Tehnika poricanja

Vučić i „predsednik “ Tači

2
1124

„Nisam srećan zbog izbora Hašima Tačija, ali to je želja albanske većine“ (1) – izjavio je, Aleksandar Vučić, posebno naglasivši da srpski poslanici nisu glasali za Tačija i da o tome nije bilo nikakvih dogovora sa Beogradom. Učinio je to, ne trepnuvši, samo dan nakon što se Hašim Tači posebno zahvalio poslanicima njegove „Srpske liste“ na tome što su mu svojim glasovima ukazali poverenje i omogućili mu izbor za predsednika Kosova. „Uveravam vas da će to poverenje biti nada i optimizam za Kosovo. Služiću uvek zemlji i građanima Kosova i to svima” (2) – izrekao je tom prilikom trgovac srpskim organima.

hasim taci_Još jednu u nizu svojih drskih laži, koje prosipa sledeći matricu svog manipulativnog delovanja, Vučić je izrekao uprkos činjenici da su dan pre toga albanski mediji objavili da su se u prištinskim prostorijama vladine Kancelarije za KiM susreli Hašim Tači i Marko Đurić (3), i izjave do bestidnosti kompromitovanog “zamenika kosovskog premijera”, Branimira Stojanovića: “Očekujemo da se sprovede i ono što je deo koalicionog sporazuma oko naše zastupljenosti na ključnim mestima. Dobili smo garancije i očekujemo da se to sprovede. (4)

Konkretno, u ovom slučaju primenjena je tzv. “Tehnika poricanja”, ugaoni kamen svih manipulativnih procesa savremenog globalizma, koju je do perfekcije doveo Alister Kembel, koji sada, posle zločinačkog spinovanja tokom bombardovanja Srbije, Iraka, Libije itd., u paketu sa Tonijom Blerom, oblikuje medijske nastupe Aleksandra Vučića. Ali, takođe u paketu sa Blerom, za ista pitanja savetnik je i Hašimu Tačiju. I Ediju Rami. Tek da se zna! (Aleksandru Vučiću, najvećem političkom “zviždaču” protiv korupcije, o gle čuda!, ne smeta evidentni konflikt interesa u ovom slučaju. Naprotiv!)

Suština ove manipulativne tehnike jasna je iz samog naziva, a posebno ljudima koji su primorani da prate sve bolesnije Vučićeve nastupe u medijima. Iako naizled jednostavna, tehnika je vrlo sofisticirana i podrazumeva niz osetljivih operacija, ali i preduslova, ako želite da sve ispadne kako treba i da poruka “poricanja” koju upućujete javnosti bude i prihvaćena. Osnovni (opšti) preduslov je kontrola medija i njihova spremnost da izrečeno “poricanje” ne dovode u pitanje suštinskim argumentima, već da javnost usmere ka afirmaciji, odnosno prihvatanju (setite se satanazacije Srbije u zapadnim medijima pred bombardovanje, koju je inače osmislio upravo Alister Kembel). Taj uslov je u Srbiji itekako ispunjen, a za ostalo tu su profesionalni spin-timovi. Rasvetlićemo ovde ono što je učinjeno u konkretnom slučaju.

Da Vas podsetimo:  Koga nerviraju grafiti „KAD SE VOJSKA NA KOSOVO VRATI…“

Na početku valja istaći da se Vučić odlučio na brzu reakciju “tehnikom poricanja” zato što je, zbog načina na koji je Tači izabran (opširnije o tome kasnije), čak i matematički postalo jasno da su kosovski Srbi, koje on politički kontroliše, bili odlučujući faktor u njegovom izboru. Takva hipoteka svako nije dobra par dana pre raspisivanja izbora.

Dalje, Vučić je poruku “poricanja” uputio uzgredno, kao deo kontakta sa novinarima tokom boravka u Rumi, gde je otvorio pogon francuske kompanije “Hačison”. Dakle, u atmosferi koja suspenduje mogućnost za ozbiljnija analitička pitanja, ili sučeljavanje argumenata i otvara mu prostor da se lako i brzo prebaci na druge teme, što je i učinio. Klasična manipulativna matrica!

Sledeće, mediji pod kontrolom režima imali su gotovo u reč iste izveštaje Vučićevog nastupa o izboru Tačija, što jasno ukazuje da su pisani u jednom centru, a ne u redakcijama. O ostalom delu njegovog boravka u Rumi razlike u izveštavanju su evidentne.

Najzad, dežurni analitičari režima odmah su stupili u dejstvo napadajući “temu” sa raznih strana, ali uvek u istom pravcu relativizacije – da Tačijev izbor, kako god da je izabran (nije to tako važno, jel?!), može biti i koristan za Srbe na Kosovu, čak i za Srbiju. Iako ovakve sramne teze više govore o samim autorima nego o naručiocima, moramo voditi računa da su one sastavni deo kampanje koja treba da omogući prihvatanje Vučićeve poruke “poricanja” u javnosti.

KOLIKO JE OVO VUČIĆEVO “PORICANjE” BILO UVERLjIVO?

Iako nema sumnje da je Vučićeva poruka „poricanja“ poštovala osnovna pravila spin-zanata i da je samo prvi korak u kampanji koja predstoji (nadalje će svi akteri poricati da su glasali za Tačija, kleti se u interese srpske manjine itd.) teško se oteti utisku da je njegov nastup u Rumi, vezano za izbor Tačija, bio ishitren, neizbrušen i pre izraz panike nego nekakve organizovanosti.

Pre svega, kako sam spomenuo na početku, čak i matematički je jasno kako Tači ne bi bio izabran bez poslanika Vučićeve „Srpske liste“. Procedura za izbor tzv. „Predsednika Kosova“ predviđa dvo-trećinsku skupštinsku većinu (80 poslanika) u prva dva kruga glasanja, a ako se ona ne ostvari prostu većinu (61 poslanik) u trećem krugu glasanja. Zbog bojkota opozicije „Skupština Kosova“ nije mogla ostvariti kvorum bez srpskih poslanika. Dakle, da Vučićeva „Srpska lista“ nije htela da Tači bude izabran mogla je da se pridruži opoziciji u bojkotu. Naprotiv, ona je disciplinovano, prisustvom svih njenih poslanika (!!) dala kvorum, kako bi „Skupština“ mogla uopšpte pristupiti izboru, odnosno prvom i drugom krugu glasanja. Potpuno je nebitno da li su i kako oni tada glasali. Dali su kvorum i time otvorili vrata trećeg kruga!

Da Vas podsetimo:  Masovno ubistvo u „Ribnikaru“: Tri meseca kao tri godine

Međutim, u trećem krugu sigurno su glasali „za“ jer bez njihovih glasova Tači ne bi mogao sakupiti 61 glas! Tu nema dileme. To je, uostalom, potvrdio i sam Tači, u govoru nakon izbora, a i ne previše mudri Branislav Stojanović, njegov zamenik izjavom koju smo već spomenuli.

Ali, čak i da nisu glasali, kako tvrdi Vučić, evidentno je da bez prisustva poslanika „Srpske liste“ Tači nije mogao biti izabran. To je činjenica koju će zabeležiti istorija, a verujem i neki budući srpski Sud.

Inače, iako je izjavio da srpski poslanici nisu glasali za Tačija, Vučić je u svom nastupu u Rumi istakao da o tome nije bilo nikakvog dogovora sa Beogradom, te da oni odluke donose po svojoj savesti i u skladu sa svojim interesima. „I u tom smislu ih podržavam“, rekao je premijer. (5)

Ne priznaje li Vučić, ovako izraženim stavom, nezavisnost Kosova? Kako to da Beograd nema uticaja i kontakata sa “Srpskom listom”, grupom neodgovornih, a na novac lakomih pojedinaca, koja je “izabrana” upravo na insistiranje njega i Vulina, i to izbornim marifetlucima, poput promene naziva i sastava izbornih jedinica i sl.? Zar nam lično Vučić u tadašnjoj predizbornoj kampanji nije govorio kako je “Srpska lista” jedini garant interesa srpske države na KiM? Ili je i to zaboravio? I u kakvom izražavanju interesa ih podržava, ako već nisu glasali za Tačija?

Takođe, Vučić nije direktno demantovao ni susret Tačija i Đurića, već je to odbio da komentariše uz opasku kako nije znao da su srpskim novinarima kosovski mediji značajan izvor informacija. Istina, učinio je to sam Đurić, rečima da se nije susreo sa Tačijem u jednom prištinskom restoranu kako su to javili neki prištinski mediji. (6) Ali, šta je sa onima koji su javili da su se susreli u prostorijama Kancelarije za KiM?

Da Vas podsetimo:  SNS, izbori, rezolucija – lažno evropejstvo lažnih patriota

Sve u svemu, Vučić je imao i znatno ubedljivije nastupe, nego taj u Rumi. Bar u delu, kojim je lansirao svoju poruku “poricanja”. Umeo je i bolje da laže. Ali, čak i da je bio u mnogo boljoj formi, teško da bi mu iko poverovao – previše je odmakao u realizaciji koncepta “Nezavisnog Kosova” da bi bilo kakvim “poricanjem” mogao da sakrije svoju izdajničku i sramnu ulogu. Baš kao i Ivica Dačić, koji je prvi čovek koji je sa Tačijem popio kafu u prištinskom kafiću. Tadić se, ipak, “samo” rukovao …

UMESTO ZAKLjUČKA

Evidentno kako je cilj Vučićevog nastupa u Rumi, želja da sakrije svoju nesumnjivu ličnu političku odgovornost za izbor Tačija kao „Predsednika Kosova“. Bar privremeno, dok ne prođu izbori u Srbiji. Zato i kaže da je to „izbor albanske većine“. Ali, sam čin Tačijevog izbora, onoga što se dešavalo u „Skupštini“ i izvan nje, pokazalo je da odluku nije donela albanska većina, već srpska manjina. I to manjina pod njegovom političkom kontrolom. Na taj način propala je velika, potpuno legitimna, prilika da Srbi nečinjenjem uvedu kosovsku paradržavu u dugotrajnu političku nestabilnost i proces samorazaranja, koji bi sam po sebi, u sadašnjem odnosu snaga u svetu, Srbiji vratio njenu južnu pokrajinu bez rata i žrtava.

Omogućavajući izbor Tačija za „Predsednika Kosova“ (čak i da za njega nisu glasali), grupa izdajnika i njihov beogradski politički mentor Šiptarima nisu dali samo srpske zemlje, već i političku stabilnost koju sami po sebi nisu mogli da ostvare. Ako ovo zaborave do izbora, onda građani Srbije i ne zaslužuju bolje nego da ih vodi čovek bez časti, političar bez ideje i izdajnik bez premca…

Dragan Milasinovic

Dragan Milašinović

Fond strateške kulture

_________________________________

Uputnice:

– http://www.blic.rs/vesti/politika/vucic-amerika-spustila-loptu-istragu-o-smrti-otetih-srba-nastavljamo-zajedno/rymx7nd
– http://www.nspm.rs/hronika/pristina-i-pored-bacenog-suzavca-predstavnici-srpske-liste-ostaju-na-zasedanju-kosovske-skupstine-gde-hasim-taci-treba-da-bude-izabran-za-predsednika.html
– isto
– isto
– kao 1.
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2016&mm=02&dd=28&nav_category=640&nav_id=1101684

2 KOMENTARA

  1. Nazalost, cinjenica je da bi to bio daleko od prvog takvog propagandnog zalogaja, i sigurno ne najveci, kojeg bi narod progutao i nastavio do sledeceg kao velika glupa riba. Naravno, bitan deo je medijska manipulacija. A da li narod, barem trenutno, zasluzuje Vucica i njegove, mislim da se odgovor sam namece.

  2. „Omogućavajući izbor Tačija za „Predsednika Kosova“ (čak i da za njega nisu glasali), grupa izdajnika i njihov beogradski politički mentor Šiptarima nisu dali samo srpske zemlje, već i političku stabilnost koju sami po sebi nisu mogli da ostvare. Ako ovo zaborave do izbora, onda građani Srbije i ne zaslužuju bolje nego da ih vodi čovek bez časti, političar bez ideje i izdajnik bez premca…“
    Citiram autora teksta zato što je to suština.

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime