Proces traženja nestalih Srba zaustavljen u Sarajevu

1
23

Posle skoro tri decenije nisu pronađeni ni ekshumirani posmrtni ostaci još 1.646 nestalih vojnika i civila srpske nacionalnosti

Od formiranja Instituta za nestala lica BiH sve je manje identifikovanih lica srpske nacionalnosti, a ako se nastavi s doskorašnjom praksom, ni u narednih sto godina neće biti pronađeni posmrtni ostaci svih Srba stradalih u poslednjim ratnim dešavanjima u Bosni i Hercegovini, ističe predsednica Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac.

Iz te organizacije već godinama ukazuju na selektivan odnos prema procesu traženja i to u korist bošnjačke strane. To je, navode, jedini razlog zbog kojeg i posle skoro tri decenije nisu pronađeni ni ekshumirani posmrtni ostaci još 1.646 nestalih vojnika i civila srpske nacionalnosti.

“U poslednjih 15 godina pronađeno je i identifikovano samo 58 nestalih Srba”, rekla je Isidora Graorac za “Politiku” i dodala da taj broj nema veze s brojem ranije pronađenih (3.440 od 5.518, koliko ih je nestalo), to jest do 2008, do kada se sudbinom nestalih Srba bavila samo Komisija za traženje nestalih lica Republike Srpske.

U tri spomen-kosturnice (u Istočnom Sarajevu, Banjaluci i Nevesinju) posmrtni ostaci 578 pronađenih i ekshumiranih osoba čeka na identifikaciju.

U kosturnici u Istočnom Sarajevu počiva s oznakom NN i 170 srpskih žrtava, mahom civila, pronađenih na širem području Sarajeva, jednog od najvećih stratišta srpskog naroda.

Iz Instituta za nestala lica BiH negiraju ove optužbe, a u saopštenju koje su objavili nakon razgovora s američkim ambasadorom u Sarajevu Majklom Marfijem naveli su da su njihovom zaslugom pronađena 422 lica srpske nacionalnosti premda nisu precizirali kada su ekshumirani i na osnovu čega tvrde da se radi o Srbima.

Irena Graorac dodaje da će uz pomoć institucija Republike Srpske nastaviti da rade na oživljavanju namerno zaustavljenog procesa traženja nestalih Srba.

Da Vas podsetimo:  Sramne istine dovode do ludila…

“Prioritet nam je da identifikujemo posmrtne ostatke koji se nalaze u spomen-kosturnicama. Istovremeno, zahtevaćemo da se što pre nastavi s traženjem preostalih Srba, za koje se pretpostavlja da se nalaze na području Federacije BiH. Ukoliko ne bude razumevanja i spremnosti s druge strane, koja je do sada delovala ‘jednostrano’, ostaje nam samo da nađemo način na koji bismo proces traženja mogli da vratimo u nadležnost Srpske”, zaključila je Irena Graorac za “Politiku”.

Odliv 600 hiljada stanovnika

U poslednjih deset godina Bosnu i Hercegovinu je napustilo čak 600.000 stanovnika, izjavila je predsednica Unije za održivi povratak i izbeglice u BiH (UZOPI) Mirhunisa Zukić povodom Svetskog dana izbeglica.

Prema podacima popisa iz 2013. godine, u BiH je živelo oko 3.531.159 ljudi, što znači da je da je BiH napustilo gotovo 17 odsto stanovnika.

Ukazujući na problem izbeglica i raseljenih u BiH, Zukić je rekla da za zatvaranje kolektivnih centara treba izgraditi još 550 stambenih jedinica.

Dodala je i da više od 43.000 aplikanata kod Ministarstva za izbeglice i raseljene osobe BiH traži obnovu svojih stambenih jedinica i istakla da su to podaci koji ukazuju na veličinu problema izbeglica i raseljenih.

I dok se čeka obnova stambenih jedinica, kako je navela, u toku je iseljavanje iz Bosne i Hercegovine i onih koji su se vratili u mesta predratnog življenja, čija deca odlaze u potrazi za boljom i sigurnijom egzistencijom.

Prema podacima UZOPI, zaključno sa 2021. godinom bilo je 484.996 iseljenih.

U prošloj godini iz Posavskog i Zapadnohercegovačkog kantona iselilo se još 15.000 ljudi, a iz Doboja, Dervente, Teslića, Bosanske Gradiške, Prijedora i Prnjavora još 8.000 ljudi. Stoga UZOPI, prema pristiglim podacima, procenjuje da se od 2013. iz Bosne i Hercegovine iselilo 600.000 stanovnika, prenela je Fena.

1 KOMENTAR

  1. Sta se pokusava?Oni nisu Srbe ni dirali?Da,da,to dolazi od „postenih“koji su sve osmislili,zakuvali I uz propagandu odradili,a naivni,ili zeljni novca,bez problema finisirali.

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime