Vršnjačko nasilјe – svakodnevna pojava

1
2162
Foto: patriot.rs

Vršnjačko nasilјe je skoro svakodnevna pojava, ne samo u školama, već i van njih. Neki oblici nasilјa su očigledni, a neke nije tako lako uočiti. Pod nasilјem podrazumevamo svaki oblik ponašanja koje ima za cilј namerno povređivanje i/ili nanošenje bola, kako fizičkog tako i psihičkog. Pored fizičkog nasilјa ili seksualnog zlostavlјanja koji su uočlјiviji oblici nasilјa, izraženi su i drugi oblici nasilјa kao što su ogovaranje, ucenjivanje, materijalno iskorišćavanje, davanje pogrdnih nadimaka…

Svi gore navedeni oblici nasilјa, uglavnom idu kombinovano, odnosno mešaju se vrste nasilјa.
Zlostavlјani pojedinac obično ničim ne izaziva zlostavlјanje, a kada se ono desi, najčešće ne ume da se samostalno izbori sa zlostavlјanjem.
Ali, da bi se ponašanje okarakterisalo kao nasilјe, važno je da pored agresivnosti ispuni i sledeće kriterijume:

-dizbalans moći (nasilnik koristi svoju moć kako bi kontrolisao druge, očuvao popularnost-pokazao se)

– ponavlјa se ili ima tendenciju ponavlјanja.

Često nasilјe nije očigledno, a žrtva nasilјe se plaši dag a prijavi. Zato je bitno da možemo da prepoznamo da se nasilјe dešava kada ono nije očigledno,

Kada pričamo o karakteristikama nasilnika, pre svega moramo primetiti da oni imaju vrlo jaku potrebu da dominiraju nad drugima (da ih potčine svojoj volјi), manipulativni su, uglavnom veoma impulsivni i jako lako se lјute. Važno je reći da ne priznaju autoritet odraslih, bilo da je reč o roditelјima, bilo o nastavnicima, i čak pokazuju agresiju prema njima. Karakteristično je da prosto ,,traže’’ razlog kako bi započeli svađu, svuda vide neprijatelјe i opasnost.

Karakteristike nasilnika:

-lako gube kontrolu
-želјa za moći
-arogantni su
-imaju manjak saosećanja.

Ponekad nasilnici imitiraju ponašanje nekog svog idola, često nekoga iz neposredne okoline koji nasilnim ponašanjem dobija izvesne privilegije ili popularnost. Kod nekih je to odraz straha da bi mogli biti žrtve ako ne budu nasilnici (često se dečaci pridružuju “bandama” koje vrše nasilјe nad drugima da ne bi oni sami bili žrtve nasilјa. Kao članovi osećaju da imaju “leđa”). Čest motiv je pražnjenje agresije koju osećaju prema nekome jačim od njih, čija su žrtva oni bili, pa je onda usmeravaju na slabije od sebe.

Da Vas podsetimo:  Srbija na 53. mestu u svetu po inovacijama

Kada govorimo o pasivnim nasilnicima, to su uglavnom nesigurni, strašlјivi učenici, koji sprovode nasilјe iz straha, kako ne bi i sami postali žrtva nasilјa ili kako bi se dodvorili drugovima i ostali popularni.

Prvu grupu žrtava čine pasivne i podložne, a drugu provokativne.

Što se tiče karakteristika podložnih, kod njih primećujemo pasivnost, submisivnost, izraženu stidlјivost, strašlјivost (neće uzvratiti na fizički napad),na najmanju kritiku, packu ili povišen ton, reagovaće povlačenjem, vrlo često i plačom. Karakterističan je manjak samopouzdanja, usamlјenost u školi-oni obično nemaju dobrog druga. Veoma često žrtve imaju i neki fizički nedostatak (mucanje, razrookost, višak kilograma…), pa nasilnici to zloupotreblјavaju koristeći kao sredstvo za maltretiranje. Obično su i fizički slabiji od nasilnika (dečaci).

Kada govorimo o provokativnim žrtvama, nad njima se vrši nasilјe, jer obično reaguju agresijom na začikavanje i svojim ponašanjem izazivaju negativne reakcije ostalih.
Posebnu grupu čine takozvane: žrtve nasilnici. To su oni koji trpe nasilјe od strane vršnjaka (provokativne žrtve), ali i vrše nasilјe ili nad slabijim ili nad grupom (masovna ubistva na koledžima).

Postoji više razloga zbog kojih neko vrši nasilјe, a neki od najčećih su nedostatak pažnje i lјubavi od roditelјa u detinjstvu, preterana agresivnost roditelјa ili su prosto takvo ponašanje naučili od roditelјa. Čest uzrok je i nedostatak postavlјanja granica deci od strane roditelјa (“raspuštenost”), nepoštovanje bilo kojeg autoriteta. Pored uticaja porodice, bitan je i uticaj društva, medija koji, na neki način, promovišu nasilјe sadržajima u kojima nasilnici nisu kažnjeni, postaju popularni, stiču neke privilegije…

U vršnjačko nasilјe osim nasilnika i osobe(a) koje su zlostavlјane, postoji i niz drugih osoba koje su na neki način uklјučeni. Među njima su:
-asistenti (ne počinju nasilјe, ali se priklјučuju glavnom nasilniku)
-podstrekivači (iako ne učestvuju direktno u nasilјu, podržavaju ga navijanjem, smejanjem…)
-neutralni (oni ne učestvuju niti podržavaju nasilјe, ali ni ne čine ništa kako bi zaštitili zlostavlјanog)
-oni koji direktno brane zlostavlјanog.

Da Vas podsetimo:  Đoković: Da ne dolazim iz Srbije, odavno bi me dizali u nebesa

Roditelјi su takođe uklјučeni u nasilјe. Zanemarivanjem ili nasilјem nad nasilnikom, roditelјi samo otvaraju Pandorinu kutiju. Nastavnici ponekad i sami doprinose nasilјu, favorizovanjem određenih učenika iz svog predmeta, pohvalama tipa ,,ugledajte se na…’’. Dešava se da i nastavnici nekada verbalno vređaju učenike, nazivajući ih pogrdnim nazivima. Kada školski nasilnik vidi da nastavnik, koji bi trebalo da predstavlјa autoritet, to radi, njima se ,,otvara put’’ za zlostavlјanje.

Kako da smanjimo vršnjačko nasilјe?

Odgovor na ovo pitanje nije jednostavan, ali se mogu dati neke smernice koje mogu pomoći u smanjivanju vršnjačkog nasilјa. Šta je potrebno da društvo, a pre svega roditelјi urade:

-izbegavati bračne svađe, porodične razmirice i pokazivanje nasilјa pred decom
-nemojte tući i/ili ponižavati decu (oni će vas kopirati, vi ste njihovi uzori)
-učiti ih da poštuju različitost (ma u čemu se ona ogledala), toleranciji
-kontrolisati sadržaj medija (crtaći, filmovi, stripovi, knjige, igrice i slično) koje dete upražnjava
-negujte komunikaciju sa svojom decom.

…ali ako već dođe do nasilјa:
-ne reagovati na provokacije
-na nasilјe ne odgovarati nasilјem
-razgovarati sa drugovima o nasilјu

…ukoliko ste žrtva nasilјa:-ne ćutite o tome
-ispričajte sve detalјe…

…ukoliko ste svedok nasilјa:
-ne ćutite o tome
-zaštite zlostavlјanog ako možete.

Lazar Spasojević

patriot.rs

 

1 KOMENTAR

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime