SREBRENICA U FOKUSU

0
52
foto:http://www.nspm.rs/

Opet Srebrenica i opet neke nove istine. Ovaj put niko drugi nego bivši američki ambasador i diplomata u Srbiji Vilijam Montgomeri koji je 1995. godine bio ambasador u Bugarskoj koji je u RTS1 u jutarnjem pogramu 24.12.2024. dao inervju. On misli da je riječ genocid veoma teška riječ i da se ona može odnositi na Ruandu gdje su ubijeni muškarci, djeca, žene, svi, a ono što se desilo u Srebrenici je strašan zločin i da se predsjednik Srbije Vučić izvinio za taj zločin. Nazvati to genocidom je veoma nategnuto i nerazumno, radi se o užasnom ratnom zločinu, izjavio je ambasador Montgomeri. Nerazumno je to pitanje postavljeno u UN kao rezolucija. Imamo sad rezoluciju o Srebrenici i rezoluciju o Jasenovcu koje su bile u Ujediljenim Nacijama. To je vraćanje u prošlost. Vi ste u Vašoj knjizi “Kada ovacije utihnu” izjavili da je Dejtonski projekat neuspio projekat. Još svijet nema rješenje za BiH. Najbolje je bilo da su u BiH bila tri entiteta. Te tri zajednice ne mogu ni o čemu da se dogovore, a prošlo je već 30 godina. Ne može se preslikati društvo iz Sjediljenih Država u BiH, jer je u BiH etničko pitanje veoma važno.

Na ove izjave Montgomerija naišla je osuda medija iz Federacije od Slobodne Bosne, Istraga.ba, Bošljaci.net, Avaz. Tvrdnje američkog ambasadora za te medije su problematične i mogu se shvatiti kao istorijski revizionizam. Dalje ga prozivaju što je iznio stav da je u Dejtonu napravljena greška što nisu formirana tri umjesto dva entiteta i što on insistira na etničkom principu rješavanja problema u BiH. Pred Srebrenicom su novi izazovi, kada u 2025. godini ide 30 godina od Dejtona pa 30 godina obilježavanja stradanja kako kod Bošnjaka tako i Srba pa 33 godine postojanja Republike Srpske. Već sam pisao o tome da je Srebrenica izdani grad, da u njoj sada živi 10% od predratnog broja stanovništa, da pravde još nema, a istina se polako nadzire. Da su Srbi žrtve tog istorijskog projekta zvani Srebrenica i da su dobili preko 1000 godina zatvora, a sa druge strane pravde za stradanja Srba u Srebrenici nema. Istina je da samo oni koji su dobili koncesije na rude olova i cinka skidaju kajmak, a sve drugo je tišina i mrak. Kako reče advokat Petronijević da je američki diplomata Majer 1995. godine bio jedan od članova međunarodne komisije za istraživanje stradanja u srebreničkoj regiji na čijem čelu se nalazio poznati stručnjak za pitanje genocida Gideon Grajf. Zato stavovi Montgomerija i Majera bacaju novo svjetlo na istinu o tim dešavanjima u i oko Srebrenice 1995. god. Majer je svoje mišljenje iznio i u konačnom izvještaju nezavisne međunarodne komisije. Očekujem da se oglase i zvaničnici iz Memorijalnog centra Srebrenice i Majke Srebrenice po ovim stavovima američkog ambasadora. Pošto sudbina BiH zavisi od svih ovih nerazjašnjenih odnosa, a Srebrenica je jedno od otvorenih pitanja treba što prije prihvatiti istinu i etničke principe specifičnosti ove zemlje. Nema BiH ako nema Republike Srpske, a ako Bošnjaci shvate da je Republika Srpska i njihova domovina, onda će budućnost biti svjetlija za sve u ovoj zemlji od Srebrenice do Balja Luke. Da je ovakva BiH nemoguća država pokazuju i činjenice o pravima Srba u Federaciji. Tamo su Srbi nacionalna manjina, gotovo da ne postoje i da ih je sve manje u tom entitetu. Da Srbi postave neku svoju ploču u Federaciji ili da imaju neki trg ili ulicu je nemoguća stvar, a pogledajte Podrinje kako je memorizovano bošnjačkim obilježjima i spomenicima. Niko to ne skrnavi niti uništava za razliku od Federacije BiH.

Da Vas podsetimo:  Evropa kreće oštro na Beograd! Šta Srbiju sada čeka

Srebrenica je izdani grad jer su je izdali bošnjački političari i oprali toliko novca da se mogao napraviti jedan novi grad i zadnji lokalni izbori to potvrđuju da je zainteresovanost Bošnjaka za Srebrenicom sve manja, jer su dobili bez bojkota izbora samo 6 odbornika za razliku od Srba koji imaju 15. Tako iz godine u godinu lažne priče o dešavanjima u i oko Srebrenice blijede, a Srbi čekaju svoju istinu i pravdu.
Pavlović dr Radomir

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime