Slučaj bugarskog tajkuna: Srbija azil za lice sa poternice?

0
1003

Srbija već dve godine ne reaguje na zahtev Bugarske da izruči državljanina te zemlje, biznismena Cvetana Vasileva, koji se nalazi na crvenoj Interpolovoj poternici. Vasilev živi u Srbiji od 2014, a protiv njega se u Bugarskoj vodi postupak zbog sumnje da je proneverio novac i doprineo najvećoj bankarskoj krizi u toj zemlji.

vasilev
Cvetan Vasilev

Ministarstvo pravde Bugarske je još 19. septembra 2014. uputilo srpskom Ministarstvu pravde zahtev za izručenje Vasileva. Taj postupak međutim do danas nije okončan, a neobično je i to što mu nije određen ekstradicioni pritvor, već mu je samo oduzet pasoš uz zabranu napuštanja Srbije.

Na postupak, po svemu sudeći, nije uticalo ni to što se bugarski tužilac početkom godine žalio Savetu Evrope zbog nedostatka povratnih informacija iz Srbije u vezi s postupkom izručenja.

Pitanje izručenja Vasileva Bugarskoj postavio je i bugarski predsednik Rosen Plevneliev prilikom susreta s predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem u martu prošle godine. Bugarski predsednik tada je rekao da je uveren da će Vasilev uskoro biti izručen i da ne smatra da će odlaganje izručenja poremetiti odnose dve zemlje.

U međuvremenu Vasilev je trazio azil u Srbiji, pa je drugi sudski postupak povodom zahteva Bugraske za izručenje praktično na pauzi. Odluku o azilu sve vreme čeka na slobodi.

Vasilev je deset dana pre raspisivanja poternice 28. jula 2014. pobegao iz Bugarske u Srbiju, gde je već imao posao, pošto je 2012. postao vlasnik Srpske fabrike stakla iz Paraćina.

Veza u državnom vrhu Srbije štiti Vasileva od izručenja?

U martu 2015. Viši sud u Beogradu donosi rešenje da se Vasilev izruči Bugarskoj, ali je izručenje odložila njegova žalba Apelacionom sudu. Tri dana kasnije predmet je vraćen Višem sudu na odlučivanje, pošto je Apelacioni sud prihvatio žalbu Vasileva. U obrazloženju je Apelacioni sud između ostalog naveo da Viši sud nije ispitao navode i dokaze odbrane Vasileva koji tvrdi da je postupak protiv njega u Bugarskoj deo političkog progona.

Da Vas podsetimo:  Vučić priznao ono na šta Vojni sindikat Srbije upozorava godinama
Ko je Vasilev i zašto postupak za izručenje traje više od dve godine

Vasilev je na Forbsovoj listi bio rangiran kao drugi najmoćniji Bugarin, a ogromnu imovinu je, prema navodima bugarskih novinara, stekao zahvaljujući bliskim vezama s vladajućim strukturama u Bugarskoj u dužem periodu.

Korpbanka, čiji je Vasilev vlasnik, je zbog malverzacija upala u krizu, a u junu 2014. kontrolu nad njom preuzela je Narodna banka Bugarske. Blokirani su računi s više od 3,7 milijardi dolara, a Vasilev je optužen za proneveru u iznosu većem od sto miliona evra.

Poslednje informacije o ovom postupku mediji prenose u martu ove godine, kada je održano saslušanje Vasileva pred Višim sudom u postupku za izručenje Bugarskoj.

On je tada brojnim novinarima, uključujući bugarske medije, rekao da su optužbe protiv njega montirane i lažne.

„Negiram optužnicu. Već godinu i po dana se izjašnjavam isto, da je to bio tipičan napad prevaranata, dobro politički motivisan i podržan od svih bugarskih institucija, a posebno od strane Tužilaštva“, rekao je Vasilev koji sada čeka odluku o azilu u Srbiji.

Mediji u Srbiji Vasileva su dovodili u vezu s kabinetom predsednika Srbije Tomislava Nikolića, koji je negirao “lične kontakte” s bugarskim biznismenom.

„Tog čoveka sam video dva ili tri puta, ali i dalje smatram da je to bila izvandredna investicija i da takve investicije treba pospešivati, a to kako se ljudi ponašaju u svojoj državi to je stvar te države. Srbija brine o tome da neko ne načini kriminal u Srbiji”, rekao je Nikolić.

Dodatnu sumnju je podstakla informacija koju su objavili mediji u Srbiji, među kojima Blic, o tome da je Vasilev 2014. uplatio fondaciji Dragice Nikolić, supruge predsednika Srbije, donaciju od 1,2 miliona dinara. Istovremeno je Srpska fabrika stakla beležila sve veća dugovanja, pre svega prema Javnom preduzeću Srbijagas za neplaćen gas.

Zoran Živković: Srbija postaje sigurna kuća za kriminalce

Lider Nove stranke Zoran Živković uputio je 19. decembra ove godine poslanička pitanja premijeru Vučiću u vezi sa slučajem Cvetana Vasileva.

Živković je između ostalog tražio odgovor na pitanja “koji su to bezbednosni, diplomatski, ekonomski ili drugi razlozi koji sprečavaju Vladu Srbije i njene nadležne organe da postupe shodno domaćim i međunarodnim propisima”, zbog neizručenja Vasileva.

Živković za Insajder.net kaže da nikakav odgovor nije dobio.

“Čovek je optužen za krivično delo prevare, zloupotrebe položaja. Bio je na čelu banke koja je imala povlašćen položaj u državi, a nakon toga je masu novca ukrao. To je ono što piše u optužnici. Nije na meni, niti bilo kome u Srbiji, da procenjuje da li je ta optužnica validna ili ne. Naše je da izručimo lice koje se traži po crvenoj poternici Interpola.”

Živković kaže da su nadležni organi Srbije dužni da ispitaju da li ima osnova da se Vasilevu dodeli politički azil, ali je siguran da će mu u Bugarskoj, koja je članica Evropske unije, biti omogućeno fer suđenje.

“Ako mi ne izručujemo čoveka za kog nadležni organi države u kojoj živi tvrde da je kriminalac, a to je država koja je članica Evropske unije, onda mi postajemo sigurna kuća za kriminalce. Status sigurne kuće za kriminalce znači da onaj ko drži do poštovanja prava, ko brine za svoju čast, neće sarađivati s takvom državom. Time gubimo investitore i urušavamo ionako ne baš sjajan imidž u Evropi”, kaže Živković.

Vasilev vlasnik paraćinske Staklare

Cvetan Vasilev u Srbiji postaje poznat široj javnosti 2012. kada je predstavljen kao veliki investitor i novi vlasnik Srpske fabrike stakla u Paraćinu.

Staklara je Bugarima, za pet godina prodata dva puta, a oba puta se kao kupac pojavljuje ista firma. Prvo ju je na tenderu 2006. kupila firma Rubin iz bugarskog Plevena, i to za samo 100.000 evra.

Vlasnik nije ispunio obaveze iz kupoprodajnog ugovora, peći su gašene jedna po jedna, proizvodnja je drastično smanjena, a bilo je i krivičnih prijava zbog finansijskih malverzacija. Godine 2009. većinski vlasnik Staklare postalo je javno preduzeće Srbijagas zbog neplaćenih dugova za gas.

Rukovodstvo Srbijagasa saopštava 2012. da je našlo perspektivnog kupca i najavljuje svetsku budućnost za Staklaru. Novi vlasnik od marta te godine je konzorcijum koji čine Korporativna trgovinska banka iz Sofije, kao garant, bugarska firma Glass Industry i ponovo Rubin iz Plevena.

Paket od 63 odsto akcija prodat je ovom konzorcijumu za 35 miliona evra.

Ugovor o prodaji staklare s direktorom Srbijagasa Dušanom Bajatovićem potpisao je Cvetan Vasilev, kao predsednik Nadzornog odbora bugarske banke koja je bila garant posla.

Već 2015. Staklari ponovo preti isključenje struje i gasa zbog neplaćenih računa, a radnici su najvaljivali štrajkove na auto-putu. Zbog lošeg stanja u Staklari Vasileva javno kritikuje premijer Vučić.

“Neću da dozvolim da poslodavci, čelnici, rukovodioci lepo žive po vračarskim kafićima, da uživaju kao kraljevi, a da država propada”, rekao je Vučić.

Protiv Vasileva se u tom trenutku uveliko vodio postupak izručenja Bugarskoj, ali mu nije određen ekstradicioni pritvor dok su mediji pisali o tome da živi u luksuznom beogradskom hotelu.

Vasilev, prema saznanjima Novosti, u septembru prošle godine šalje pismo premijeru Srbije u kom obećava da će vratiti Srpsku fabriku stakla državi i tako konvertovati svoje dugove.

Prema podacima zvaničnih registara, bugarske firme su i dalje vlasnici Staklare.

www.insajder.net

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime