Čiji džep može da isprati sva poskupljenja?

0
70

Ove godine nas očekuje skuplja hrana, kafa, alkohol ali i grejanje, struja i energenti. Da li domaćinstva u Srbiji mogu da isprate sva najavljena poskupljenja ove jeseni i zime?

Nemanja Jovanović / Kamerades

Republički zavod za statistiku je u svom izveštaju Trendovi naveo da je već u prvoj polovini ove godine, u strukturi međugodišnje stope rasta cene čvrstih goriva (37,8%), rast cene drva za ogrev je činio 71,0% ukupnog godišnjeg rasta stope čvrstih goriva, dok su ostalo činili cena mrkog uglja, lignita i cene usluga prevoza uglja i seče drveta.

Kako je naveo Republički zavod za statistiku u Izveštaju „Trendovi“ „u aranžmanu sa MMF-om, još od početka 2023, dogovoren je još jedan rast cene električne energije za domaćinstva u novembru mesecu, pored već ostvarenog rasta u januaru i maju, od osam odsto (i oko deset odsto na gas).“ Savet Agencije za energetiku Republike Srbije je na poslednjoj sednici odobrio zahtev Javnog preduzeća „Srbijagas“ za deset odsto poskupljenja koje bi stupilo na snagu od 1. novembra ove godine.

Ovo poskupljenje gasa će pouzdano predstavljati dodatni udar na kućni budžet potrošača u uslovima ekonomske krize, piše u tekstu na portalu lista Danas. U izjavi za ovaj list, predsednik Pokreta za zaštitu potrošača Srbije Petar Bogosavljević kaže:

„Poznato je da MMF traži da se u etapama podižu cene gasa i struje u Srbiji kako bi se obezbedila popuna budžeta, odnosno kako bi se omogućio redovan priliv sredstava iz kojih će se podmirivati dodeljeni krediti. Dakle, do poskupljenja nije došlo zbog ekonomske potrebe za tim već kako bi se uvažila dinamika korekcije cena energenata u Srbiji koju zahteva MMF. Tako se teret inflatornog udara prebacuje na potrošače. Sasvim je sigurno da će poskupeti i struja što će u velikoj meri uticati na pogoršanje životnog standarda građana u uslovima ekomske krize. Na taj način će, u iznosu od čak dve trećine, biti anulirani efekti povećanja minimalne zarade, penzija i smanjenja cena određenih životnih namirnica.“

Da Vas podsetimo:  Šta medija danas skrivaju od naroda u Srbiji

Ovaj list prenosi i da je ekspert za energetiku Velimir Gavrilović rekao da će povećanje cene gasa za domaćinstva svakako povećati troškove života: „Bojim se, a voleo bih da grešim, da će za privredu povećanje cene gasa biti u većem procentu od deset odsto što će dovesti do toga da zbog većih troškova vlasnici tih preduzeća podignu cene svojih proizvoda“, prenosi Danas.

Sa najavljenim poskupljenjima akciza i rastom cena, o čemu smo pisali, veliki teret inflacije će pasti na potrošače. Istovremeno, Vlada Republike Srbije je, bez dogovora u Socijalno-ekonomskom savetu, donela odluku o povećanju minimalca koji ne može da pokrije troškove ni minimalne potrošačke korpe, koja je prema podacima Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine u julu iznosila 52.155 dinara.

Iako Vlada za povećanje minimalne cene rada kaže da je rekordna, ona ostaje i dalje nedovoljna za minimalnu potrošačku korpu. To znači da će u praksi preko 400.000 ljudi, koliko prema procenama sindikata, u Srbiji prima minimalac živeti sa 47.000 dinara kojim treba da pokrije troškove za hranu i ostale proizvode i usluge koji čine ličnu potrošnju domaćinstva. Ovaj indikator navodi da je za tročlano domaćinstvo mesečno potrebno na primer kilogram pirinča, 400 grama junećeg mesa i 48 jaja.

Kada je reč o kupovnoj moći građana, prema strukturi minimalne potrošačke korpe, za troškove stanovanja, vode, struje, gasa i drugih goriva na raspolaganju je 10.072 dinara mesečno. Sa postojećim i najavljenjim poskupljenjima, porodica koja živi od usvojenog „rekordno povećanog“ minimalca neće uspeti da plati ni deo mesečnih troškova, jer je postojeći minimalac od minimalne potrošačke korpe manji za iznos koji je neophodan za troškove upravo struje, stanovanja i gasa. A da li je uopšte moguće sa tim iznosom ove troškove platiti, znate najbolje kada pogledate u svoj novčanik i račune.

Da Vas podsetimo:  U svežoj teoriji zavere Simpsonovi predviđaju rat na – Kosovu

 

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime