Lokalna samouprava se drži uspostavljene prakse još od marta – što manje obaveštenja za građane i građanke Pančeva o zaraznom virusu koji nam je okrenuo život naglavačke. Podaci se serviraju na kašičicu, a nadležni biraju kada će i na koja će pitanja odgovarati.
Tokom avgusta i septembra u Pančevu gotovo da nije bilo zvaničnih informacija o epidemiološkoj situaciji u vezi sa kovidom 19, pokazalo je istraživanje Slavko Ćuruvije fondacije, koje je u Pančevu realizovao lokalni portal Panpress.
Analizom je uočeno da su u tom periodu u medijima objavljene svega četiri vesti o koronavirusu, da nije bilo konferencija za novinare (Gradski štab je održao samo nekoliko konferencija na početku epidemije), da se gradski čelnici i predstavnici zdravstvenih ustanova nisu obraćali građanima i građankama, da nisu saopštavali podatke o broju zaraženih, hospitalizovanih, umrlih, niti su upozoravali stanovnike grada Pančeva o preventivnim merama koje treba da preduzmu kako bi se zaštitili od virusa. Ne pomaže ni pokušaj pravdanja predstavnika vlasti da je broj zaraženih u gradu Pančevu tih meseci bio nizak, što jeste činjenica, ali i vest.
Tako je prikrivanje informacija, aktuelno od početka epidemije, poprimilo još goru formu. Od početka epidemije nijedna pančevačka zdravstvena ustanova (Zavod za javno zdravlje, Dom zdravlja, Opšta bolnica) ne objavljuje saopštenja u vezi sa epidemiološkom situacijom ni na svojim sajtovima, niti na druge načine, a tu praksu nije uveo ni Gradski krizni štab. U javnosti se relevantni podaci u vezi sa epidemijom kovida 19 pojavljuju povremeno, i to na inicijativu novinara i novinarki koji kontaktiraju s nadležnima. Ponekad te informacije dobiju, ponekad ne. Nadležni u lokalnoj samoupravi, ali i pokrajinskim institucijama, kao i predstavnici zdravstvenih ustanova, retko su bili raspoloženi da razgovaraju sa predstavnicima nezavisnih medija, a često su odgovornost za saopštavanje podataka prebacivali jedni na druge.
Tako su građani i građanke Pančeva tek povremeno mogli da saznaju informacije o broju zaraženih i hospitalizovanih, ali se broj preminulih nije mogao dobiti ni od jedne ustanove.
Institucije sve zatvorenije prema građanima i građankama
Ovakva dezinformisanost tokom pandemije koronavirusa ne iznenađuje Nenada Živkovića, dugogodišnjeg pančevačkog novinara, sada saradnika sajta Pančevo Si Ti (pancevo.city).
„Nemamo informacije o tome kakvo je stanje, kakav je način organizacije posla u bolnici. Komunikacija je išla traljavo, ali to nije ništa neobično jer je komunikacija gradske vlasti sa građanima i inače oskudna“, kaže Živković za Cenzolovku i dodaje da su institucije na lokalnom, pokrajinskom i republičkom nivou iz dana u dan sve zatvorenije prema građanima.
Kao posledica odsustva relevantnih informacija o riziku koji nosi epidemija zarazne bolesti, napominje Živković, šire se dezinformacije, glasine i lažne vesti, koje idu od usta od usta.
„Upravo i jeste interes ozbiljne organizovane lokalne zajednice da pravovremeno i pravilno informiše građane, inače pravi duplu štetu – građani, s jedne strane, nemaju podatke i nemaju predstavu šta da rade, a s druge strane, dolaze do iskrivljenih informacija“, upozorava naš sagovornik.
Odgovornost za propuste u informisanju na lokalnim samoupravama
Da svako ima pravo da istinito, potpuno i blagovremeno bude obaveštavan o pitanjima od javnog značaja propisano je Ustavom Republike Srbije, a epidemiološka situacija svakako jeste pitanje od javnog značaja, kaže za Cenzolovku Slobodan Kremenjak, advokat i stručnjak za medijsko pravo.
On smatra da je odgovornost za propuste u informisanju pre svega na opštinama i gradovima i na zavodima, odnosno institutima za javno zdravlje, jer su oni dužni, prema Zakonu o lokalnoj samoupravi i Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, da obaveštavaju javnost o svom radu, odnosno da informišu stanovništvo o razlozima i načinu sprovođenja posebnih mera za suzbijanje i sprečavanje zaraznih bolesti.
Kremenjak dodaje da je odgovornost predviđena krivičnim propisima za nepostupanje po propisima za vreme epidemije apstraktna, što znači da postoji bez obzira na to da li je propust koji je napravljen doveo do štetne posledice ili ne, ali je svakako veća ukoliko bi došlo do težih posledica.
O ovoj temi redakcija sajta Panpress dopisom je obavestila Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo kulture i informisanja i Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo, ali odgovor nije stigao ni iz jedne institucije.
TAJNI SASTANCI GRADSKE VLASTI
Formiranjem nove gradske vlasti nakon izbora, sa gradonačelnikom Pančeva Aleksandrom Stevanovićem na čelu, komunikacija između građana i građanki i lokalne samouprave, ali i pojedinih medija nije se popravila. Gradsko veće i dalje radi u tajnosti, jer novinarima i novinarkama nije dozvoljeno da prisustvuju sednicama još od prošlog septembra, o čemu smo pisali, a odluke sa sednica Gradskog veća čak nije moguće pronaći ni na sajtu Grada. Poslednja odluka objavljena je 20. septembra 2019. godine. Odluke postaju javne tek kada se nađu na dnevnom redu sednice Skupštine grada. Takođe, gradska vlast i dalje diskriminiše medije i samo izabranima daje informacije i izjave, dok pojedine nezavisne medije u potpunosti ignoriše.
Izvor: