Mediji važni za demokratski razvoj društva

0
834

490x370_online-medijiMediji su važni za demokratski razvoj društva i novinari treba da se ponašaju u skladu sa etičkim standardima, a novi medijski zakoni, usvojeni prošle godine, pružaju preduslove za ozdravljenje medijske scene, ocenjeno je danas na skupu na Fakultetu političkih nauka.

Navodeći da sledi izrada nove Medijske strategije, državni sekretar u ministarstvu kulture i informisanja Saša Mirković rekao je na konferenciji „Indikatori profesionalnog/neprofesionalnog ponašanja novinara i medija i mogućnosti za poboljšanje stanja“, da su takvi skupovi potrebni jer su jedna vrsta „pogleda u ogledalo“.

U tom pogledu u ogledalu, kako je naveo Mirković, može se videti i nešto što se možda neće svideti novinarskoj struci.
On je dodao da novinarska profesija treba da bude otvorena za kritiku i samokritiku, napominjući da takvih skupova treba da bude još više.

Na skupu koji se održava pod pokroviteljsvom ministarstva kulture i informisanja, Mirković je rekao da su novim medijskim zakonima prvi put definiše šta je to javni interes i šta je medij i da se za 15 meseci sprovođenja tih zakona javila potreba i za diskusiju o tome da li je potrebno definisati šta je i ko je novinar.

Na taj način, kako je dodao, bi se dala veća prava novinarima u pogledu zaštite njihovog profesionalnog rada i izvora ali i u pogledu fizičke bezbednosti.

On je naglasio da je to tema o kojoj treba razmišljati jer u Kodeksu novinara nema definicije novinara.

Mirković je napomenuo da je novim medijskim zakonima definisana kategorija projektnog sufinansiranja, navodeći da novinarska i medijska udruženja treba da budu u sastavu konkursnih komisija koje će odlučivati o raspodeli državne pomoći.

Dekan Fakuteta Političkih nauka Dragan Simić rekao je da Srbija u poslednjih 15 godina prolazi i kroz tranziciju i kroz uređenje medijskog sistema.

Da Vas podsetimo:  Ni po babu, ni po stričevima – ali može po kumovima

„Mnogo toga je urađeno i usvojena su tri važna medijska zakona, ustanovljena određena regulatorna i samoregulatorna tela i stvoren okvir da sve funkcioniše kako treba“, naveo je Simić.

On je dodao da je FPN pravo mesto za temu današnje konferencije jer je to najstarija ustanova za školovanje novinara, jer kako je naveo postoji razlika između poželjnog i stvarnog stanja u medijima.

Na konferenciji učestvuju predstavnici novinarskih udruženja, regulatornog tela za elektronske medije i Komisije za žalbe saveta za štampu.

Tanjug

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime