Ko predaje/prodaje tržište vredno preko pet milijardi dolara?

1
1763

Velike multinacionalne kompanije ulažu ogromna finansijska sredstva kako bi se proširila upotreba GMO semena što bi dovelo do ogromnog povećanja korišćenja GMO hrane.

stop_gmo_protestNjihov osnovni motiv je profit! Svetsko tržište semena na godišnjem nivou vredno je 500 milijardi dolara. Želja i cilj proizvodjaca GMO semena je da u potpunosti ovladaju svetskim tržištem, da postanu monopolisti. Trenutno, samo pet kompanija proizvodi preko 90% svih GMO semena, prednjači nemački Bayer u čijem će uskoro biti i američki Monsanto.

Ko jednom kupi njihova semena, moraće ih kupovati svake godine, razlog tome je uvodjenje takozvane „terminator tehnologije“. Radi se o ugrađivanju gena koji uništava seme biljke i ono se ne može koristiti sledeće sezone, u praksi se staro seme za narednu sezonu koristilo čak do 80%.

Ako seljak želi da koristi druga semena, ona koja nisu genetski modifikovana neće moći, zemljište na kojem se jednom poseje GM seme, narednih 10 godina je jalovo za svaku prirodnu kulturu koja je ranije bila sejana tradicionalnim načinom.

I tako je ostvarena potpuna kontrola proizvodnje hrane, proizvodjac je prinudjen da kupuje GMO semena od MONOPOLISTA!
Šta to znači u praksi?

Kupili ste GMO seme, krenuli ste u prizvodnju hrane. Već naredne godine cene semena mogu biti dvostruko veće, trostruko, vi ih morate kupiti jer nemate izbora. Bas zbog toga, Monsanto i drugi proizvodjaci od 1996.g. cene modifikovanih semena visestruko su uvecali. Postoji i gori scenario, proizvodjac moze da vas ostavi bez semena, zemlja ostaje bez setve, narod ostaje gladan.

Domaće tržište hrane vredno je preko 5 milijardi US $ i to u uslovima teške ekonomske krize kada je kupovna moć značajno smanjena. U 2016.g. izvoz hrane iz Srbije dostigao je 3,2 mlrd. US $. Kada bismo koristili sve naše poljoprivredne resurse, ulozili u agrar, pokrenuli preradjivacku industriju, izvoz hrane iz Srbije mogao bi biti znacajno veci, izmedju 10 i 20 milijardi evra.

Da Vas podsetimo:  Koga je zavrbovao hrvatski špijun Hrvoje Šnajder, ili: Znamo (li) ko nam je neprijatelj

Ako bismo počeli GMO prozvodnju naš izvoz bio bi nula dolara, ne bismo imali kome da izvezemo našu pšenicu, kukuruz, jabuku, malinu… stopiran bi bio i izvoz svih vrsta mesa. Tradicionalno naše tržište je Rusija u kojoj je u potpunosti zabranjeno korišćenje GMO hrane. Za izvoz bi nam ostale samo zemlje koje koriste GMO hranu, problem je što bi one same imale dovoljno sopstvenih proizvoda.

Interes multinacionalnih kompanija i nije da Srbija proizvodi hranu za izvoz, nije im interes ni da je proizvodi dovoljno za sopstveni narod, njih zanima da naše oranice budu potpuno neobradjene, kako bi zapadne zemlje svoje viškove hrane plasirale našem stanovništvu.

Ništa novo, scenario već vidjen u Srbiji.

Zar nije domaća industrija poljoprivrednih mašina uništena, skoro ugašena, , isključivo da bi se otvorilo tržište stranim proizvodjačima istih proizvoda. Još uvek pamtimo Zmaj kombajne, IMT traktore. Samo gašenjem IMT-a stranim proizvodjčačima traktora oslobodjeno je tržište vredno preko deset milijardi US $.

Da nam se ne bi dogodila sudbina industrije poljoprivredih mašina moramo stopirati širenje GMO, sačuvati naša semena, moramo sačuvati naše oranice, stopirati prodaju preostalog neprodatog vojvodjanskog zemljišta koje od 01. septembra mogu kupovati stranci, moramo sačuvati i naš PKB!!!

Srbija može biti veliki prozvodjač i izvoznik zdrave i organske hrane, pa zašto to i ne bude!

Na nama je da se izborimo!

Dragan Radović

Dragan Radović

U Beogradu, 21.05.2017. Dragan Radović

1 KOMENTAR

  1. Potpuno isto mislim.Niposto se ne sme dozvoliti prodaja naseg zemljista strancima i legalizacija GMO u nasoj zemlji. Ako se ne donese odluka o odlaganju prodaje zemljista strancima treba organizovati masovne proteste i tako izvrsiti pritisak na vlast. islim da ce odziv gradjana biti masovan. Ako se to ne spreci propali smo nacisto.

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime