Od Vašingtonskog sporazuma i mini Šengena do “Velike Albanije”

0
1074
Foto: printscreen

Potpisivanjem tzv. Všingtonskog  sporazuma  vlast  Srbije  je,  mimo  volje  naroda,  učinila veliki  strateški  zaokret,  gubeći  deo  suvereniteta  države  kroz  nekontrolisano približavanje  Zapadu,  prvenstveno  ka  SAD-u. Na  delu  su  pretnje  dezintegracije teritorije  Srbije,  postepenom  predajom  i  izdajom  nacionalnih  interesa  srpskog  naroda na  Kosovu  i  Metohiji. Istovremeno  vlast  Srbije  se  distancira  od  Rusije  i  Kine,  koje su  do  sada  suštinski  branile  opstanak  Kosova  i  Metohije  u  sastavu  R. Srbije.

Već duže  vreme, a  posebno  nakon  tzv. Vašingtonskog  sporzuma, u  javnosti  se  govori o  izgradnji  autoputa  i  železnice  Niš-Priština-Drač  i  kako  će  to  rešiti  mnoge probleme  Topličkog  kraja. Suštinski  to  je  teška  obmana  naroda.   Dok  se narod  Toplice  lomata  po  razbijenim  zemljanim,  makadamskim  i  često  lošim  asfaltnim uskim  putevima  i  po  20  kilometara,  Srbija  podiže  kredit  od  oko  3,7  milijardi  evra za  izgradnju  pruge  i  autoputa  prema  Prištini. to  se  pravda  potrebom  srpskog stanovništva  koje  živi  u  Gračanici  i  bližoj  okolini  Prištine. A  radi  se  o  stanovništvu koje  je  ekonomski  unesrećeno,  malobrojno  i  nema  potrebe  a  ni  novac  da  često putuje  ka  Nišu. U  narodu  je  takva  odluka  vlasti  Srbije  prepoznata  kao  problem,  jer to  nije  u  skladu  sa  srpskim  nacionalnim  interesima  niti  je  to  izvorna  narodna potreba,  sve  dok  se  ne  povrati  suverenitet  nad  Kosovom  i  Metohijom.

Pod plaštom  velikih  investicija  SAD  na  Balkanu, “ubrzanja  razvoja” i  sprovođenja  tzv. malog  šengena  na  “zapadnom  Balkanu”,  izgrađuju  se  pretpostavke  za  ostvarivanje  ciljeva  NATO  pakta  na  Balkanu  i  izgradnje  tzv. “ velike  Albanije”. U  tom  procesu  lažne  regionalne  saradnje  i  razvoja,  Srbija  gubi  suštinsku  kontrolu  nad  Kosovom  i  Metohijom,  gubi  ogromnu  duhovnu  a i  materijalnu  vrednost,  preko  800  milijardi  evra. Kada  se  tome  doda  šteta  nastala  NATO  agresijom,  od  oko  100  milijardi  evra,  vidimo  da  se  radi  o  nenadoknadivom  duhovnom  i  materijalnom  gubitku,  koji  se  ne  pominje  od  strane  vlasti  Srbije  a  ni  od  međunarodnih  posrednika. U  prvi  plan  se, u  medijskoj  propagandi,  afirmiše  dolazak  investicija, a u  suštini  omogućava  se  većinom  dobijanje  “povoljnih”  kredita  za  izgradnju  infrastrukture  za  potrebe  NATO  pakta,  energetike  SAD,  Albanije  i  lažne  države  Kosovo. Od  luke  Drač  potrebna  je  železnica  i  autoput  za  transport  plina  u  unutrašnjost  Balkana,  transport  NATO  trupa  i  logistiku,  kao  i  za  potrebe  Albanaca  za  putovanje  i  transport  ka  centralnoj  Evropi.

Da Vas podsetimo:  DANKA KAO OPOMENA

To je  put  stradanja  Srbije  i  srpskog  naroda  koji  može  imati  nesagledive  duhovne,  političke  i  bezbednosne  posledice. Ideja  tzv. “velike  Albanije”  mora  da  nestane  na  Kosovu  i  Metohiji  a  ne  da  se  pothranjuje  formiranjem  lažne  države  Kosovo. Ta  ideja  neće  nestati  sama  od  sebe  u  koliko  Srbija  ne  pokaže  svu  odlučnost  da  se  to  i  desi.

Kada se  analiziraju  izjave  lokalnih  političara  iz  regiona,  predstavnika  administracije  SAD,  američke  direkcije  DFC (DFC),  Svetske  banke  i  kreditora  sa  Zapada,  kao  i  izjave  SAD i NATO  zaključci  se  nekako  nameću  sami. To  je  u  suštini  njihov  put  lažne  integracije  i  saradnje  na  Balkanu  i  stavljanja  pod  kontrolu  preostalih  država  koje  nisu  člnice  NATO  pakta.

Foto: printscreen

Kancelarija američke Međunarodne razvojne finansijske korporacije (DFC), otvorena je u Beogradu, nakon sastanka predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijerke Ane Brnabić sa specijalnim izaslanikom predsednika Sjedinjenih Američkih Država (SAD) za dijalog Srbije i tzv. Kosova , Grenelom Ričardom i izvršnim direktorom DFC-a Adamom Bolerom. Na taj način SAD su brzom reakcijom pokazale EU da su nesposobne da rešvaju krize samostalno i da to oni rade efikasno, sa namerom da se vrate na Balkan i utiču na sve ključne procese.

Po izjavama albanskih rukovodilaca, vlasti lažne države Kosovo i generala Vesli Klarka, koji ima i svoj biznis na Kosmetu, može se uočiti da se radi o zajedničkim interesima i jedinstvenoj strategiji. Nedavno potpisan tzv. Vašingtonski sporazum jeste deo te strategije SAD o postepenom navikavanju pristanku vlasti Srbije na “samostalnost lažne države Kosovo”..

Albanski premijer Edi Rama izjavio je da Kosovo i Albanija nameravaju da “uklone granice”, kao i da će albanska luka Drač uskoro postati de fakto “kosovska”. On je to rekao na početku sednice albanske i kosovske vlade, koja je održana u Kongresnoj palati u Tirani 2.oktobra 2020.godine.

Sporazum koji ćemo uskoro potpisati za olakšavanje carinskih postupaka između dve zemlje vodi nas do odredišta, transformacije luke Drač u de fakto luku Kosova”, rekao je Rama. Ne spominje Rama tu Srbiju niti njen interes a vlast u Srbiji upravo ostaje slepa i zamajava svoj narod o miru, prosperitetu i “sretnijoj budućnosti“.

Šesta zajednička sednica dveju vlada održana je pod sloganom “Zajedno bez granica”,  a u delegaciji koja je otišla u Tiranu nisu bili ministri iz Srpske liste.

Da Vas podsetimo:  ALEKSANDAR VUČIĆ I NJEGOV „ZAMBA“

Na sednici vlada Albanije i tzv. Kosova, na kojoj je potpisano ukupno 14 sporazuma i memoranduma, dogovoreno je i da se zajednički obeleži 150. godišnjica Prizrenske lige, kao i da se dovrše svi tehnički detalji za uspostavljanje međudržavnog fonda za finansijsku podršku “Preševskoj dolini”.

Nakon sastanka su potpisana posebno bitna tri sporazuma o carini u Draču, železničkoj pruzi i hidroelektrani za Kosovo, koja će biti izgrađena u Albaniji. I po tome se vidi da se radi o jedinstvenoj strategiji suštinske integracije Albanije i lažne države Kosovo. Srbija i dalje ćuti i nema zvanične reakcije.

Ovakvi postupci Albanije su otvoreno neprijateljski prema Srbiji. Žalosno je što vlast Srbije to kao da ne primećuje, kao da se ništa ne dešava. Srbija priča prazne fraze o dobrosusedstvu, miru i saradnji, dok nam albanski ekstremisti iz Albanije i sa Kosmeta otimaju ispred očiju tu svetu zemlju. Neverovatnoa je ta ćutnja vlasti Srbije, da ne reaguju, da ne upozoravaju EU, NATO i UN da se pred očima svih a i uz njihovu pomoć realizuje projekat tzv. Velike Albanije, koji ima istorijski kontekst, kontinuitet i aktuelnost uz dominantnu dimenziju igradnje velikodržavnog islamskog projekta u duhu tzv. Prizrenske lige.

Prizrenska liga osnovana je 10. juna 1878. godine sa ciljem ujedinjenja svih Albanaca u jedan veliki albanski vilajet. Zatražena je autonomija od Osmanske imperije koja bi objedinila četiri vilajeta u kojima su tada živeli Albanci: Bitoljski, Kosovski, Janjinski i Skadarski. Druga albanska liga osnovana je u toku nemačke okupacije 1943. godine , a treća 1946. u Njujorku.

Edi Rama je naveo i da će projekat “mini-šengena” uticati na bolji život u regionu i da se mora uložiti trud “za veliko priznanje Kosova od strane Srbije“: ”  Ono se može postići samo diplomatijom i mudrošću, strpljenjem i sposobnošću da se dobije bitka poput one koja je diplomatska, a ne vojna, kada je Kosovo pobedilo. Sloboda i državnost ne mogu biti dovedeni u pitanje ili se ukinuti, i pripadaju “Kosovu” i nama u Albaniji.”

To je put postepene integracije Albanije i lažne države Kosovo, koji Srbija ne vidi niti vlast donosi odluke kojima negira ili poništava takve separatističke odluke u procesu nastajanja “velike Albanije”.

Izjavom da će luka Drač “biti kosovska”, prema oceni ministra odbrane Aleksandra Vulina, albanski premijer Edi Rama nastavlja napore za stvaranje “velike Albanije”: “Evropska unija će kao i svaki put do sada ćutati na tu izjavu i neće preduzeti ništa. Šiptari mogu da se ujedine i mogu da otimaju i tuđe teritorije, a Srbi ne mogu da budu ujedinjeni čak ni na svojoj zemlji. Tako se ponavlja laž da je “velika Albanija” prirodna Albanija, a Srbi ujedinjeni u jednoj državi su pretnja miru. [1]

Da Vas podsetimo:  Vučić kolonijalni upravnik sa zadatkom da nas ubedi da je bilo kakav otpor besmislen

Premijer privremenih institucija u Prištini Avdulah Hoti izjavio je u petak u Tirani da će uskoro dočekati Ramu u Prizrenu i najavio da se “razvija koncept ideje o pripremama za 150. godišnjicu Prizrenske lige”.

Bivši komandant NATO general Vesli Klark izjavio je za Glas Amerike da je svaka prilika za pregovore, naročito pod pokroviteljstvom SAD, pozitivan korak, isto kao što je svaka mogućnost za preduzimanje mera u cilju ekonomskog razvoja takođe povoljna okolnost. “Međutim , reč je o procesu koji traje skoro dve decenije i ujedno je opterećen mnoštvom poteškoća, koje su i dalje daleko od rešenja”, rekao je Klark.

Prema njegovim rečima, svaka zemlja mora da bude oprezna kada je reč o prihvatanju stranog vlasništva nad njenom imovinom.

Kada je reč o stranom investitoru koji nudi sredstva u skladu sa uobičajenim pravilima poslovanja, situacija je u redu. Međutim , vrlo pažljivo pratim obrazac stranih investicije koje u Srbiju dolaze iz Rusije, Kine i još nekih zemalja. Pratim i političke posledice tih ulaganja. Verujem da bi vlada Kosova trebalo da vodi računa o tome i u sopstvenoj politici“, rekao je on. Kako kaže, posebna teškoća u bržem napredovanju regiona jeste nastojanje Kremlja da zapadni Balkan u celini pretvori u svoju sferu interesa, što je politika Kremlja još od početka oružanih sukoba u regionu tokom 1990-tih.

Tako misle i deluju rukovodioci Albanije, lažne države Kosovo i NATO pakta.

Projekat “velike Albanije” jeste najava velike nesreće, razbijanja i razaranja država i nacija na Balkanu. Srbija mora da zaustavi nastajanje “velike Albanije”, kroz očuvanje Kosova i Metohije u svom sastavu i sprečavanje promene granica. Ono što Zapad bude dozvolio Albancima ne može sprećiti Srbima.

Međunarodno pravo i Rezolucija SB UN 1244 su na strani Srbije. U suprotnom, ćutanjem vlast Srbije rizikuje bujanje nezadovoljstva i nepredvidive i masovne proteste naroda. Posledice takvog delovanja naroda teško je predvideti a još teže sprečiti ili kanalisati. Narod u Srbiji ćuti a to nije dobar znak. Tako neće biti u sudbonosnim momentima rešavanja statusa Kosova i Metohije.

prof .dr Mitar KOVAČ
EVROAZIJSKI BEZBEDNOSNI FORUM
Izvor: Srpski stav

 


[1] https://www.novosti.rs/vesti/politika/922636/cetiri-temelja-veliku-albaniju-vlade-pristine-tirane-zajednickoj-sednici-potvrdile-opasan-plan

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime