Država je potrošila oko 360.000 evra za projekat Zdravitas, zbog čega se bune roditelji, stručna javnost i prosvetari. Vlasnici privatnih firmi koje su bile jedini ponuđači za izradu Zdravitasa su iz Beograda, ali i iz Austrije, pa čak i sa Kajmanskih ostrva.
Ministarstvo prosvete je 16. 09. 2024. godine. pod brojem 610-00-970/2024-07 prosledilo Dopis rukovodiocima školskih uprava direktorima osnovnih i srednjih škola, kojim obaveštava da u saradnji sa Kancelarijom za informacione tehnologije i elektronsku upravu pokreće projekat Zdravitas, te da je učešće u projektu obavezno za sve osnovne i srednje škole. U okviru portala Zdravitas obrađuju se sledeći podaci: ime i prezime učenika, ime jednog roditelja, jmbg, JOB, datum, mesto i opština rođenja, pol, visina i masa tela, indeks telesne mase, trčanje na 20m sa progresivnim povećanjem brzine, pretklon u sedu, ležanje-sed za 30 sekundi, skok udalj, izdržaj u zgibu i čunasto trčanje 4 puta 10m.
Unapređenje vrednosti zdravog načina života i podizanje svesti učenika i porodica o važnosti primene fizičke aktivnosti i vežbanja tokom celog života, su zvanično cilj projekta. Kako bi se to postiglo, navodi se potreba pravljenja baze podataka na osnovu Nacionalnog izveštaja za naučnoistraživačka proučavanja različitih problema (bioloških, antropometrijskih, motoričkih, fizioloških i dr.) kod dece i mladih, imajući u vidu zdravstveno stanje celokupne nacije.
Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka ličnosti je 28. oktobra ove godine, stao u odbranu projekta. Branitelj naše privatnosti, kaže da Ministarstvo obradu podataka vrši u skladu sa članom 12 Zakona o zaštiti podataka ličnosti, pa u ovom slučaju nije potreban pristanak lica.
ŠTA KAŽU PRAVNICI? Međutim, pravnici, koji su se, u ime roditelja, već žalili Ustavnom sudu Srbije, rekli su da baš i nije tako. Odredbom člana 12 Zakona o zaštiti podataka o ličnosti utvrđeno je niz uslova u kojima je obrada podataka zakonita pod uslovom: da je lice na koje se podaci o ličnosti odnose pristalo na obradu istih; i niz drugih. Navodi se izuzetak, koji je ograničen „ako su nad tim interesima pretežniji interesi ili osnovna prava i slobode lica na koje se podaci odnose, koji zahtevaju zaštitu podataka o ličnosti, a posebno ako je lice na koje se podaci odnose maloletno lice.“ A u ovom slučaju lica čiji podaci će biti predmet obrađivanja jesu maloletnici, te njihov pristanak ne može ni da se traži. Ali ni to ne sprečava ministarstvo da dopisom pojasni kako za saglasnost roditelja nema potrebe.
ANARHOTIRANIJA Odavno živimo u razobručenom bezakonju, a to se vidi i na osnovu Zdravitasa. Naime, Ustav predviđa da se prikupljanje, obrada i korišćenje podataka vrši u skladu sa zakonom. Projekat Zdravitas nije ustanovljen ni zakonskim ni podzakonskim aktom. U Dopisu koji je upućen upravama škola se navodi da je zasnovan na Strategiji razvoja obrazovanja i vaspitanja u Republici Srbiji do 2030. godine. U navedenoj Strategiji se samo nalaze instrukcije i preporuke šta bi trebalo preduzeti do 2030. g. u oblasti obrazovanja.
ZDRAV NAČIN ŽIVOTA? BAŠ DA IM VERUJEMO Ukoliko je svrha projekta Zdravitas da promoviše vrednosti zdravog načina života, ukoliko je cilj da se pomoću testiranja omogući informacija svakom učeniku o njegovom nivou motoričkih sposobnosti i dā preporuka za očuvanje i poboljšanje nivoa motoričkih sposobnosti, zašto se uzimaju lični podaci učenika, sačinjavaju izveštaji i navedeno se unosi u projekat?
Posebno je sporno da se stavom 2 člana 181 ZOSOV (Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja) predviđa prikupljanje i obrada podataka u statističke svrhe, što automatski isključuje upotrebu ličnih podataka lica čiji se podaci obrađuju.
Projekat je ustanovljen bez pravnog osnova i okvira, čime se krše osnovna ljudska prava i slobode, pošto se sve sprovodi bez saglasnosti lica čiji se podaci obrađuju, a upitna je i sama svrha obrade podataka.
S obzirom da bi se sprovođenjem projekta Zdravitas u formi u kojoj je trenutno predložen izazvala nenadoknadiva šteta, putem protivpravnog prikupljanja podataka ličnosti, Ustavni sud bi, ako u nas ima nekog suda i pravde, morao da odbrani našu decu od nasrtaja nezakonitih kontrolora.
Zabrinjavajuće je da se u dopisu Ministarstva navodi da će se stvoriti baza podataka na osnovu Nacionalnog izveštaja za naučnoistraživačka proučavanja različitih problema (bioloških, antropometrijskih, motoričkih, fizioloških i dr.) kod dece i mladih sa aspekta zdravstvenog stanja celokupne nacije.
Iz navedenog može da se zaključi da će podaci koji se prikupe da se koriste za naučno-istraživačka proučavanja, što takođe predstavlja kršenje osnovnih prava garantovanih Ustavom, kako je članom 25 predviđeno da niko ne može biti podvrgnut naučnim ogledima bez svog slobodno datog pristanka. Niko ne može biti podvrgnut bilo kakvim ogledima bez sopstvenog pristanka. Da li je to jasno?
ŠTA KAŽU RODITELjI? Roditelji su odmah počeli da se bune. Novinarka Tamara Radovanović je anketirala Nišlije, i saznala o čemu je reč: „Niko nas nije obavestio ni šta je ta platforma, ni čemu služi, a da ne pričamo o tome što niko nije tražio saglasnost od nas da se podaci naše dece uzimaju i unose na neki sajt. Samo su odlučili i nas roditelje stavili pred svršen čin i to budi dodatnu sumnju. Kako da budemo sigurni da ti podaci neće biti zloupotrebljeni, zna se da je u današnjem vremenu informacija najvredniji resurs. Razvoj dece već prate lekari na sistematskim pregledima, ne vidim potrebu da to rade učitelji i nastavnici fizičkog. Ako to i rade, zašto bi ti podaci bili javni?“
Roditelji su počeli da tuže prosvetare koji su naseli na pritiske i počeli nezakonito sabiranje podataka o deci. Portparolka Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije (USPRS) Mirjana Gašić kaže da se prosvetari plaše da će postati kolateralna šteta, kao i da su sindikati pravovremeno na ovo upozoravali.
ŠTA JOŠ KAŽU PROSVETARI Reprezentativni sindikati prosvetnih radnika odbili su neplaćeno angažovanje, smatrajući da su zaposleni već preopterećeni redovnim aktivnostima, kao i da je sve amaterski osmišljeno.
U istraživanju koje je pokrenuo Savez učitelja Republike Srbije, 71,4 odsto ispitanika među 2.442 prosvetnih radnika, od kojih većina u razrednoj nastavi, ali i stručni saradnici, odnosno direktori i njihovi pomoćnici, izjavilo je da ne razume svrhu i cilj tog projekta, a 69 odsto da ne raspolaže svim potrebnim informacijama. Kada je reč o uslovima za rad, 35 odsto anketiranih tvrdi kako nema pristup internetu odgovarajućeg kvaliteta, a 77,9 odsto da u školi u kojoj rade ne postoje instrumenti za merenje telesne visine i težine.
Skoro svi anketirani su protiv ove sumnjive priče (92,5 odsto) i kažu da projekat Zdravitas predstavlja dodatno opterećenje nastavnika školskom administracijom, te da ih onemogućava da svoju pažnju i vreme posvete samim učenicima, njihovom vaspitanju i obrazovanju.
Prosvetari su državi postavili sledeća pitanja:
„Podaci koje uzimaju nastavnici od učenika su proizvoljni i netačni, jer škole nisu opremljene sredstvima za merenje svega navedenog – čak ni vage ne poseduju?
• Kako odgovoriti roditelju koji donese overenu Izjavu kod notara, kojom izričito zabranjuje unos svega navedenog u platformi Zdravitas?
• Iz kog razloga navedene podatke popunjavaju odeljenjske starešine, a ne nastavnici fizičkog vaspitanja?
• Kako reagovati, ako nastavnika tuži roditelj zbog unosa podataka deteta?
• Zašto niste koristili e Dnevnik za navedene podatke?
– Tvrdite da je nova platforma zaštićena, da li to znači da e Dnevnik nije?
• Da li direktori preuzimaju odgovornost na sebe, ako nastavnicima izdaju nalog da su u obavezi da popune podatke i da li snose odgovornost u pravnom smislu, ako dođe do tužbe od strane roditelja ili zakonskog zastupnika?
• Da li i privatne škole koju pohađaju deca, državljani Republike Srbije vrše merenja i unose podatke na platformu Zdravitas?
• Da li je popunjavanje ovih podataka prekonormni rad nastavnika ili nije?
• Da li su mobilni telefoni zaposlenih obavezno i neophodno sredstvo za rad u školi danas?”
Odgovora, na ova pitanja nema, kao ni na ona o razlozima prosjačkih plata prosvetara, dok država zagonetnim firmama iz Beča i sa Kajmanskih ostrva daje 360 hiljada evra za „Zdravitas“.
STVAR JE MNOGO OZBILjNIJA Ovde je stvar, ipak, mnogo ozbiljnija od besmislenog trošenja narodnih para. Naš ugledni geopolitičar, prof. dr Dušan Proroković, otac mnogodetne porodice, zaključio je: „Nastavnici fizičkog vaspitanja ionako prate razvoj motoričkih sposobnosti dece i vode evidenciju o tome. Roditelji mogu zahtevati uvid u rezultate, kao i nadležni u školi. Nije nužna zasebna platforma za praćenje dece kako bi se to činilo. Zatim – otvoreno je pitanje bezbednosti podataka i njihove zloupotrebe. Posmatrajući sa formalnog stanovišta, i u dokumentaciji oko izgradnje nadstrešnice na novosadskoj železničkoj stanici verovatno je sve bilo u redu. Neko je potpisivao dokumenta, proračune i dozvole, zadovoljavajući tako formu.“
Stvar je u tome što u ovoj državi, po Prorokoviću, institucijama niko ne veruje. „Nepoverenje u rad institucija dostiže pandemijske razmere, nisu neophodna istraživanja javnog mnjenja da se to uoči. A istraživanja javnog mnjenja detektuju toliko nisko poverenje građana u Vladu i Narodnu skupštinu da se slobodno može konstatovati kako se radi o istorijskim minimumima.“
Otac i majka se, naravno, moraju brinuti za sudbinu svoje dece. Proroković je jasan: „Roditelji se plaše zloupotreba i to jeste najčešća zamerka… Formalne procedure neće sprečiti moguće zloupotrebe, zato što se u našoj zemlji retko ili nikada ne odgovara zbog kršenja formalnih procedura. Kome trebaju lični podaci i informacije o motoričkim sposobnostima naše dece? Farmaceutskim kompanijama? Osiguravajućim društvima? Analitičkim centrima povezanim sa raznim obaveštajnim strukturama koji iz toga mogu izvlačiti brojne zaključke? Jednostavno, ovo jeste bezbednosno pitanje i tako se i doživljava.”
Neko, ne sumnjamo, ima dobre namere, ali se može desiti da je put u pakao neke nove, ovog puta digitalne, nadstrešnice popločan dobrim namerama naprednog i progresivnog.
BEZ SAGLASNOSTI RODITELjA I još se pita Proroković:“Način prikupljanja podataka je po svemu skandalozan i on krši sve ustaljene demokratske principe. Poslednjim dopisom Ministarstva prosvete eksplicitno se navodi da roditelji mogu tražiti ukidanje naloga za pristupanje evidenciji svog deteta, ali da ‘ukidanje naloga za pristup roditeljskom portalu ne podrazumeva brisanje evidencije deteta’. Dakle, podaci će biti prikupljani i obrađivani čak i ako roditelj na to ne da saglasnost. Roditelj samo može da bira hoće li imati pristup platformi ili neće. Kome trebaju ovi podaci ako ne trebaju roditelju? Zbog svega, ova tema ima potencijal da preraste u prvorazredno političko pitanje. Ne samo zbog mogućih zloupotreba i sumnji roditelja, nego i zbog demokratskog deficita u sprovođenju odluke i stvaranja uslova za primenu novih totatlitarističkih metoda u našoj praksi.“
Iskreno se nadajmo da anarhotiranija u Srbiji neće dobiti novi zamajac, i da će zdrav razum pobediti – što nečiju naivnost, što nečiju pohlepu. Ne damo „na izvol` te” podatke naše dece ni Beču, ni Kajmanskim ostrvima. Inače, biće svašta. Ljudi su sve napetiji.
Pečat
autor:Vladimir Dimitrijević