Čuvar Zejtinlika

0
55

Na vest o smrti čika Đorđa Mihailovića (1928–2023), čuvara srpskog groblja Zejtinlik u Solunu

Đorđe Mihailović (1928–2023)

Čuvar Zejtinlika

Jedini budan. Usnulom puku je

Dug put, klackaju na tajnim šinama.

S transportom senki oprezno rukuje;

Hrani ih uljem, poji tišinama.

Klacka. On, treći naraštaj, prȍčita

Ono što niko ne pisa, trukova:

Oblike čiste, značenja očita,

Mreškanje u snu zastalih pukova.

Obrve vučje podno te šajkače

Stegnute, jedva popuste izjutra:

Rosa se raspe, sita se naplače

Zemlja što čuva pukove iznutra.

(O zemlja čuva i zemlja rastače!)

Sve pognutiji, dok se ne sjedini,

U uniformi istoj i ledini,

S jedinicama, on, budan jedini.

Izvor: Fejsbuk stranica D. Hamovića

Đorđe, posvećeni

Na Zejtinlik, nekada pijacu ulja i prostor ratne bolnice, stigosmo ujesen 2007. godine, na povratku s Hilandara.

Iz jedne duge onostranosti u drugu, skoriju.

Davnašnja ledina ukraj Soluna opkoljena je pometnjom gradskog naselja i saobraćajnica. Dovoljno je ipak dočuvano tišine iza kovane kapije, među čempresima, oko kraljevske kapele i kosturnice, uzduž belih kamenih strojeva od krstača.

I ko ne zna za ikog svog da tamo boravi, svejedno se nađe među svojima. I oseća blagu nelagodu – imaće već zbog čega. Svi smo krivi za sve.

Dočekuje nas, kao goste i kao svoje, stari Đorđe Mihailović. Ded Savo, solunski dobrovoljac iz Grblja, od srpskog pomorja, sa mnogih je obližnjih poprišta, po zadatku, posejane ratničke kosti kupio i ovde prenosio, da napokon, usred višegodišnjeg posla, i sopstvene kosti priključi.

Čika Đorđe Mihailović (Izvor: Tanjug)

Dug prema kostima odrediće ne samo Savov život, nego i život sina Đure, kao i njegovog sina Đorđa. Prati nas i razgovara, od godina blago povijen i klackav u odsečnom hodu, u radnoj odeći sklopljenoj iz delova uniforme sadašnje i negdašnje naše vojske.

Posvećen u dužnost, ostalu iza oca i očevog oca.

Da Vas podsetimo:  Nema šanse da se preokrene ishod krize, crta se nova karta sveta

Uvodi nas posvećeni Đorđe u kriptu, otvara teška vrata pod mozaikom Svetog Đorđa, silazimo među prohladne ploče s urezanim popisom ćirilskih imena. Objašnjava, govorom protkanim grčkim glasovima i naglascima, kao da ništa ne znamo i kao da sve znamo. Svemu tome naučen od dva muška naraštaja što ih nasleduje. Đorđe ima kćer.

Nije imao izbora. Da li je Đorđe na izbor drugog puta i mesta pomišljao, mimo dva zavetna kolena ovih čuvara ogromne ćutljive vojske ostale ispred vrata otadžbine?

Đorđe Mihailović

Oseti li se kadgod zatočenikom, ili makar štićenikom, on, budni zaštitnik poverenih svetlih kostiju i senki? Svako je nekakav zatočenik, ali su nam izvesna zatočenja u osnovi potrebna. Inače bismo se rasuli od slobode.

Možda je i bolje ako izbora nema, kad svaki drugi izbor ispada manje dostojan. Đuro je podigao sina baš na ovom senovitom domaćinstvu. I Đorđe nije imao drugog dvorišta. Niti ima drugu očevinu – koju nema kome da prenese.

Godinama, svakodnevno, susreće dedovu i očevu humku naslonjenu uz tolike druge srpske i savezničke belege – gde je valjda odavno, u zamisli, položio i sebe. On, od malena podeljen između svojih s gornje i s donje strane tla.

On jedini ostaje, kad svi odu. Odmenjuje i potomke koji nisu ni pomislili ili mogli doći mestu strašnog spominjanja. Budan, u bolesnom dremežu živih i nepojamnom snu mrtvih. Poslednji, treći Mihailović. Čuvar i zavetni sužanj Zejtinlika.

Tri generacije Mihailovića (Izvor: Fejsbuk)

Izjutra, kada nikoga nema, procedi ispod vučjih veđa čistu mušku suzu. U molitvi, ili umesto molitve. Svi su ovde njegovi. Otelovljeni, projavljeni u njemu, suvonjavom i postojanom. U Đorđu, posvećenom.

autor:Dragan Hamović

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime