Prema zvaničnim podacima Republičkog zavoda za statistiku, u drugom kvartalu 2020. godine u javnom sektoru je zaposleno ukupno 600.638 radnika, što je za 970 više u odnosu na isti period prošle godine. Međutim, ipak dovoljno za ostvarenje cilja prvog među jednakima. Taj cilj ima pet slova, i glasi – vlast.
Povećanje broja zaposlenih ne treba da čudi, naročito ako se ima u vodu da je Zakon o maksimalnom broju zaposlenih u javnoj upravi 31. decembra stavljen „ad akta“. Neznatno povećanje broja zaposlenih je pre rezultat pandemije koronavirusa, nego li težnja države ka smanjenju troškova, jer su zaposleni u javnom sektoru glavni rezervoar prisilne podrške Srpskoj naprednoj stranci, po sistemu – glas za radno mesto.
Uz zanemarivanje greške koju je napravio tviteraš u vezi sa brojem zaposlenih u javnom sektoru, ostatak tvita predstavlja slikovit prikaz funkcionisanja države.
U ovom trenutku u Srbiji ima 250.000 zaposlenih u javnom sektoru na odredjeno vreme, kojima posao direktno zavisi od vlasti, puta 4 clana njihovih porodica, to je million ucenjenih glasaca.
U tome lezi snaga SNS-a, a ne u njihovim rezultatima kojima se toliko hvale…— Prvoslav Momcilovic (@Prvoslav8) September 20, 2020
– U ovom trenutku u Srbiji ima 250.000 zaposlenih u javnom sektoru na određeno vreme, kojima posao direktno zavisi od vlasti, puta 4 člana njihovih porodica, to je million ucenjenih glasača. U tome leži snaga SNS-a, a ne u njihovim rezultatima kojima se toliko hvale – napisao je on.
Plastičnije, ako ne želite da ostanete bez posla u javnom sektoru morate uraditi stvari koje se putem vaših nadređenih traže od vas: da putujete autobusom po čitavoj Srbiji, da zaokružite vladajuću partiju na glasačkom listiću, da eventualno obezbedite nekoliko sigurnih glasova i, možda najbitnije od svega – da ćutite i ne iznosite svoj stav ako je u suprotnosti sa stavovima vlasti.
Dakle, umesto 250.000 kako je napisao tviteraš, u Srbiji ima više od 600.000 sigurnih glasova, ili nekoliko puta više ako se dodaju članovi porodica. Još jedna dokaz za ovo je nedavna smena načelnika sa VMA koji su potpisali apel „Udruženi protiv kovida“, kao i lekara iz Novog Pazara, baš zbog toga što su se usudili da misle drugačije.
Da ovde nije kraj priče sa statističkim podacima najbolje potvrđuje okretanje istih u dnevnopolitičke svrhe kako bi stvorio privid daleko boljeg stanja države od onoga što je činjenica, a najbolji način je manipulisanje brojem zaposlenih. Tako Predsednik Srbije Aleksandar Vučić tvrdi da je stopa nezaposlenosti u Srbiji u drugom kvartalu „na istorijskom minimumu“ i da iznosi 7,3 odsto. Tim podacima se pohvalila i premijerka Ana Brnabić koja je dodala da je ovo „neverovatan rezultat“. Međutim, ukoliko koristimo prostu formulu za izračunavanje, možemo uvideti da je stopa nezaposlenosti barem dva puta veća od onoga što je predstavio državni vrh.
Prema formuli koju koristi Republički zavod za statistiku, stopa nezaposlenosti predstavlja odnos broja nezaposlenih prema veličini radne snage pomnoženo sa 100.
To je, dakle, procenat radne snage koja je nezaposlena (Stopa nezaposlenosti = (broj nezaposlenih/radna snaga) x 100).
Po evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje u avgustu 2020. godine, broj nezaposlenih u Srbiji je 502.323, dok broj zaposlenih po anketi o radnoj snazi iznosi 2.844.200.
Registrovana zaposlenost iznosi 2.197.065 zaposlenih lica, a podaci o broju zaposlenih dobijeni su iz baze informacija Centralnog registra obaveznog socijalnog osiguranja i Statističkog poslovnog registra.
Ako kao broj nezaposlenih uzmemo podatak Nacionalne službe za zapošljavanje, broj zaposlenih po anketi o radnoj snazi i formuli Republičkog zavoda za statistiku, dobićemo sledeće: stopa nezaposlenosti = 502.323 / (2.844.200 + 502.323) * 100. Stopa nezaposlenosti u tom slučaju iznosi 15,01 odsto. Takođe, ukoliko kao reper za nezaposlenost uzmemo podatke Nacionalne službe za zapošljavanje, broj zaposlenih iz baze informacija Centralnog registra obaveznog socijalnog osiguranja i formulu Republičkog zavoda za statistiku, podaci bi bili sledeći – stopa nezaposlenosti = 502.323 / (2.197.065 + 502.323) * 100 Stopa nezaposlenosti u tom slučaju iznosi 18,61 odsto. Daleko veća od zvanično predstavljane. A jasno je i zašto.