Polomljeno spomen-obeležje Đoku Vještici četiri godine niko ne obnavlja

0
110

Spomen-obeležje poznatom beogradskom novinaru i jednom od osnivača Studija B Đoku Vještici na platou ispred Beograđanke, koji i zvanično nosi njegovo ime, polomljeno je već četiri godine.

Spomen-obeležje Đoku Vještici (foto: UNS) Spomen-obeležje Đoku Vještici (foto: UNS)

Iako je Vještica bio pokretač akcija za ulepšavanje grada, pa i inicijator postavljanja fontane „Vrelo života“ ispred Beograđanke, spomen-obeležje postavljeno u njegovu čast godinama niko ne obnavlja.

Spomen obeležje je 2012. godine postavio Gradski sekretarijat za komunalne i stambene poslove, a za njegovo održavanje nadležan je Zavod za zaštitu spomenika kulture Grada Beograda. Deo spomen-ploče Đoku Vještici na kojem je njegova kratka biografija na srpskom i engleskom jeziku oštećen je septembra 2019. godine.

Iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture UNS-u su rekli da će „predlog za sanaciju navedenog spomenika biti razmotren u narednom periodu“.

Kulturno dobro

Kako navode u Zavodu, Plato Đoke Vještice kao i sam spomenik Đoki Vještici se nalazi u okviru prostorno kulturno-istorijske celine „Područje uz Ulicu kneza Miloša u Beogradu“ koja uživa status kulturnog dobra.

Spomen-obeležje Đoku Vještici (foto: UNS)

„Zavod u kontinuitetu prati stanje kulturnih dobara i javnih spomenika koji uživaju status kulturnog dobra i u skladu sa zakonom propisanim nadležnostima, zajedno sa drugim nadležnim institucijama radi na održavanju javnih spomenika i skulptoralnih dela na teritoriji grada Beograda“, kažu u Zavodu.

Oni navode da se održavanje spomenika na teritoriji grada Beograda vrši u skladu sa odredbama Odluke o podizanju i održavanju spomenika i skulpturalnih dela na teritoriji Grada Beograda.

„Spomenici koji uživaju status kulturnog dobra održavaju se po posebnom programu zaštite nepokretnih kulturnih dobara. U tom smislu napominjemo da će predlog za sanaciju navedenog spomenika biti razmotren u narednom periodu, a u skladu sa procenom ugroženosti samog spomenika, kao i u skladu sa opredeljenim finansijskim sredstvima namenjenim za hitne intervencije na javnim spomenicima na teritoriji grada Beograda“, naveli su u Zavodu na pitanje UNS-a da li je u planu njegova obnova.

Da Vas podsetimo:  Inflatorni maraton posledica neodgovornosti SNS vlasti

Studio B, čiji je Vještica jedan od osnivača, osudio je 2019. godine lomljenje spomen-obeležja uz obećanje da će svom uredniku postaviti novo spomen-obeležje.

„Novo, dostojnije spomen-obeležje, postavićemo sa namerom da se njegovo ime i ljubav prema Beogradu nikada ne zaboravi“, rekli su iz Studija B.

 

Međutim, u međuvremenu je Palata Beograda (Beograđanka) u kojoj je bio Studio B privatizovana, a ova televizija promenila je sedište.

Voleo je Beograd

Đoko Vještica rođen je 9. maja 1939. godine u selu Otrić u opštini Gračac (Hrvatska). Novinarsku karijeru započeo je u listu „Borba“. Novinari ovoga lista sa Vješticom su 1970. godine osnovali Radio Studio B.

UNS mu je 1976. godine dodelio nagradu „Svetozar Marković“, a 2005. godine Nagradu za životno delo.

Preminuo je 18. novembra 2008. godine.

Nagradu za novinarsku humanost „Đoko Vještica“ UNS je ustanovio tri godine nakon njegove smrti. Dodeljuje se za priloge koji pokreću i motivišu pojedince i javnost za ostvarivanje humanih akcija i ciljeva, kritikuju socijalno neodgovorno ponašanje u društvu i podstiču solidarnost i uzajamnost.

Kako treba da izgleda spomen-obeležje Đoku Vještici

Vještica je voleo svoj Beograd i najpoznatiji je po organizovanju humanitarnih akcija, ali i kao pokretač brojnih akcija za uređenje grada i zelenih površina. Njegovom zaslugom nastao je Beogradski maraton. Vještica je svojevremeno predložio izgradnju ski staze na Košutnjaku, a njegovim angažovanjem, između ostalog, započeto je uređenje Ade Ciganlije, kao i Trga Nikole Pašića.

Na rođendan Studija B, 1. aprila 2012. godine, plato ispred Beograđanke, gde je tada bila ova televizija, dobio je njegovo ime.

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime