VODU NAŠU NASUŠNU DAJ NAM DANAS…

0
74

Piše: Predrag Rakočević, Štutgart
Već iz naslova su mnogi čitaoci shvatili da je to persiflaža dela teksta „Molitve gospodnje“ nas pravoslavaca. Od naših pradalekih predaka pa do danas molilo se Gospodu da nam da´ hleb naš nasušni kako bi preživeli. Danas je i u Srbiji došlo vreme da se Bogu molimo ne samo za „hleb naš nasušni“, nego uz hleb i za još potrebniju „vodu našu nasušnu“!
Samo pre četiri, pet godina su se i hidrolozi, i biolozi i svi mogući stručnjaci i nestručnjaci, pogotovo političari sa često na brzaka smuvanim i kupljenim diplomama nekakvih visokoškolskih institucija, za koje mnogi Srbi nisi ni znali da postoje, hvalili da je Srbija prebogata -vodom. Sećam se priča naduvanih političara koji su tvrdili da će doći vreme kada će litar pijaće vode koštati više od litra benzina i da će Arapi kod nas stajati u redu, čekajući da kupe njima potrebne količine pijaće vode! Sada, evo, vidimo da se promenom klime koja je zaista nastala, u šta su se uverile i čuvene „neverne Tome“ iz Srbije, počinje da nam nedostaje osnovni elemenat bez koga na planeti – pa naravno ni u Srbiji, ne mogu da prežive ni ljudi, ni životinje, ni biljke svih vrsta. Ukratko- sve što čini život na zemlji. Naravno reč je o pijaćoj vodi. U međuvremenu su već „presoljenija“ i mora i okeani . Nauka tvrdi da se i u tim vodama koje pokrivaju najveći deo planete Zemlje, povećavaju koncentracije soli pa je dobijanje vode za piće iz morskih voda desolinizacijom sve komplikovanije i sve skuplje. A, generalno viđeno -prirodne čiste vode za piće je sve manje. Uz nedostatak tog osnovnog elementa za život -vode, nekontrolisanim, neverovatnim i nikome u toj meri potrebnog priraštaja stanovništva na planeti, potrebno je sve vihe i vode i hrane! Hoće li, kako je još 1974.g. u publikaciji „Granice rasta“ predviđao „Club of Rom“ (Klub iz Rima) uskoro ljudi početi da vode ratove npr. -za vodu? Jer, znamo bez dovoljno vode, neće biti ni hrane! Pomenimo da je susosnivač, decenijama naučni saradnik i koautor publikacija i član kluba bio i Zrenjaninac prof.dr Mihajlo Mesarović, rođen 1929.g. -danas 96 godina star, beogradski student i diplomac. Od 1958.g. prof. Mesarović je bio redovan profesor na više američkih univerziteta.

Prof.dr Mesarović, starija slika iz Vikipedije

Već spočetka ovogodišnjih vrelijih avgustovskih dana nego ikada pre, videli smo snimke na TV programima i čuli priče starosedelaca brdskih predela Srbije koji su nam potvrdili da -neki čak i za poslednjih sedamdesetak godina nisu doživeli da mnoge planinske reke i potoci totalno presuše- pa ni za ljude ni za stoku, a još manje za eventualno zalivanje rastinja, vode -ni kapi! Pratili smo snimke uživo na TV aparatima o mukama i jadikovanjima brdskih stočara na Staroj planini koji nisu mogli da napajanjem spreče pomor više od hiljadu krava i stotine konja- a svi, kojima su se obraćali za pomoć da im se voda doveze u cisternama, su se, danima pravili- ludi! Kažu, tek pred pomor stoke, ali samo na kratko, stiglo je cisternom nešto vode -pa vapaj za pomoć dovoženjem vode traje i dalje.

Dobro, tzv. brdski ili planinski potoci i reke su možda u nekim krajevima Srbije zaista i tokom ranijih leta sa manjim svakodnevnim visokim temperaturama nego ovih dana mogli da smanje dotok vode ili da presuše, ali sada se to vidi i na većim rekama -pa čak i na sve tri Morave i drugim većim vodotokovima. I u njima je sve manje vode. Zato se mnogi naši zemljaci, posebno oni stariji, sa pravom pitaju -šta im je činiti? I dalje opstati u selima i malim gradovima koji su i do sada bili bez imalo dobrih uslova za život ljudi pa je dosta takvih naselja već napušteno -ili bežati u svet? Znamo da brojna sela rapidno gube stanovništvo. Mučiti se i dalje ostajanjem u selima sa dosadašnjim smanjenjem dotoka, ili čak bez pijaće vode, sa nedovoljnim naponom struje, lošim TV i telefonskim vezama, putevima koji propadaju ili ih nema, gašenja ambulati pa i tzv. mesnih kancelarija, prodavnica i mnogo čega drugog šta čini život itd. – sigurno nije rešenje. Ili treba pobeći -ali gde? U veće gradove? U koje? – Tih nekoliko većih su već pretrpani. Gde naći smeštaj, kod koga posao i pod kojim uslovima- i gde naći novac za selidbu? Odgovora- na sva ova pitanja, naravno, niodkud. A seosko stanovništvo je odavno ostarilo da bi masovno, što po priči merodavnih političara čini godišnje begstvom iz Vučićeve i esensesovske Srbije od 50 do 70.000 mladih i obrazovanih, bežalo nekuda u EU u potrazi za „nasušnim i hlebom i i još nasušnojom vodom“? Stručnjaci tvrde da se bez hleba može izdržati i do 30 dana, bez vode jedva 4 do 5 dana!

Da Vas podsetimo:  Dijaspora – najveći investitor u Srbiji!

Međutim, to znamo odavno, nije problem samo vodosnabdevanje brdskih delova istočne ili južne Srbije vodom za piće. Problem imaju skoro svi veći gradovi u Vojvodini. Najdrastičniji primer je Zrenjanin. Muvalo se, planiralo, gradilo i puštalo u pogon nekoliko puta kobajagi „najmodernije postrojenje za dobijanje zdrave i čiste pijaće vode“. Ali, osim „selidbe“ para iz budžeta grada u privatne džepove političara koji su nalazili firme za izgradnju pomenutih postrojenja- uspeha i posle desetak godina muvačine- nigde! Takvih primera je i previše. Ali- kako ono beše- šta činiti kada su stanovnici i Zrenjanina i cele Srbije kratkog pamćenja i još kraće pameti, pa i pored propasti ili ne provođenja u delo mnogih projekata o vodosnabdevanju, o tobožoj izgradnji postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, o izgradnji kanalizacije, izgradnji savremenih deponija za redovno odlaganje smeća, o reciklaži otpada i spaljivanja ostataka koji nisu za reciklažu- da nam reke i jezera, brda i šume sve više ne liče na đubrišta, šta je sa novih seoskim putevima, poboljšanja javnog saobraćaja od manjih gradova i sela ka većim gradovima itd. sve se, uglavnom, završava na predizbornim obećanjima Aleksandra Vučića i njegovih mafijaša“ – A ipak bar 45% u biračke spiskove, verovatno uključujući i sve falsifikate o broju upisanih, još uvek redovno glasaju za njega i njegove mafijaše! Sve ostaje, kao i uvek do sada, na obećanjima. Jedino što je stvarnost to su redovne pljačke vrhuške i njima bliskih mafijaša. Mnogi stručnjaci tvrde da je npr. za rekonstrukciju pruge Novi Sad Kelebija ukrađeno oko 500 miliona dolara, za železničku stanicu Novi Sad, po navodu tužilaštva i pregleda dokumentacije, opljačkano je više od 115 miliona dolara. I tako redom. Sve što se u Srbiji gradilo išlo je tako da se cene izgradnje najmanje utrostruče. Bez obzira da li su se gradili autoputevi, mostovi i drugi javni objekti- kralo se svuda i na svemu na veliko!

Nije nikakvo čudo što neke novine, pa i u Nemačkoj, navode da je od porobljavanja Srbije od AV i njegove SNS partije opljačkano i izneto u inostranstvo od 80 do 100 milijardi dolara! Na člije račune je legao i na šta je potrošen taj silni novac? Uz toliku pljačku režim je, kaže statistika, već zadužio Srbiju sa ukupnih 40 milijardi evra, a treba bar još 30 milijardi zaduženja za jeb..ni, nikom nego samo Vučiću (zbog dodatne pljačke novca?) potreban Expo 2027 i nabavku ratnih aviona „Rafal“ ali i dronova i dalekometnih raketa iz Izraela! Sa toliko opljačkanih i zaduženih para Srbija je mogla (i morala!) da procveta- a ne da neki njeni delovi ostanu i u 21. veku čemer, beda, jad, i pustahije bez ijednog stanovnika! Ali zato, zbog novih vila novopečenih bogataša-pljačkaša naroda izgrađenih na Dedinju u Beogradu, kaže se, ni igla više nema gde da padne! Tu su možda i ogromni, javnosti još i nedovoljno poznati posedi srpskih političara po inostranstvu. Prisetimo se silnih apartmana koje je ministar Mali izgradio u Bugarskoj -sigurno ne od svoje ministarske plate. Da li je sve to od pokrađenih para? Najverovatnije!

Da Vas podsetimo:  Evropska Rezolucija i srpska kriza – kako dalje?

Nedavni veliki požari šuma, vočnjaka, niskog rastinja, njiva i livada u kome su izgorele i brojne kuće nisu se mogli efektivno gasiti zbog nedostsatka bilo kakve vode, pa makar i one iz odstajalih bara! Današnji planeri su očigledno zaboravili ono što su još 1943.g. za vreme okupacije Beograda napravili Nemci- više većih bazena sa „rezervom“ vode koja bi se crpila za gašenje požara jer gradski vodovod nije bio dovoljnog kapaciteta. Stari Beograđani se sećaju tih bazena- npr. u parku na Studentskom trgu, u Takovskoj ulici, kod Kalenićeve pijace kod nekadašnje Državne štamparije, kasnije Jugoštampe i BIGZ-a i na još nekim lokacijama. Svi ti bazeni su zatrpani pedesetig godina prošlog veka. Nemci su verovatno očekivali američko-englesko bombardovanje Beograda, koje je i usledilo o Uskrusu 1944.g. pa i požare važnih zgrada -zato je „rezerva“ vode bila prava preventiva! Na ideju odgovorni, da je Izgradnja takvih, jeftinih i prostih bazena za sakupljanje kišnice, vode od topljenja snegova pa i iz potoka koji zimi funkcionišu po selima bez gradskog vodovoda nisu, očigledno, nikada bili došli. Te za nedaj Bože požara rezervi vode bi pomogle vatrogascima da efektivno gase sve češće požare -bez da vozilima moraju da bilo kakvu vodu dovlače sa daljina i od više desetina kilometara! Ali, osim ideja kojih nema za tako nešto, nema se dovoljno ni novca. Ima ga za sve druge gluposti – kao npr. za milionske honorare u evrima za dernjavu jedne na početku starosti do zla boga silikonizovane urlatroke koja još uvek, po pitanju kvaliteta, samo pokušava da peva na organizovanim skupovima esenslija, Jelene Karleuše. Tu su i drugi pevači i pevačice koje gradovi i opštine, čak i one najsiromašnije, rado angažuju za pokušaje uveseljavanje sve tužnijih stanovnika u nadi da će i tako, porred plaćanja glasova, dodatno iskamčiti još po koji glas. U smislu stare rimske izreke- ustvari tačnijeg prevoda od uobičajeno koji glasi HLEBA I CIRKUSA (Pane et circenses)

Ipak, i pored svih pomenutih nedaća sa vodom i bez nje, ova mafijaška vlada nastavlja projekat dodatnog uništenja Srbije i njenog stanovništva u prelepom Podrinju i Jadarovini. Sa Rio Tintom dogovoreno trovanje Srbadije, zemlje i podzenih i nadzemnih voda, voća i useva, livada i šuma ide planirano dalje i -pored od stručnjaka predstavljene dokumentacije koja dokazuje da je ceo projekat kopanja i prerada litijuma za Srbiju totalno neisplativa. To je nedavno jedan profesor sa Ekonomskog fakulteta u Beogradu javno potvrdio pozivajući se na proračun ekonomskih stručnjaka navodom da se i u projektu „Litijum“ kriju Vučićeve laži o bogaćenju Srbije i o ogromnim zaradama baš kroz od njega lično nimalo stručno negirano moguće trovanje Srbije eksploatacijom- litijuma! „Ako se odbiju svi troškovi koji će najverovatnije pasti na teret Srbije, govorio je profesor, (izgradnja puteva, pruge, dovoda struje itd.) prema zvaničnim navodima Rio Tinta koliko bi dobila Srbija godišnje od njih, tvrde srpski ekonomski stručnjaci, ispada da bi svaki stanovnik Srbije, kada bi oni a ne Vučićevci dobili taj novac, imao neto prihod od oko 3,5 evra, do u idealnom slučaju do po 6 evra po stanovniku. Kod oko 6,5 miliona stanovniku Srbije, računajući i novorođenčad i najstariji deo srpske populacije -znači svi zajedno, bi dobili 22, 7 miliona ili maksimalno do oko 30 miliona evra godišnje! I za to malo para treba uništiti dobar deo Zapadne Srbije“- pitao je pomenuti ekonomista.

Da Vas podsetimo:  Ko sa decom spava…
Reka u Španiji posle Rio Tinta. Foto: Vikipedija

Pri tome od te po AV „enormne zarade“ nije kao minus odbijena dosadašnja vrednost zbog obustava povratske, vočarske i stočarske proizvodnje i porizvodnje žitarica -koje na zatrovanim površinama sigurno više neće biti! Nije računat ni trošak koji bi verovatno pao na teret Srbije za detoksizaciju i revitalizaciju zagađene zemlje, podzemnih i nadzemnih voda, ponovno naseljavanaje odbeglog stanovništva, za lečenje obolelih od trovanja kiselinama, litijumom i drugim u preradi potrebnih hemikalija -itd.itd. .Znači -jedini dobitnici bili bi ancionari-vlasnici Rio Tinta. I, naravno, srpski političari koji su verovatno, po običaju kod dovođenja stranih eksploatatora, dobili „debeli“ mito. A Srbiji bi ostali ogrmni finansijski gubici, čemer i jad višedecenijskog otklanjanja strašnih posledica po prirodu i ljude posle prestajanja kopanja litijuma.
Što je najgore, i pored svih obećanja, Rio Tinta o očuvanju okoline i prirode, eksploatatora koji je svuda po svetu iza sebe ostavljao pustoš i nikada se nije bavio kopanjem i preradom litijuma, najverovatnije bi bile zatrovane i najveće poznate podzemne rezerve najkvalitetnije i najčistije pijaće vode na celoj teritoriji Srbije! Vode nasušne, koja nam već danas nedostataje, a uslovljeno u budućnosti i još sve većih klimatskim promenama, biće je sve manje. Zbog postojeće zagađenosti i zatrovanosti reka kao Dunav, Sava i drugih vodotokova, smanjivaće se potencijal prerade tih voda u pijaću vodu. Naravno, ako to u budućnosti bude bilo tehnički uopšte moguće, u šta se sumnja, kao na primer što se već događalo u „slučaju Zrenjanin.“ Ako bi i bilo napredkom tehnike moguće, onda samo uz ogromne troškove. Preskupom „preradaom“ tih zagađenih svime i svečime voda u pijaću, obistinila bi se nekadašnja predskazivanja „stručnjaka“ da će litar pijaće vode biti skupli od litra benzina!

I sve to bi se dogodilo, po volji čoveka koji je, sudeći po njegovim svakodnevnim tiradama, grdnjama, pretnjama i i pljuvanjima po većem delu sopstvenog naroda preko tzv. „režimskih“ TV stanica, možda psihički već „debelo“ načet. Nije li on očigledno već uobrazio da je, poput francuskok kralja Luja Četrnaestog ON i samo ON i niko drugi DRŽAVA? Tačnije -i bog i vlasnik i države i naroda koje je već skoro doveo na ivicu propasti. I koji, i ta sumnja postoji -jer zašto bi osim „debelih“ provizija, AV kupovao preskupe francuske borbene avione“RAFAL“ i po navodima zapadnih medija i dalekometne dronove i izraelske rakete kao i oružje iz Kine -ako navodno želi mir? Protiv koga će da vodi ratove-
osim možda, što već mesecima čini, protiv stanovnika svoje države? Za to mu nisu potrebni ni“ Rafali“ ni rakete ni dronovi. On već ima svoje falange „crnokapuljaša i crnokošuljaša“, sličnih hitlerovskim SA jedinicama! (SA ili Sturm-Abteilung, na srpskom „jurišni odeljak“ korišćenih za premlaćivanje neistomišljenika i Jevreja, hapšenja , razaranja jevrejskih bogomolja i radnji itd.) Jer u okruženju, osim BiH, Kosmeta i Albanije, koje to još nisu ali će verovatno uskoro postati, sve druge države su člancei NATO pakta , pa napad na jednu državu-članicu automatski prouzrokuje rat celog NATO pakta protiv agresora! Hoće li Vučić možda i na taj način hteti, da na njegov eventualno priželjkivani i planirani početak rata protiv komšija iz okruženja, drugi Natovci umesto AV lično, Srbiji zadaju poslednji smrtonosni udarac? Prisetimo se Hitlera kao dokaz da neko ko je već možda psihički oboleo, može zasta da odradi sve -pa i da uništi sopstvenu i državu i narod! Zašto to ne bi mogao da pokuša i neko -još u ranoj mladosti nazvan hulja? U zemlji Srba i drugih narodnosti, danas je -tako izgleda- zaista sve moguće!

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime