Zaposleni u javnoj administraciji nemaju ni za minimalnu potrošačku korpu, tvrde sindikati

0
52
Pixabay

Desetine hiljada zaposlenih u javnoj administraciji i pratećim službama (pomoćno tehničkog osoblja) nalaze se u teškoj materijalnoj situaciji sa mesečnim primanjima ispod 45.000 dinara, saopštio je Granski sindikat uprave, pravosuđa, odbrane i policije „Nezavisnost“.

„Obraćamo se zbog svih onih koji su zaboravljeni, izostavljeni, preskočeni ili zanemareni od strane nadležnih predstavnika ministarstava i Vlade Srbije kad je donošena odluka o raznim povećanjima zarada. Plate i naknade koje su ispod nivoa minimalne potrošačke korpe od 53.000 dinara nedovoljne su da se obezbedi bilo koji od kriterijuma kojima se definiše pojam dostojanstva“, navodi se u saopštenju ovog Sindikata.

Sindikati postavljaju pitanje zašto Vlada nema odgovor na zahtev za povećanje plata referenata u lokalnim administracijama i državnim organima?

„Zašto je bez odgovora zahtev sindikata da se uredi status i primanja nameštenika, nemedicinskog ili administrativnog osoblja u zdravstvu, prosveti, pravosuđu, državnim organima i lokalnim samoupravama i obezbede plate koje će biti makar na nivou minimalne potrošačke korpe? Šta je sa desetinama hiljada, uglavnom mladih, koji su angažovani ugovorima o privremenim i povremenim poslovima čije su naknade veoma često između 30.000 i 35.000 dinara“, navodi se u saopštenju.

Na konstataciju sindikata da je nenormalno i nepojmljivo da jedan službenik u administraciji danas posle svih povećanja ima zaradu koja je nekoliko hiljada dinara niža od plate koju je primao 2013. godine, niko u vlasti nema razuman odgovor, ukazuju sindikati.

„Svakoga dana vidimo povećanja plata u javnoj upravi i to na krajnje selektivan način. Plate rukovodilaca su značajno uvećane dok ove najniže ne dosežu ni do nivoa iz 2014. godine. To vređa zaposlene, a utiče i na kvalitet rada javne uprave i mnogih državnih službi“, saopštili su sindikati. Ovakva politika, kako se navodi u saopštenju, dovodi i do manjka kadrova koji sve više napuštaju državnu službu i odlaze u inostranstvo, od lokalnih administracija do vojske, sve je veći broj onih koji napuštaju nedovoljno plaćena radna mesta.

Da Vas podsetimo:  Koliko građani Srbije zaista uvažavaju naučnike?

Analize pokazuju, da je u poslednjih 18 godina, samo po osnovu uskraćivanja prava na topli obrok i regres zaposlenima u javnoj upravi, država uštedela više od 10 milijardi evra, tvrde sindikati, uz napomenu da je sa umanjenjima plata 2014. godine, ukidanjem dnevnica i smanjenjem naknada za prevoz taj iznos je još veći.

„O čemu razmišljaju zaposleni u javnom sektoru u opštini Surčin sa platama do 45.000 dinara kada se najavljuje izgradnja stadiona koji će koštati 700 miliona evra? Da li su oni poniženi ili treba da se raduju odlasku na sportske događaje ili da čekaju EKSPO 2027 da tamo budu izloženi kao eksponati najjeftinije radne snage? Isto je i u ostalih 160 lokalnih samouprava“, pita Granski sindikat uprave, pravosuđa, odbrane i policije „Nezavisnost“.

Predsednik Aleksandar Vučić letos je najavio povećanje plata i penzija, kako je Nova ekonomija pisala, plate će od 1. septembra biti „povećane plate 5,5 odsto, a od 1. decembra ili 1. januara, još 10 odsto, što je kumulativno 16 odsto“, naveo je Vučić.

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime