Stanje u srpskim porodilištima je alarmantno, većina žena porođaj vidi kao stresno iskustvo

1
93

Ako želite da vidite budućnost jedne zemlje – uđite u porodilište.

– Stanje u srpskim porodilištima je jednako alarmantno kao i demografska katastrofa koja preti da ćemo za 200 godina izumreti kao narod. U ovakvim okolnostima vlast je budžet projektovala sa 840 miliona evra projektnih zajmova za Nacionalni fudbalski stadion i za Centar za specijalne izložbe, kao projektima od nacionalnog značaja, dok je čitav budžet Ministarstva zdravlja trostruko manji od ovog iznosa i u njemu nema razdela koji se odnosi na izgradnju ili obnovu ijednog porodilišta u Srbiji ili bilo kog projekta usmerenog na stvaranje uslova za zaustavljanje demografskog kolapsa – kaže prof. dr Tamara Milenković Kerković, narodna poslanica i potpredsednica Dveri.

Od 2011. godine Srbija je izgubila više od pola miliona ljudi, svake godine po 30.000, a do 2050. godine Srbija će imati 2 miliona stanovnika manje. U 2020. godini, prema Republičkom zavodu za statistiku, broj živorođene dece po prvi put je pao ispod 62.000, dok je u istoj godini broj umrlih nadmašio broj rođenih za 55.000.

Foto: Shutterstock/Circlephoto

U isto vreme svedoci smo strašnog stanja koje se odnosi kako na fizičke uslove, smeštaj, ishranu, tako i na negu trudnica i porodilja. Svedočenja žena su potresna i daju sliku o kompletnom stanju u društvu, od akušerskog nasilja, neadekvatne ishrane, do smrtnosti beba i nemara. Povodom problema krađe beba iz porodilišta, i pored otvaranja tog pitanja, nema ni jednog rešenog slučaja, kao ni individualizovanja odgovornosti.

Većina žena u Srbiji porođaj vidi kao stresno iskustvo, a status žene u porodilištu se doslovno graniči da zlostavljanjem i dehumanizacijom. Prema istraživanju izvršenom 2019. godine, u kojem je učestvovalo 12.000 žena (portal Bebac), najveće nezadovoljstvo je tretmanom koji se dobija pre i nakon porođaja kada je briga najpotrebnija.

Da Vas podsetimo:  O NEZAVISNOSTI SRBIJE

Prema podacima iz istraživanja 30% mama, tj. svaka treća, nije dobila važne informacije o svom stanju ni o stanju svoje bebe nakon porođaja, 44% mama izađe iz porodilišta a da nisu u potpunosti savladale dojenje bez uključivanja dohrane, a čak 11% mladih majki zbog ovakvog tretmana ne želi drugo dete.

Pored toga, regionalne razlike utiču i na stanje u porodilištima, pa je najveće zadovoljstvo porodilištima u Beogradu i u Vojvodini, dok su porodilišta u južnoj i istočnoj Srbiji – posebno u Nišu, Leskovcu, Pirotu i Vranju ocenjena najlošije, a istovremeno se ti delovi Srbije najbrže prazne.

Još jedan ogroman problem je urušen sistem zdravstva i mreža privatnih laboratorija, ginekoloških klinika i porodilišta, koja otvaraju vrata korupciji u zdravstvu. Sa sterilitetom se bori 1/3 parova, a fertilitet mladih je u opadanju.

1 KOMENTAR

  1. Akuserstvo i ginekologija u Srbiji su na nivou kamenog doba. Dovoljno je to znati a porodilusta lice na zel. stanicu, gde se zene tretiraju kao krave …

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime