BRISEL JOŠ JEDNOM SRBIMA: Predaja Kosova, sankcije Rusiji, tek onda članstvo u EU

2
114
© Sputnik / Lola Đorđević

Evropska unija duboko žali zbog nazadovanja Srbije u usklađenosti sa zajedničkom evropskom spoljnom politikom, posebno u odnosu na sankcije protiv Rusije i Belorusije, kao i zbog spoljnopolitičkih aktivnosti koje su u suprotnosti sa zajedničkim pristupom EU, navodi se u zaključcima o Srbiji i Zapadnom Balkanu koje je usvojio Savet ministara EU.

U godišnjim zaključcima o procesu proširenja i pojedinačnom napretku uključenih zemalja, EU pozdravlja „ukupni napredak“ Srbije u pregovorima o članstvu, u kojima je do sada otvoreno 22 od 35 poglavlja, ali naglašava da je reformama u oblasti vladavine zakona i temeljnih prava potreban „obnovljeni zamah“.

Članstvo u EU zavisi od sankcija i Kosova

„Napredak u ovim oblastima i normalizacija odnosa sa Kosovom odrediće ukupni tempo pregovora o članstvu“, naglašava se u tekstu.

EU od Srbije očekuje da se „bez odlaganja“ angažuje u dijalogu sa Prištinom na postizanju „sveobuhvatnog pravno obavezujućeg sporazuma o normalizaciji odnosa u skladu sa međunarodnim pravom i evropskom pravnom tekovinom“.

Sporazum bi trebalo da „reši sva otvorena pitanja između dve strane“, navodi se u zaključcima i naglašava „snažno očekivanje da svi prethodni sporazumi budu u potpunosti poštovani i primenjeni bez odlaganja“.

EU poziva obe strane da se uzdrže od jednostranih i provokativnih poteza koji mogu da dovedu do napetosti i nasilja.

Savet ministara pozdravlja činjenicu da Srbija navodi evropsku integraciju kao strateški cilj, ali dodaje da „dela treba da prate reči“.

U tekstu se navodi da u kontekstu situacije u Ukrajini, EU očekuje od Srbije „da pokaže nedvosmislenu privrženost EU i podrži zajedničke principe i vrednosti“.

Savet ministara poziva vlasti u Srbiji da „objektivno istupaju u javnosti o EU i da se aktivno uključe u u sprečavanje svih vrsta dezinformacija i spoljnih manipulacija kroz sve medijske kanale“.

Savet pozdravlja podršku Srbije rezolucijama usvojenim u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, ali naglašava „snažno očekivanje da Srbija, kao stvar od najvećeg prioriteta, ispuni obaveze iz pregovaračkog okvira i pojača stepen usklađenosti sa zajedničkom evropskom politikom i restriktivnim merama“.

Da Vas podsetimo:  Predstava sa “vukovima”! Vučićevi mediji i saradnici najavljuju njegovu ostavku

Usklađivanje sa viznom politikom

Ministri EU u zaključcima naglašavaju i potrebu da se Srbija uskladi sa viznom politikom EU.

„Pozdravljamo prve korake učinjene u ovom pravcu i naglašavamo da su potrebni dodatni napori u ovoj oblasti, posebno u odnosu na treće zemlje koje predstavljaju bezbednosni i migratorni rizik za EU“, navodi se u zaključku.

Savet EU primećuje napredak u nekim oblastima vladavine prava, ali ukazuje i na „ukupni ograničeni napredak i kontinuirana kašnjenja u brojnim oblastima“.

Zaključci pozdravljaju usvajanje ustavnih amandmana o jačanju nezavisnosti pravosuđa i pozivaju na primenu, kao i na ukupno jačanje nezavisnosti sudstva.

U delu teksta o vladavini prava navodi se da Srbija treba da pokaže političku volju za jačanje borbe protiv korupcije i konkretne opipljive rezultate u ovoj oblasti.

Odsustvo napretka u slobodi medija

Savet EU izražava „ozbiljnu zabrinutost“ zbog odsustva napretka u oblasti slobode izražavanja u nezavisnosti medija, što utiče na „mogućnosti birača da imaju informisani izbor tokom izbornog procesa“. Vlastima u Srbiji upućen je poziv da se hitno primeni medijska strategija, „u duhu usvojenih ciljeva“.

Kad je reč o ekonomskim kriterijumima, EU pozitivno ocenjuje kontinuirani napredak u izgradnji funkcionalne tržišne ekonomije i ohrabruje Srbiju da intenzivira strukturne reforme javnih i državnih preduzeća, posebno u energetskom sektoru, navodi se u zaključcima, uz konstataciju da je Srbija „zadržala nivo pripremljenosti za otvaranje klastera 3 (Konkurentnost i inkluzivni rast)“.

Unaprediti poštovanje LGBT prava

Srbija treba da prida posebnu pažnju punom poštovanju ljudskih i manjinskih prava, navodi se u tekstu Saveta ministara.

„Poštovanje prava LGBT osoba, uključujući i njihovo pravo na slobodno okupljanje i izražavanje treba da se unapredi, što je bilo naglašeno tokom postupanja srpskih vlasti za vreme Evroprajd manifestacije u Beogradu“, piše u tekstu.

Savet ministara naglašava i značaj „smislene“ regionalne saradnje u procesuiranju ratnih zločina, rešavanja pitanja nestalih osoba i saradnje sa Rezidualnim mehanizmom suda za ratne zločine, uz ocenu da „ne sme biti podrške i javnog prostora za osuđene ratne zločince, niti veličanja ili poricanja zločina“, prenosi RTS.

2 KOMENTARA

  1. Докле више уцене са уласком у ЕУ!? То је као да идемо мечки на рупу! Да ли смо толико глупи да смо заборавили да су нас СВЕ земље ЕУ злочиначки бомбардовале 1999. и тако нам одузеле Косово и Метохију? Да ли на свету још постоји нека држава која ће своје најбогатије парче земље да поклони терористичкој организацији, као што то терају Србију да уради? Нека Макрон учини показну вежбу и да самосталност и државност Корзици, или тај велики мешетар Енглеска, нека да самосталност и државност Шкотској. НЕК НАС ВЕЋ ЈЕДНОМ ОСТАВЕ НА МИРУ!!!

  2. Ni najmanje me ne zabrinjava odnos Brisela , ali i Amerike prema Srbiji. Radi se o konstanti , koja mjenja nijanse i intezitet, tj. poluotvoreno i otvoreno neprijateljstvo prema Srbiji i Srpskom Narodu gdje god on bijo, čas jače, čas slabije……. ali uvjek NEPRIJATELJSTVO !!! Već smo oguglali na to. Oni bi nas naprosto “ šokirali “ , kada bi se počeli ponašati prema nama minimalno korektno ( bez naznaka prijateljstva, samo korektno ) . Ne brinite, taj “ šok “ , neće doći sam od sebe . Srbija jednostavno mora natjerati zvanični Brisel i Ameriku, na minimum korektnosti i poštovanja !!
    Mene jedino zabrinjava “ naša “ VELEIZDAJNIČKA , KUKAVIČKA, PODANIČKA , vrhuška koja vodi Srbiju od petooktobarskog puča do dana današnjeg. Oni su nas doveli do ovakve situacije u svakom smislu. Obzirom da je situacija hitna, njih moramo NATJERATI , da KiM proglase PRIVREMENO OKUPIRANOM TERITORIJOM , da zahtjevaju realizaciju R1244, dolazak 1000 Srpskih vojnika ili kontingent zaštitnih snaga OUN , iz Ruskog kontigenta, da štiti Srbe . Zatraziti i direktnu pomoć Rusije u odbrani KiM u pregovaračkim procesima u OUN, poništiti sve dosadašnje sporazume izvan
    OUN. Polazna tačka pregovora R1244.. ……. Zahvaliti se Briselu, na laznoj ponudi oko ulaska u E U…
    Ukoliko ova VELEIZDAJNIČKA vlast nije u stanju da se korigira, organizirati Narod na radikalne poteze i radnje !!!

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime