Nepoštovanje Ustava Srbije

1
1520
Foto: pixabay

Najnovije izjave Predsednika Republike Srbije i Predsednika Vlade razočarale su javnost, a posebno stručnu, da se Zakon o penzijama može ukidati NE POŠTUJUĆI Ustav Republike Srbije!

Posebno zabrinjava njihov postupak, jer primedbe koje su upućene od stručne javnosti (Fiskalni savet, MMF i dr.) za njih NE VAŽI, već mora da se uradi onako kako oni kažu.

Pri umanjenju penzija od najviših organa Republike je rečeno da će to biti privremena mera, iako ona NIJE ZAKONITA već PROTIVUSTAVNA i da će trajati najviše 2 godine ?!?!?!

U praksi je to sasvim drugačije, jer umanjenje penzija traje skoro četri godine i ne zna se kada će prestati iako su ispunjeni svi uslovi koji su uticali na smanjenje, a to su:

– NEMA ekonomske krize,

– NEMA fiskalnog deficita,

– javne finansije su zdrave,

– učešće penzija u BDP-u manje je od 11%, palo je na 10,5%

kako se navodi u članku „Vlada sprema dvogodišnje usklađivanje penzija“, objavljeno u POLITICI 12. maja 2018. godine.

Da zlo bude što veće ni Ustavni sud o ovome NEMA SVOJ STAV.

Iz Vlade se svi zalažu za poštovanje zakona i drugih propisa, a ona krši Zakon o umanjenju penzija i zbog toga NIKO NE ODGOVARA !

Vlada ima pravo na to, a drugi nemaju. Ako tako nastavimo sa praksom u kom pravcu ćemo ići ???

Nadležni republički organi u svojim izjavama da nema dovoljno sredstava u Republičkom fondu PIO, NE POMINjU kako su se iz ovog fonda finansirale banje i drugi objekti i taj novac NIJE VRAĆEN PIO što je još veća ironija da Vlada želi da proda banje i da taj novac uplati u budžet Republike, a on treba da pripada republičkom fondu PIO.

Da Vas podsetimo:  Ko izda – …..!

Posebno želim da istaknem da je prethodna Vlada, a njihovi kreatori su bili Đerić i Dinkić, UKINULA SLUŽBU DRUŠTVENOG KNjIGOVODSTVA, i od tada je nastala velika pljačka društvene imovine i prestanak ili neredovna uplata poreza i doprinosa u Republički fond PIO, a da NIKO NIJE ODGOVARAO O EKONOMSKOM URUŠAVANjU Republike !!!

Sa predlozima koje nam daju Predsednik Republike i Predsdnik Vlade, može se zaključiti da će jednog dana doći da svi penzioneri primaju isti iznos penzija.

Briga o zaštiti najugroženijih penzionera nije pitanje penzijskog zakona, već je to socijalno pitanje i tako ga treba tretirati. Ako bi do toga došlo da napravite uranilovku, onda se otvaraju mnogi problemi koji će destimulativno delovati na narod, jer nam onda NE TREBA školstvo, stručno usavršavanje i vraćamo se u prvobitnu zajednicu po skraćenom postupku.

Gojko Ilić, dipl. ecc.

1 KOMENTAR

  1. Да ли овај чланак треба да рекламира Вучићеву економску пропаганду? Нема фискалног дефицита, нема економске кризе, јавне финансије су здраве, пензије у буџету пале испод 11%? Економија пропада и у исто време остварује суперпозитивне „макропоказатеље“? Много логично, нема шта. Тај „суфицит“ од 34 милијарде динара (280 милиона евра) остварен је не смањењем потрошње, ни здравим повећањем прихода од пореза из већег прихода привреде, него смицалицама попут пребацивања дела локалних прихода у државни, додатним опорезивањем оних који праве какве такве паре (што значи да „суфицит“ буџета плаћамо даљим снижењем инвестиционе способности привреде Србије, која је и пре тога била на нули – а зна се да без инвестиција нема раста) неисплаћивања обавеза (нпр. ПДВ који држава дугује привреди), приказивање пореза од фиктивних прихода напредњачких фирми као стварних, много већи приход од акциза него стварни, на основу двојних (фалсификованих) фактура извозника итд итд. „Феноменални“ пораст БДП-а од близу 2% – а 3% стваран би нас у догледној будућности тек одржао где јесмо у односу на развијеније, дакле на дну – је пре свега резултат манипулације са курсом динара, који је махинацијом са издавањем супранационалних динарских обвезница на које Србија плаћа екстремно висок интерес, повећан око 5% у односу на евро (преко 20% у односу на долар), што значи да би без тог изманипулисаног повећања курса БДП-а био, као што јесте, око 3% мањи (и то је надувано, али је углавном већ уграђено у БДП приказан ранијих година). Ово се још боље прелама на спољни дуг, јер је курсно задужење, пондерисано за релативно учешће еуро и доларских дугова, пало око 10% само по основу ових изманипулисаних курсних разлика (део којих је и одвојен раст евра према долару). Све ово не би било могуће да ММФ и остале западне финансијске организације не саучествују у томе, а сврху није тешко наслутити. Потребно је приказати да је Србија успешна, на добром путу, да би се олакшало стратегијски најбитније за запад признање Косова, које треба да се запакује ове године.

    Успут, пензије су чиниле 26% буџета 2016-те. Којим чудом су пале испод 11% у 2017?

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime