavljivanja ovog teksta nisu nam odgovorili da li je i kakva odluka doneta u vezi sa ovom Inicijativom.
U javnosti postavlja pitanje da li podneta Inicijativa članova Saveta REM-a Ustavnom sudu može da odloži primenu ZEM-a i raspisivanje konkursa za izbor novih članova Saveta Regulatora.
Vida Petrović Škero, bivša predsednica Vrhovnog suda Srbije, za Cenzolovku kaže da ukoliko Ustavni sud nije doneo odluku, odnosno privremenu meru kojom zaustavlja primenu sporne odredbe do donošenja konačne odluke, onda se zakon mora primeniti.
„Meni nije poznato da je takva odluka doneta, tako da bi Odbor morao da postupa po zakonu. Ali, apsolutno ne bi bio prvi put da se kod nas ne poštuju rokovi propisani zakonima. U pitanju su striktni rokovi koji moraju da se poštuju, a praksa je da za kršenje rokova nema nikakvih posledica po onog ko ih ne poštuje“, kaže Petrović Škero.
U slučaju da Ustavni sud usvoji Inicijativu, nakon što budu izabrani novi članovi Saveta REM-a, taj izbor ne bi bio zakonski validan, a sporna odredba bi morala da se uskladi sa Ustavom Srbije, pojašnjava Petrović Škero.
Izigravanje kompromisa?
Podsetimo, sada sporni član ZEM-a o smeni trenutnih članova Saveta REM-a bio je plod kompromisa učesnika u procesu izrade zakona, koji je postignut tik pred samo usvajanje zakona u Skupštini.
Medijska strategija i Akcioni plan za njeno sprovođenje, predvideli su da se nakon usvajanja izmena Zakona o elektronskim medijima izabere novi sastav Saveta REM-a, na čemu su insistirala novinarska udruženja i predstavnici medijske zajednice, dok je Vlada Srbije odbacila taj predlog.
U samom finišu usvajanja zakona napravljen je kompromis, kada je na inicijativu OEBS-a organizovan hitan sastanak Vlade Srbije, gde je odlučeno da se „reset” primeni, ali sa odloženim dejstvom na godinu dana.
Kako je Cenzolovka pisala, Ministarstvo i Vlada Srbije su tvrdili da član o smeni članova Saveta REM-a nije u skladu sa Ustavom, i nije bilo isključeno da se ovo rešenje nađe i pred Ustavnim sudom, što se sada i desilo.
Rade Veljanovski, član Radne grupe za izradu ZEM-a i profesor u penziji Fakulteta političkih nauka u Beogradu, rekao je tada za Cenzolovku da nije tačno da je ta odredba u suprotnosti sa Ustavom i postavio pitanje odgovornosti za sve državne organe koji su učestvovali u pisanju Medijske strategije, a bilo ih je oko 15, budući da tada taj član niko nije osporio.