Zašto Vučić Srbiju svrstava uz ekstremiste u Jemenu?

0
777

Prvo 5. a onda ponovo 8. septembra prilikom posete Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE), predsednik Vlade Srbije je izrazio saučešće princu prestolonasledniku Abu Dabija i zameniku oružanih snaga UAE, šeiku Muhamedu bin Zajedu al Nahjanu, zbog pogibije 45 vojnika Emirata u Jemenu:

„’Teško je iznaći prave reči utehe u ovakvim momentima, kada su izgubljeni hrabri životi’, naveo je u telegramu premijer Srbije Aleksandar Vučić.

Vučić je naveo da, u ime vlade Republike Srbije i lično ime, upućuje saučešće zvaničnicima Ujedinjenih Arapskih Emirata i porodicama onih koji su izgubili svoje voljene.

‘Molim da, Vaše visočanstvo, primite izraze mog najdubljeg saučešća’, naveo je Vučić u telegramu“, kako je preneo Tanjug.[i]

Saučešće su poslali i lideri skoro svih arapskih zemalja, ali i Barak Obama, Džon Keri, Savetnik za nacionalnu bezbednost Bele kuće Suzan Rajs, i Dejvid Kameron. Dakle, svi koji neposredno učestvuju u „arapskoj koaliciji“ koja je vojno intervenisala u Jemenu krajem marta 2015, kao i njihovi glavni zapadni saveznici.

Pomenuti vojnici UAE su, prema Tanjugu, poginuli „tokom operacije, predvođene Saudijskom Arabijom protiv šiitskih pobunjenih Huta… kada je projektil, koji su ispalili Huti, pogodio skladište oružja blizu njihovog položaja u provinciji Marib, na oko 120 kilometara istočno od prestonice Sane“.

U Jemenu je na sceni, po mnogima, brutalna strana intervencija, predvođena Saudijskom Arabijom, kojoj nije prvi put da interveniše u ovoj, posebno za njih strateški važnoj zemlji od oko 26 miliona stanovnika, iz koje se može kontrolisati ulaz i izlaz u Crveno more i, posebno, izuzetno važan plovni put kojim se nafta iz Persijskog zaliva doprema do Mediterana. Što znači da je važan ne samo za naftom bogate arapske zemlje, već i za njihove anglo-američke saveznike.

Tzv. arapska koalicija, koju uz Saudijsku Arabiju, formalno čine UAE, Bahrein, Katar, Kuvajt, Maroko, Egipat, Jordan i Sudan, ratuje na strani bivšeg predsednika Abd-Rabuha Mansura Al-Hadija, a protiv njegovih glavnih suparnika, pripadnika pokreta Ansar Alah (u prevodu „Božiji pomoćnici“), poznatijih pod imenom Huti, po imenu svog osnivača Huseina Bad al-Dina al-Hutija, koji su svrgnuli Hadija i zauzeli glavni grad Sanu, a takođe su u savezništvu sa Hadijevim prethodnikom, bivšim predsednikom Jemena Ali Abdulahom Salehom.

Da Vas podsetimo:  SNS dovodi i Vranjance da glasaju na izborima u Beogradu

Situacija je dosta zamršena ali, suštinski, to je borba između strane pod saudijskom, odnosno stranom kontrolom (Hadi) i jemenskih suverenista (Huti), u koju su se umešali i Al Kaida i snage Islamske države, koje se takođe bore protiv Hutija,[ii] koji su „antisalafisti“, odnosno protivnici sunitskog fundamentalizma.[iii] Saudijci i njihovi sunitski i vahabitski saveznici optužuju Hute da su iranski saveznici ali, osim što su i same iranske vlasti to demantovale više puta, za to ne postoje konkretni dokazi (što ne znači da je Iran nezainteresovan za ishod i da ne pruža određenu podršku). Istina, veći deo Hutija čine šiiti, mada je to šiitska struja (zaidi) koja se razlikuje od vladajuće iranske, i smatra se da je šiitska struja koja je najbliža sunitskoj, čime se delimično objašnjava i prisustvo sunita u ovom pokretu.

Ono što je zanimljivo, a nama na prostoru bivše SFRJ tako poznato, je da su sukobljene jemenske strane bile na domaku sporazuma o podeli vlasti pre nego što je saudijsko bombardovanje sabotiralo mirno rešenje jemenske političke krize. Evo kako je „Vol strit džurnal“ o tome izvestio, citirajući marokanskog diplomatu Džamala Benomara, bivšeg Specijalnog izaslanika UN za Jemen, koji je dao ostavku nedugo posle početka saudijske intervencije:

„Kada je ova kampanja (odnosno saudijski vođena vojna intervencija – prim. aut.) počela, jedna stvar koja je bila važna, ali je ostala neprimećena, je to što su Jemenci bili blizu dogovora koji bi omogućio podelu vlasti između svih strana, uključujući i Hute… Huti ustanici, koji su zauzeli značajne delove zemlje tokom prethodnih osam meseci, pristali su da povuku svoje oružane snage iz gradova koje su zauzeli, prema dogovoru koji se uobličavao. UN su već precizirale pojedinosti vezane za nove vladine snage koje bi ih zamenile… Za uzvrat, zapadno podržani predsednik Abd Rabuh Mansur Hadi, koji je u međuvremenu pobegao iz zemlje, bio bi deo izvršnog tela koje bi privremeno upravljalo zemljom… Huti su bili pristali na ovu Hadijevu umanjenu ulogu, ali je onda došlo do saudijske vojne intervencije, koja je počela 26. marta. Tada je stav Huta po ovom pitanju postao tvrđi, i oni su se usprotivili bilo kakvoj Hadijevoj ulozi u vladi. Saudijski podržane frakcije su takođe zauzele tvrđi stav, po kom Hutima nije trebalo dati nikakvu političku vlast“.[iv]

Da Vas podsetimo:  Koga je zavrbovao hrvatski špijun Hrvoje Šnajder, ili: Znamo (li) ko nam je neprijatelj

Drugim rečima, Saudijci i njihovi arapski saveznici, uz zapadnu podršku, minirali su mirovni sporazum koji je imao izgleda da spreči krvavi rat koji je zatim izbio. Svaka sličnost sa ulogom SAD u miniranju tzv. Kutiljerovog plana za BiH u martu 1992, a i kasnijih mirovnih inicijativa tokom rata – nije ni malo slučajna.

Sada stanovništvo Jemena plaća žestoku cenu najnovijeg zapadno inspirisanog intervencionizma. Još u junu je londonski „Gardijan“ izveštavao da je preko 20 miliona Jemenaca, odnosno skoro 80% populacije, „suočeno sa humanitarnom katastrofom“ i hitnom potrebom za vodom, hranom i medicinskom pomoći, zbog stroge pomorske blokade koju je uspostavila arapska koalicija predvođena Saudijskom Arabijom, uz podršku SAD i Velike Britanije. Već tada je u zemlji bilo milion interno raseljenih lica, 12 miliona je bilo klasifikovano kao „prehrambeno nebezbedno“ (imaju teškoće da obezbede sledeći obrok), a 5 miliona kao „izuzetno prehrambeno nebezbedno“ (često žive danima bez obroka). Zabeležen je porast kolere i drugih ozbiljnih zaraznih bolesti, uključujući i denga groznice.[v]

Uz to, saudijski predvođeni intervencionisti neselektivno gađaju civilne objekte i infrastrukturu, uključujući i škole i pijace, čak i sportske objekte.[vi]

Johanes van der Klau, predstavnik UN-ove kancelarije za koordinaciju humanitarnih pitanja u Jemenu i šef UNHCR-a za tu zemlju, je 19. avgusta ponovio da se Jemen suočava sa „humanitarnom katastrofom“, dok je UNICEF objavio da u proseku osmoro dece dnevno pogine ili biva obogaljeno, a šef Međunarodnog komiteta Crvenog krsta, Piter Maurer, je posle avgustovske posete zemlji konstatovao da „Jemen posle 5 meseci liči na Siriju posle 5 godina“. Uz to, do sredine avgusta, broj interno raseljenih se popeo na 1,4 miliona.[vii]

Da li je predsednik Vlade Srbije ikada izrazio saučešće hiljadama onih koji su stradali u vojnoj intervenciji u kojoj učestvuju njegovi „divni prijatelji i iskreni poslovni partneri“[viii] iz Emirata, kao i milionima Jemenaca kojima je sam opstanak doveden u pitanje? I kako se ovo uklapa u „humanu“ sliku koju i Vučić i vladajuća koalicija agresivno stvaraju o sebi u kontekstu sadašnje migrantske krize? Ili je ovo neki selektivni humanizam „protestantskog“ tipa, koji su Nemci i ostali „uzori“ koje nam predsednik Vlade uporno nameće – odavno patentirali? Jer – Saudijci i Emiraćani su bogati – dakle „uspešni“, dok je Jemen najsiromašnija arapska zemlja. A još ako je naša namenska industrija umešana u masovnu, ali poprilično netransparentnu isporuku oružja za vojnu intervenciju u Jemenu. Profitu se u zube ne gleda…

Da Vas podsetimo:  Politička stabilnost kao glavni adut SNS

Ovo je sramota za Srbiju, samo poslednja u nizu. I moralno i materijalno smo se, posredstvom Vlade Srbije, za ljubav (krvavog) „biznisa“, zvanično svrstali uz snage koje, uz Islamsku državu i Al-Kaidu, napadaju i trajno destabilizuju jednu suverenu zemlju, potpiruju unutar-muslimanski verski sukob i svesno i namerno uzrokuju ogromnu patnju civila, dok u samoj Srbiji, za „ljubav“ – a verovatno i koju (netransparentnu) mrvicu sa trpeze EU, glumimo „humaniste“, po ugledu na najgore zapadne licemere. Prava slika situacije u Jemenu celu tu otužnu priču razbija u paramparčad.

Aleksandar Pavić

Fond strateške kulture

[i] http://www.tanjug.rs/full-view1.aspx?izb=197438

[ii] Mapa od 7.9.2015. koja pokazuje trenutni odnos snaga u jemenskom ratu: http://southfront.org/yemen-map-of-war-sep-7-2015-the-war-escalates/

[iii] http://english.alarabiya.net/en/perspective/profiles/2014/10/08/Profile-Who-are-Yemen-s-Houthis-.html

[iv] http://www.commondreams.org/news/2015/04/27/saudi-led-airstrikes-destroyed-diplomacy-yemen-former-un-envoy-claims

[v] http://www.theguardian.com/world/2015/jun/05/saudi-led-naval-blockade-worsens-yemen-humanitarian-disaster

[vi] http://www.globalresearch.ca/yemen-a-voice-in-the-wilderness/5461714

[vii] http://www.bbc.com/news/world-middle-east-34011187

[viii] http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/1/%D0%9F%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0/2031878/%D0%92%D1%83%D1%87%D0%B8%D1%9B%3A+%D0%A3+%D0%95%D0%BC%D0%B8%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%BC%D0%B0+%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D0%BC%D0%BE+%D0%B8%D1%81%D0%BA%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B5+%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0%D1%82%D0%B5%D1%99%D0%B5+%D0%B8+%D0%BF%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B5+%D0%BF%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B5.html

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime