Donet u Nišu, 1. marta 2025. godine
Mi, studenti i slobodni građani Srbije, sabrani u gradu Nišu, u gradu koji je svedok novih ideja i promena, u gradu koji je kroz vekove raskrsnica istorije, a gde je sloboda uvek nalazila svoj put, donosimo ovaj edikt kojim proglašavamo vrednosti za koje se borimo, kao zavet budućnosti i državi u kojoj želimo da živimo:
I. O SLOBODI Srbija je zemlja slobodnih ljudi. Sloboda nije milost, već osnovno pravo neodvojivo od dostojanstva svakog građanina. Sloboda je temelj našeg demokratskog društva, naših zakona, naše reči i naših misli.
II. O DRŽAVI Država je zajedničko dobro svih njenih građana. Institucije Srbije moraju služiti narodu i biti temelj poverenja, a ne instrument moći pojedinaca. Zalažemo se za državu u kojoj zakon predstavlja vrhovni autoritet i gde politička funkcija znači službu građanima, a ne privilegiju.
III. O PRAVDI Pravda je osnova stabilnog društva. Nezavisno sudstvo, slobodni mediji i institucije moraju delovati po zakonu, a ne pod političkim pritiskom. Jednakost prava mora biti stvarnost za svakog građanina Srbije.
IV – O MLADOSTI Mladi su pokazali da nisu samo naslednici Srbije, već njeni ustavobranitelji. Studenti, kao nosioci ove borbe, čuvaju vrednosti na kojima treba da počiva naše društvo. Mladost Srbije traži sistem zasnovan na trudu i znanju.
V. O DOSTOJANSTVU Zalažemo se za društvo u kojem se poštuje dostojanstvo svakog pojedinca. Dostojanstvo podrazumeva da nijedna osoba ne bude dovedena u položaj poniženja zbog svojih stavova i mišljenja. Srbija u kojoj stručnjaci nisu potcenjeni i gde se znanje vrednuje više od poslušnosti, gde mladi vide nadu u svojoj zemlji.
VI. O ZNANjU Znanje je temelj napretka svakog društva. Tražimo Srbiju koja ulaže u nauku, istraživanje, obrazovanje i kulturu kao prioritete svog razvoja. Univerziteti moraju biti nezavisni centri izvrsnosti, a ne poligoni za kupovinu diploma i političke uticaje.
VII. O SOLIDARNOSTI Putevi naših gradova, od Niša do Novog Sada, od Beograda do Kragujevca, svedoče o snazi narodnog jedinstva. Ova solidarnost, do sada nepoznata sistemima zasnovanim na razdoru, postaje naš zavet i naša snaga, koju ćemo braniti i negovati. Pretvarajući pojedinačne glasove u silu promene, dokazali smo da Srbija nije skup podeljenih interesa, već zajednica građana koji dele viziju budućnosti.
VIII. O BUDUĆNOSTI Neka ovaj edikt bude naša obaveza, naše obećanje jedni drugima – da ćemo graditi državu koja će pripadati svima, u kojoj će svako dete moći da sanja velike snove. Država u kojoj će pravda i sloboda biti jače od bilo kog pojedinca, u kojoj se vlast neće služiti narodom, već će ona služiti narodu.
Hvala vam sto ste objavili STUDENTSKI EDIKT
Sve znacajne medije u regionu pisu o skupu u Nišu i Ediktu, a „najstariji list na Balkanu“ skoro ga uopste ne pominje. Danas je sreda 5 mart, POLITIKA nije ni pomenula STUDENTSKI EDIKT.
Tu vidimo do koje mere je rezim korumpirao medije.
Predpostavljam da ce PINK i HAPPY o Nišu pisati samo pod naslovom „Studenti se tukli i razbijali izloge“.
“Ми,
студенти и слободни грађани Србије, сабрани у граду Нишу, у
граду који је сведок нових идеја и промена, у граду који је кроз
векове раскрсница историје, а где је слобода увек налазила свој
пут, доносимо овај Eдикт којим проглашавамо вредности за које се
боримо, као завет будућности и држави у којој желимо да живимо:…“
Поред наведених осам ( VIII) вредности – “слободе, државе, правде,
младости, достојанства, знања, солидарности, и будућности“- требало
би додати и девету (IX) вредност – ПОРОДИЦУ!
Породица је љубав – “алфа и омега“ горе побројаних вредности
– слободољубља, правдољубља, родољубља, братољаубља… она је
темељна и кровна вредност!
Мало је нејасно како је могуће да су то студенти превидели и
изоставли ПОРОДИЦУ као темељну и кровну вредност, будући
да су сви – “студенти и слободни грађани Србије“ – плод
породичне љубави својих родитеља – ОЦА (мушкарца) и МАЈКЕ
(жене)!?
Ако у “Едикту“ нема места за ПОРОДИЦУ као највишу вредност,
онда је ово све горе наведено само празан прапорац који звечи
и јечи – кукавичије јаје ДЕМОНО-крата.
Без здраве и нормалне породице нема ниједне од горе побројаних
осам (VIII) вредности, посебно не – БУДУЋНОСТИ!
“Едикт“ се може допунити, то не би требало да буде спорно, само
ако постоји добра воља Предлагача.
Осам (VIII) вредности обећава светлу будућност, а девета (IX)
– ПОРОДИЦА – даје потребну и неопходну топлоту (ТОПЛУ ЉУБАВ!),
без које нема живота, већ наступа смрт.
Зато Патријарх Павле каже:
“Ум је светао, али је леден; срце је топло, али је слепо.“
Само у сагласју ума и срца – горе побројане ведности су
оствариве и животворне!