Goraždevačka crkva brvnara, najstarija na Balkanu

0
36

Crkva brvnara Svetog Jeremije se nalazi u Goraždevcu, u opštini Peć na Kosovu i Metohiji. Podignuta je početkom 17. veka i predstavlja nepokretno kulturno dobro kao spomenik kulture od izuzetnog značaja.

Crkva brvnara Svetog Jeremije najstarija je crkva ove vrste u nas. Prema predanju, podigli su je Srbljaci, najstarije pleme u ovom kraju. Budući da se tim imenom nazivalo stanovništvo gornjeg toga Lima, proterano sa svojih ognjišta i naseljeno u Metohiju 1737/1738. godine, nastanak ove crkve valjalo bi datovati najranije krajem četvrte ili početkom pete decenije 18. veka.

Selo Goraždevac i crkva posvećena svetom proroku Jeremiji pominju se, još u Žičkom tipiku 1223. godine.

Crkva izrađena je od hrastovine skromnih je dimenzija – dužine osam i širine 3,7 metara. Plitko je ukopana i krajnje jednostavno građena. Pravougaone je osnove, sa dvostranom apsidom dobijenom presecanjem dveju zakošenih strana. Krov je nizak, prekriven drvenim letvicama, a pod je sastavljen od nepravilnih kamenih ploča.

Unutrašnji prostor podeljen je na pripratu, glavnu crkvu i oltarski deo. Pregrade su učertene u zidove, na način kojim je i cela crkva građena. Pod je od nepravilnih kamenih ploča, a tavanica je ravna, daščana. Carske dveri na ikonostasu datovane su u kraj 16. veka.

Skreću pažnju dva mala otvora izrezana u talpama u obliku ravnokrakog krsta i dvojne šestolisne rozete. Pokretni materijal pominjan u literaturi danas se ne nalazi u crkvi. Po vremenu nastanka ona predstavlja najstariju, a po mestu jedinu crkvu brvnaru van njihovog današnjeg matičnog prostora.

Temeljni sanacioni i konzervatorsko-restauratorski radovi obavljeni su 1968. godine.

Godine 1926. nedaleko je podignuta nova crkva u kojoj se danas čuvaju neki obredni predmeti iz kapele.

Izvor: Srbi na okup – Rasen

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime