Karta u jednom pravcu za Srbe protjerane iz Sarajeva, Hercegovine i Srednje Bosne

0
165

Po izbijanju ratnih sukoba u BiH došlo je do protjerivanja srpskog stanovništva sa prostora koje je kontrolisala tzv. Armija RBiH, pa je prihvat, smještaj i ishrana izbjeglica bio jedan od najvećih problema s kojim se suočavalo rukovodstvo Srpske opštine Ilidža.

Spas u Srpskoj Ilidži su tražili protjerani Srbi iz Srednje Bosne (Kiseljak, Visoko, Kakanj, Breza, Vareš, Zenica), Hercegovine (Bradina, Konjic) i Sarajeva. Priče koje su uz oskudni prtljag (najlon kese i zavežljaje) donijeli izbjegli Srbi u Srpsku Ilidžu svjedočile su o velikom stradanju srpskog naroda koji je, kao i uvijek do sada, pokazao lakovjernost i naivnost koja je mnoge koštala života.

Neki su imali „sreću“, pa su imali „pratnju“ koja ih je sprovela do punkta na Kobiljači, ali su najčešće morali da se snalaze i da spas traže izvlačeći se sa neprijateljske teritorije vrletima i gudurama Ivana, Bjelašnice, Treskavice i Igmana. Strašna i dramatična su kazivanja Srba koji su bježali iz Sarajeva preko linija fronta rizikujući stradanje od „prijateljske vatre“.

Jedan broj izbjeglih se kratko zadržao u Srpskoj Ilidži, a jedan dio je ostao dijeliti sudbinu sa Ilidžancima. Oni koji su protjerani iz Srednje Bosne su formirali svoje udruženje kako bi lakše ostvarali svoja prava i potrebe. Po oslobođenju Otesa/Zoranova, zajedno sa Srpskom opštinom su se uključili u obnovu stambenih jedinica, privremeno se smjestili i živjeli u ovom naselju sve do Dejtonskog sporazuma.

Nažalost, više hiljada sarajevskih Srba ostali su zatočeni u tom gradu i nikad nisu uspjeli da se spasu. U izvještaju Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja Srba u Sarajevu od 1991. do 1995. godine navedeno je da je 3 hiljade srpskih civila ubijeno, a da ih je 1.700 ranjeno. Takođe se navodi da je u Sarajevu bilo 211 logora u kojima su srpski civili zlostavljani i ubijani, a oko 260 Srba još uvijek nije pronađeno.

Da Vas podsetimo:  Operacija ''Zvijezda 94'' - Goražde 1994.

Tačan broj izbjeglih koji je došao na Srpsku opštinu Ilidža je nemoguće utvrditi, ali je poznato da se veliki broj vojnosposobnih muškaraca pridružio jedinicama Vojske Republike Srpske i ostao u njihovim redovima do kraja rata, a neki su, braneći Republiku Srpsku, ugradili svoje živote u njene temelje.

Povodom obilježavanja prvih 30 godina opštine Srpska Ilidža, čitaoci će imati priliku da, svakog petka,  u 12 časova, pogledaju novi set dokumenata ili stranice dnevnih novina, koji je vezan za period od 1992. do 1996. godine, kada je stvarana Srpska zemlja.

IZVOR: katera.news

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime