Sigurno ste bar jednom tokom razgovora sa više ljudi o nasilju nad ženama čuli pitanje: „A šta ćemo sa nasiljem nad muškarcima?“ i pomislili kako to ne da nije argument, jer jedno ne isključuje drugo, već i sramno relativizovanje gorućeg problema koji svake godine odnosi desetine ženskih života. E, pa, izgleda da se tom logikom vodi i Ministarstvo pravde koje je danas, na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, rešilo da podeli plakat sa porukom koja sama po sebi najbolje opisuje koliko ne shvatamo ozbiljno ovaj probem.
Statistika Ministarstva pravde je poražavajuća, i navodi da je od početka godine u Srbiji kao posledica nasilja u porodici stradalo 30 žena, a u proteklih deset godina više od 350 žena. Podaci pokazuju da je svaka treća žena u Srbiji prebijena ili je doživela neki od osnovnih oblika nasilja, a skoro 95 odsto ubijenih žena nije se obratilo za pomoć institucijama. Ipak, ništa od toga nije bilo dovoljno da Ministarstvo navede da na današnji dan zaista stave akcenat na nasilje nad ženama – već su rešili da pošalju nešto drugačiju poruku.
Slogan kojim je Ministarstvo rešilo da obeleži današnji dan sam po sebi nije pogrešan jer nasilje zaista ne bira ni godine ni pol – ono što jeste problematično je povod kojim je ova poruka poslata. A povod je borba protiv nasilja nad ženama i to u jednoj maloj patrijahalnoj zemlji u kojoj je i dalje opšteprihvaćeno da je okej lupiti ženi šamar ako „nije slušala“ ili ako prosto iznervira muškarca. U Srbiji, gde ćete ispod svakog teksta o ženi koja je obukla kratku suknju ili dekolte videti brdo komentara „ovo bih ja kaišem“ ili „ovo treba prevaspitati batinama“. I gde je i dalje normalno da žrtvama nasilja govorimo kako su same krive i kako je trebalo da paze šta pričaju, kako se oblače ili ponašaju.
tekst plakata ministarstva pravde koji narodna poslanica deli na međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. 🙄 pic.twitter.com/ky4krr1qnb
— AstroG (@Astr0G) November 25, 2018
U jednoj takvoj zemlji, u kojoj čak ni prijavljivanje nasilnika policiji ne donosi nikakvu sigurnost, sigurno postoji hiljadu i jedan adekvatniji slogan za Međunarodni dan nasilja nad ženama od „Nasilje ne zna za godine i pol“.
Ova poruka više zvuči kao jedan potpuno mlak slogan koji će smisliti neko ko želi da deluje kao da podržava borbu potiv naslja nad ženama, ali ipak, znate – ne želi da iznervira prosečnog patrijahalnog Srbendu koji rekreatvno tuče ženu četvrtkom uveče ako Zvezda izgubi, pa je neraspoložen. Poruka kojom je samo još jednom dato do znanja da ovaj problem niko ne shata ozbiljno i da se čak i oni koji bi trebalo da ga najbolje razumeju zapravo samo šalju u etar brdo opštih mesta.
Naravno da nasilje ne zna za godine niti pol. I naravno da je svaka vrsta nasilja loša i da se protiv toga moramo boriti. Ali, ljudi, danas je Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama – zar bi bilo baš toliko teško i strašno da smo ga zapravo posvetili borbi pritiv nasilja nad… Pa, ženama?
Kome se obratiti za pomoć
Gostujući u Dnevniku RTS-a, koordinatorka „Sigurne kuće“ Vesna Stanojević rekla je da je Srbija jedna od retkih zemalja u regionu koje nemaju nacionalni SOS telefon „zbog manjkavosti raspisanih konkursa“. Srećom, Autonomni Ženski Centar uspostavio je besplatnu liniju za žene sa iskustvom nasilja u porodici ili partnerskom odnosu.
Na SOS telefonu kao i u individualnim konsultacijama rade specijalno edukovane konsultantkinje za rad sa ženama koje su preživele traumu muškog nasilja i imaju višegodišnje iskustvo u ovoj oblasti. Podrška ženama kroz konsultacije ima za cilj osnaživanje žena da izađu iz situacije nasilja. Razgovori na SOS telefonu mogu biti anonimni. Ukoliko je vama ili nekom koga znate potrebna ova vrsta pomoći, radnim danima od 10 do 20h možete pozvati SOS telefon 0800 100 007 – ne čekajte.
Stefan Milenković
Izvor: Noizz.rs